ANASAYFA
28 Kasım 2021 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Gönül UYANIKTIR / Günce
Batıdan doğunun en batılısına (16)
Yayın Tarihi: 20 Şubat 2019 Çarşamba, 06:32
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Kars gezisi boyunca bu şehrin içinde kaybolmak istesek  de beceremedik. Izgara planlı birbirine paralel ve dik kesen geniş caddeler ve görüş alanınızın genişliği nedeniyle bu pek mümkün olmuyor. Gece sokak ve caddelerde büyük bidonların içinde yakılan ateşlerde ısınarak kaybolmayı deneyenler de otelimizi eliyle koymuş gibi buluverdi. Sarı ışıklar altında Kars geceleri daha bir büyüleyici ama temiz bir yatak ve sıcak bir oda beni her defasında daha fazla cezbetti.    
Kars'ın en önemli özelliği, Baltık mimarisi tarzındaki taş yapıları. Almanya, Finlandiya, Letonya, Litvanya, Estonya, Danimarka gibi ülkelerde hakim olan Baltık mimarisi Kars'a Rusların armağanı (!) olmuş…  
Olay malümunuz, Osmanlı'nın son dönemlerdeki zayıflamasından istifade eden batılı devletler  her fırsatta içişlerine karışmaya başlamıştı. Gözlerini Osmanlı'nın topraklarına diken  İngiliz, Fransız ve Ruslar bunun için bir bahane bulmakta zorlanmıyordu. 
1877-1878 Osmanlı-Rus savaşı da böyle başladı. Osmanlı'daki azınlık halkları kışkırttılar, birçok ayaklanmalar olurken Bulgaristan ve Romanya da bağımsızlık istemeye başladı. Asıl amacı topraklarını genişletmek olan Rusya bunları neden göstererek Osmanlı'ya karşı savaşa girişti.
Hem Balkanlar, hem de doğuda Kafkasya'da savaşıldı. Çok hazırlıksız yakalanan Osmanlı ağır bir yenilgi aldı. Ruslar İstanbul Yeşilköy'e kadar geldi.
Sonunda Ruslarla yapılan anlaşma ise Osmanlı'ya çok pahalıya mal oldu. Balkan topraklarının çoğu gitti, binlerce Balkan Türk'ü öldürüldü, Anadolu'ya sürüldü. Yunanistan daha çok toprağa sahip oldu. Doğuda da Kars, Ardahan, Artvin ve Batum illeri Rusların eline geçti ve 1918'e kadar  Kars, Ardahan ve Artvin tam 40 Yıl Rusların elinde kaldı. Batum bir daha geri alınamadı. 
Türkiye Kars'a Rusya'daki Bolşevik (komünist) devrim ile kavuşabildi. Devrimden sonra Rusya bölgeden ayrıldı. 
1878-1918 Yılları arasında, Ruslar Kars'ı “askeri kent” olarak belirledi. Amaçları Kars'ı kullanıp daha çok Osmanlı toprağını ele geçirmekti. O yüzden Kars'a yatırım yapmaya başladılar. Kentin yapısını değiştirirken Hollanda'dan mimarlar getirdiler. Hollandalılar, 40 yılda Kars'da 157 adet Baltık mimari türünde  yapı yaptı. Bazalt taşından 1 ile 3 kat arasında yapılan yapıların çoğu halen kamu binaları olarak kullanılıyor. 
Kars'taki dönem yapıları arasında belediye eski binası, eski Rus konsolosluğu, Halkevi, Gazi Ahmet Muhtar Paşa konağı, Süvari Tabyası, askeri bina olarak yapılan Vali Konağı, Konservatuar binası, İsmet Paşa İlköğretim Okulu, Defterdarlık, Sağlık Müdürlüğü binaları sayılabilir. 1921 Kars Anlaşmasının imzalandığı bina, önce karargah olarak yapılmış, Cumhuriyetin ilanından sonra da vali konağı olmuş. 
Ortakapı Mahallesinde bulunan Fethiye Camisi ise 19.yy başlarında Baltık Mimari tarzında kilise olarak yapılmış. Cumhuriyetin ilk yıllarından sonra Kapalı Spor Salonu olarak kullanılmış, 1985 yılında ise camiiye çevrilmiş.
Yapı camiye dönüştürüldükten sonra kısmen onarılmış ancak orijinalliği bozulmuş. İç kısmını çepeçevre kuşatan balkonlardan biri loca görünümüne getirilmiş, yapının iki yanına, taş kaide üzerinde, yuvarlak gövdeli taştan ve ikişer şerefeli birer minare eklenmiş.
(SÜRECEK)

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Engelli asansörü yaptırılacak
Belediye gayrimenkul kiralayacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke

Böcek İlaçlama