ANASAYFA
25 Eylül 2022 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Erdal AKAS / KONUKLARINIZIN SESİ
KONUKLARINIZIN SESİ 245
Yayın Tarihi: 13 Şubat 2019 Çarşamba, 06:29
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Atatürk'ün milli mücadele arkadaşlarından, soyadını 'akıl dostu' diye kendinin koyduğu Fethi Okyar'ın anılarını bulamamış, eksik bırakmıştım. Şimdi buldum, bu görevimi tamamlayayım. 
Atatürk  Okyar dostluğu ömür boyu sürmüş; aradaki (1930'da, üç aylık) çok acı Serbest Fırka macerasına karşın… 
Gazi:
“Hizip yapmıyalım, doğrudan doğruya muhalif fırka yapalım, daha doğrusu budur. Fethi Bey de bu fırkanın başına geçmelidir” dedi. Ve bana kelâmını tevcih ederek:
“Memlekette birçok adamlar sizin arkanızdan gelebilir, hatta Kâzım Karabekir Paşa, Refet Paşa gibi zevat da sizinle teşrik-i mesâi ederlerse bunda hiçbir mahzur görmüyorum. Yalnız bugünkü fırkanın sağında hiçbir teşekküle müsaade edemem. Yeni teşekkül ancak Halk Fırkasının solunda olmalıdır. Fırkayı teşkil edecek olursanız siyasi renginiz ne olur?” dedi.
“Ben öteden beri hürriyet taraftarıyım, binaenaleyh benim teşkil edeceğim fırka liberal bir fırka olur” dedim ve Halk Fırkasının hürriyet taraftarı olmadığını düşünerek, “Tabiatiyle böyle bir fırka Halk Fırkasının solunda bir mevki alır” diye ilave ettim.
Bunun üzerine fırkanın ne isim alabileceği hakkında mübahase cereyan ettiyse de münasip bir isim üzerinde ittifak edilemediği için ileride düşünülmek üzere isim bahsi kapandı.
Kâzım Paşa söze karıştı:
“Evet, Fethi Bey pek münasiptir; sizin kendisine itimadınız vardır” ve Gazi'ye hitaben:
“Fakat sizin vaziyetiniz ne olacaktır? Herhalde siz bitaraf olmalısınız” dedi. Gazi:
“Tabii ben bitaraf olacağım” diye cevap verdi.
Ben de esas itibariyle, Avrupa'da olduğu gibi nezahat dairesinde bir muhalefet yapılmasına ve bu suretle hakiki cumhuriyetin teessüsüne son derece taraftar ve meftun olduğumu söyledim. Mamafih, alacağım vazife çok müşkil olduğu için, “Biraz düşünmeye muhtacım. Kat'î cevabımı düşündükten sonra vereceğim” dedim.
Filvaki fikir mücadelesinin şahsi husumetlere munkalip olması endişesi zihnimi tırmalayıp durmaktaydı. İsmet Paşa'nın mizacını bilirdim. Vakıa bu mükamele esnasında, gayet samimi edalarla benim yapacağım muhalefetin eski muhalefetlere benzemeyeceğini beni ikna için çok gayret sarfettiğini görüyordum. Hele Gazi'nin “Ben öldükten sonra arkamda miras olarak bir istibdat müessesesi bırakmak istemiyorum” yolundaki ifadesinden müteessir olmuş ve bu hususta kendisine yardım etmekten imtina edebilmeyi vicdanen çok müşkil bulmuştum. Bu sözler, beş senelik bir kuvvet tecrübesinden sonra daha tabii ve daha parlamenter bir idareye dönmek için Gazi'nin fikrinde bir tebeddül hâsıl olduğuna beni ikna etmişti. Lakin İsmet Paşa'ya o kadar az itimadım vardı ki tekliflerini derhal kabul edemedim ve düşünmeyi tercih etmiştim…
Sağlıcakla,

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Sağlık Bakanlığı'ndan mal alım ilanı
Vakıflar gayrimenkul kiralayacak
Taşıt satılacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke