ANASAYFA
20 Temmuz 2019 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
YOLLAR
Yayın Tarihi: 09 Şubat 2019 Cumartesi, 06:25
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Her konunun çeşidi olduğu gibi yollarında çeşitleri vardır,  kara, demir, deniz, hava yolları, yolların işi insanları, eşyaları bir yerden, bir yere ulaştırmaktır,  bizim şimdi ele alacağımız yolllar şehirler arası yollar değil, şehir içi yollardır, yollar o kadar önemlidir ki, Osmanlı paşasına şu sözü söyletmiştir: (Gidemediğim  yer, benim   değildir)        
Yolların amacı ulaşımı sağlamaktır,  şehir içi  yolları hem ulaşımı sağlar,  hem de şehrin güler yüzüdür, şehri güzellleştiren yapılardır, şehir içi yolları ne kadar düzgün ve güzel olursa, şehirde o kadar güzel olur.   
Edirne'mizin yol durumu nasıldır, bundan kırk yıl öncesine göre daha iyidir, mahalle arası ve içi yollar Belediye sayesinde paket taşlı ana yolların dışında mahalle arası yollar hep Arnavut kaldırımı idi, bu yollarda yürürken pabuçların çamurlanmadan yürüyemezdin, Hamdi Sedefçi'nin yirmi yıllık saltanatı sırasında bütün yollar hep asfalt oldu ve pabuçlarımız artık çamur olmuyor ama, keşke bir, iki yol nostalji olarak Arnavut kaldırımı kalsaydı.  
Yollar tabiat vergisi değildir, yolları insanlar yapar, kullanır, önemli olan kullanırken yıpranan yolları onarmaktır. Bizim millet yolları yapmasını bilir ama, onarmasını bilmez. Hamdi Sedefçi'nin zamanında ne güzel kilim desenli yaya kaldırımları yapılmıştı, tabi kullanıldıkça yıprandılar, kırılan kısımları oldu, gerekli bakım yapılmadığı içinde yok olup gittiler, şimdi arada bul onları, yapmak kadar bakmakta önemlidir.
Yollar amaçları için kullanılmalı amaç dışı kullanılıyorsa özelliğini kaybeder, örneğin, bir zamanlar Karaağaç'ın asfalt yollarında kabak çekirdekleri, süpürge telleri kurutulurdu, peki bu yollar bu amaç için mi yapılmıştır. Yollar ulaşımı sağlamak için yapılmıştır.
Buna benzer başka bir örnek daha, Edirne'de eski İstanbul yolu girişinde çek çek arabalı pazarcı esnafı satış yapıyor, oraya pazar kurup orasını pazar   yerine çevirmiştir, yol ağzıdır, yaya trafiğinin olduğu yerdir, dinleyen kim,  gören kim.
Buna benzer bir olay daha, Balıkpazarı Caddesi gezici esnafın pazar yeri olmuştur. Balıkçı esnafı da   zaten yolun yarısını işgal etmiş, biraz daha aşağıya inersek,  polis parkının önünde sergiler pazarlar kurulmuş, alan memnun satan memnun, peki bu yollar niçin yapılmış, sen satış yapacaksın diye yolları daraltmaya hakkın var mı?
Çaresi,   var mı  var ya, nedir, Tüfekçiler Çarşısı'nda şimdi otopark olarak kullanılan yere çek çek arabalı esnaf için pazar yeri yapmak, satışlarını orada yapsınlar ve yolları daraltmasınlar. Hadi bakalım belediye iş size düşüyor. 
Bunlardan başka yolları daraltanlar yok mu, var otolar. Önüne gelen otosunu yol kenarına bırakıyor,   bu kadar Belediye Başkanı geldi geçti bir otopark sorununu çözmedi. 
Yürüyoruz ne güzel paket taş döşenmiş kaldırımlarda, kaldırıma bakıyoruz, o paket taş yerinden çıkmış, ötekinin yerine beton dökülmüş, bir kısmı çökmüş, Edirne'nin yolları böylemi  olmalı? Belediyenin bu konuları hal edecek bir ekibi olmalı, bu işlerin düzeleceği umuduyla…

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
3 yıllık utanç bitiyor
Kuyumcuları dolandırdılar
Tekirdağ kapandı Edirne'nin yükü arttı
Edirne'nin kahramanı kitap oldu
Şentop'tan Edirne'ye destek sözü
İnflamatuvar barsak hastalığına dikkat
'Ulus'a çeki-düzen
Yeniimaret Spor'da 6 imza
‘Yağlı Güreş Federasyonu kurulmalı’
Kıbrıs Barış Harekatı 45 yaşında
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE