ANASAYFA
23 Ağustos 2019 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Gönül UYANIKTIR / Günce
Batıdan doğunun en batılısına (9)
Yayın Tarihi: 12 Şubat 2019 Salı, 06:35
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Kars Kalesi'nin altında şehrin Kale içi ile Sukapı Mahallelerini ayıran dar boğaz üzerindeki tarihi taş köprü uzaktan biblo gibi görünüyor. Kars Çayı üzerine 1579'da Padişah III. Murat'ın emri ile Lala Mustafa Paşa tarafından yaptırılan üç tonoz kemerli köprünün iki yakasında da iki tarihi hamam bulunuyor.
Taş köprü yanında bulunan, Osmanlı Sultanı III. Murad'ın Osmanlı mimarisiyle yaptırdığı Mazlumağa Hamamı ile Muradiye Hamamı restore edilecek. Restorasyon sonrası, geçmişte Namık Kemal, Aleksandr Puşkin ve Georgi Gürciyev gibi önemli şair ve yazarların da tercihleri arasında yer alan Mazlumağa Hamamı ile Muradiye Hamamı turizmin hizmetine sunulacak. 
Rehberimiz, Mazlumağa Hamamının, yakın bir tarihe kadar "Puşkin'in yıkandığı hamam" olarak tanınıdığını, Puşkin'in yıkandığı odanın ise 'Puşkin Şeref Yeri' olarak adlandırıldığını kaydetti. Burada onun büstleri, el yazmalarından örnekler ve tüm kitapları uzun yıllar sergilenmiş. Restorasyon tamamlandıktan sonra söz konusu oda yeniden 'Puşkin Şeref Yeri' olarak donatılacak ve O'na ait eserler de sergilenecek.
1799'da Moskovalı kültürlü ve aristokrat bir ailenin çocuğu olarak doğan Puşkin, Rus Edebiyatının kurucusu ve en büyük şairi olarak anılıyor. İlk eserini 14 yaşında veren Puşkin askeri yönetime karşı gelen yazıları nedeniyle 38 yıllık kısa yaşamının en verimli dönemlerini sürgünlerde geçiriyor. 
Araştırmacı yazar Sezai Yazıcı Aleksandr Puşkin'in 1829 yılında Moskova'dan Paskeviç'in ordusunda bulunan kardeşi Lev ve diğer arkadaşlarını ziyaret etmek amacıyla Tiflis'e geldiğini, Tiflis'ten de Gümrü'ye ve Kars'a geçerek 12 Haziran akşam saatlerinde Mazlumağa Hamamı'na uğradığını kaydediyor. 
Keza Namık Kemal de çocukluktan ilk gençlik yıllarına kadar yaşamını sürdürdüğü Kars'ta evinin çok yakınında bulunan bu hamamda yıkanıyor. Karslılar Puşkin'in Kars'ı ve Hamamı çok sevdiğini ve bazı eserlerinde de Kars'tan övgüyle söz ettiğini belirtiyor. 
Döneminin dünyaca ünlü şair ve yazarlarını konuk eden bu tarihi eserlerin hamam olarak kullanılmasını Anıtlar Kurulu kabul etmiyor. Yetkililer de hamamların vatandaşlar ile turistlerin gidebileceği sergi salonları, kültür ve sanatevleri şeklinde değerlendirileceğini, insanların bu mekanları kullanması amacıyla kafe türü projelerin tasarlandığını belirtiyor.                      (SÜRECEK) 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Yanlışta tam gün dönüşü!
Aramızdan ayrılanlar
‘İller Bankası vermeyince ne yapacak belediye?’
Sınır servisi!
Saatli Medrese saat 12'de
Okulları donatan okul
Edirne'de 6 ayda 435 daireye yapı ruhsatı
Edirne Birlik Spor emin ellerde
EDİRNE İCRA DAİRESİ
Gurbet kapısı
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE