ANASAYFA
28 Kasım 2021 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Gönül UYANIKTIR / Günce
Batıdan doğunun en batılısına (13)
Yayın Tarihi: 16 Şubat 2019 Cumartesi, 06:28
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Bu gezi, Edirne'den NLF Tur'la yola çıkan ve genelde kültür turları yapan; birkaç isim dışında fazla değişmeyen, kemikleşmiş ekibimiz için sanıyorum çok doyurcu oldu. Çünkü hayli yoğun geçen gezi boyunca hiçbir yorgunluk emaresi gösterene raslamadım. Yaş ortalaması 50 civarında olan dinamik, yeni yerler görüp öğrenmek ve de eğlenmek isteyen ekibimizle geceleri de Kars'ın karlar ve ışıklar altındaki atmosferini doyasıya yaşadık diyebilirim.
Fotoğraflar konusunda sırtımı kuzenim Hayrettin Beynek'e dayadığımdan ben cep telefonuma sadece keyfi çekimler yaptım. Bu yazı dizisi boyunca kullandığım güzel ve ayrıntılı fotoğraflar (ne yazık ki gazetede siyah beyaz görüyorsunuz) dayımın oğlu Hayrettin Beynek'e ait! O'na buradan da bir teşekkür göndermek istiyorum. Soğuk havada ağır bir makineyi elinden bırakmayıp her anı fotoğrafladığın için, emeğine sağlık Hayrettin!
Rehberimiz, ekibin ortak talebi üzerine üçüncü günümüzde programda bir değişikli yaptı. Gezip görecek o kadar çok yer vardı ki, biz mecburen birinden vazgeçmek zorunda kaldık. Normalde sabah kahvaltıdan sonra Boğatepe (Zavot) köyüne hareket etmemiz gerekiyordu. Boğatepe'de Kars ve Kaşar Peyniri Müzesini ziyaret etmek yerine biz, Doğubeyazıt'a gidip İshak Paşa Sarayı'nı görmeyi tercih ettik. O'nu da dördüncü günün programına alıp, rotamızı Sarıkamış Şehitliği'ne çevirdik. 


Karlı buzlu Kars- Sarıkamış karayolunun sağ tarafında Allahu Ekber Dağlarının kuytusunda yer alan anıt, bu dağlarda donarak şehit olan askerlerimiz için yapılmış. Osmanlı Devletinin güney sınırlarında Filistin, Yemen gibi sıcak bölgelerden gelen çok sayıdaki askerimizin savaşamadan donarak şehit olması, tarihimizde çok üzücü bir facia olarak yer alıyor. 
Küçük bir alanda ve karlar altındaki kitabeleri okuyabilmak için Osman İnci ile çok sayıda ziyaretçi önce elleriyle karları temizledi. Hayli ziyaretçisi olan anıt, Sarayiçi'ndeki Balkan Şehitliği'nden küçük bir alan. Şehitlerimize dua okuyup birlikte bir anı fotoğrafı çektiriyoruz. 100 bine yakın isimsiz kahramanın hakları nasıl ödenir, insan bu sorunun cevabının içinden bir türlü çıkamıyor.  
Enver Paşa 1914 sonunda Sarıkamış harekâtını başlatırken asıl hedefi, Rusları önüne katıp Tiflis'e kadar kovalamak, oradan Tebriz, Bakü, Tahran'a uzanmak, Afganistan içlerine kadar Müslümanları hareketlendirip Rus işgaline son vermekti. Bu hedefın detaylarını gizli telgraflarla komutanlarına anlattı, işgalci olmayıp girdikleri ülkeleri Rus zulmünden kurtararak, bağımsızlıklarını verip geri döneceklerinin altını çizdi. Ancak bu büyük hayali, Allahu Ekber dağlarında soğuğa yenik düştü. Ordu böyle çetin bir kışa hazır olmadığı gibi, subayların elinde harita bile yoktu. Enver Paşa, ordunun hazır olmadığını söyleyen Hasan İzzet Paşa'yı 3. Ordu Komutanlığından azledip yerine kendisini atadı.
Sarıkamış trajedisini hakettiği hüznü ve onuruyla anmamızı Sarıkamış doğumlu ve bir şehit torunu olan ünlü kalp cerrahı Prof. Bingür Sönmez'e borçluyuz. Mesleğiyle hiç alakası olmadığı halde, maddi manevi beklentisi olmaksızın, Sarıkamış'ı anlatabilmek için hayatını adadı. Sarıkamış Dayanışma Grubu kurdu, her yıl Sarıkamış Şehitleri Anma Yürüyüşü düzenledi, kitaplar yazdı, medyanın dikkatini çekti. Maalesef tüm bu yaptıklarına karşın Sarıkamış'ta Akp'li eski belediye başkanı tarafından silahla vuruldu. Sarıkamış Şehitleri'ni dünyaya tanıtan adam, Sarıkamış'ta şehit olmaktan kılpayı kurtuldu.    (SÜRECEK) 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Engelli asansörü yaptırılacak
Belediye gayrimenkul kiralayacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke

Böcek İlaçlama