ANASAYFA
28 Kasım 2021 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Gönül UYANIKTIR / Günce
Batıdan doğunun en batılısına (21)
Yayın Tarihi: 26 Şubat 2019 Salı, 11:10
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

İshak Paşa Sarayı, Karaburun tepesi üzerine terası, iki avlu ile bu avluları çevreleyen çeşitli yapı topluluğundan meydana geliyor. Doğu-Batı yönünde yaklaşık 7 bin 600 m2 bir alan üzerine oturtulmuş. Bazı kısımları tek, bazı kısımları iki, bodrum dahil bazı kısımları üç katlı olarak yapılmış. Bir sarayda buunması gereken tüm bölümleri harem, harem odaları, aşevi, hamam, toplantı salonları, eğlence yerleri, mahkeme salonu, cami, çeşitli hizmet odaları, oturma odaları, uşak ve seyis odaları, muhafız koğuşları, cezaevi, erzak depoları, cephanelik, tavlalar, bodrum katlarında çeşitli hizmet odalarını içeriyor. Her odada ocak ve  dolap yerleri bulunuyor. Bir kartal yuvasını andıran ve çevresiyle ahenk oluşturan bu muazzam yapıya hayran kalmamak elde değil...
Sarayın girişi, savunması en zor olan doğu cephesinde… Anıtsal taçkapı, avlulara çıkan diğer kapılar gibi, kabartma, süsleme ve zengin bitki motifleriyle Selçuklu sanatının özelliklerini taşıyor. Sarayın tarih ve sanat tarihi açısından eşsiz bir değere sahip olduğunu anlamak için uzman olmak da gerekmiyor.
Zaman içinde büyük bir tahribata uğrayan yapının en ayakta kalan bölümü Tek kubbeli camisi. İki ayrı renk taşla örülmüş minaresiyle, saraya ilginç bir görünüm veriyor. Caminin kıble duvarının dışındaki türbenin, Abdi Çolak Paşa ile İshak Paşa ve yakınları için yapılmış olduğu tahmin ediliyor. Sarayın kuzey cephesindeki selamlıkta dışa sarkan dört ahşap konsolda yer alan üstte kanatlı ejder, onun altında aslan, en altta insan figürleri çok ilginç ve sanatkarane görünüyor. Türk saray geleneği ve mimarisinin ana prensiplerine uyulan, birkaç aşamalı, güzellik ve azameti yansıtan sarayın iştihamı ile; yaptıran paşanın çevreye ve merkezi devlete karşı gücünü göstermek istediği anlaşılıyor. 
Taş duvarların içinde gördüğümüz boşluklar; sarayın kalorifer tesisatını andıran merkezi ısıtma sistemiyle ısıtıldığını gösteriyor. Bu görkemli yapının mimarının bilinmemesi nedeniyle  halk arasında sarayın yapımı ve tarihi hakkında bir çok efsane anlatılıyor. Yapıyı gezerken, kendinizi masal dünyasının saraylarında gibi hissediyorsunuz. 
Okuduğum bazı kaynaklarda oda sayıısının 116 olduğu yazsa da rehberimiz bize sarayda 360 oda olduğunu söylemişti. Üst katlarında hayli tahribat olan yapının çatıısı kapatılarak doğal etkenlere karşı korunması sağlanmış. 
Bana göre sarayın en ilgi çekici bölümlerinden birisi yabancı konuklar ve davetlillerin kabul edildiği büyük salon. En fazla bu bölümde vakit geçirip fotoğraf çektik. Gerçekten müthiş ve insanı bir masal alemine sürükleyecek kadar büyüleyiciydi. Bana mutfak kısmı da çok ılginç geldi. Büyük ocaklar ve duvarlarda asırlar önce pişen yemeklerin bıraktığı isler bile duruyordu.  
Demir parmaklıklarla kapalı pencerelerin nasıl örtüldüğünü merak ettik. Rehberimiz, elde dokunan kumaşlara balmumu sürülerek pencerelerin kapatıldığını ve bu kumaşların cam görevi gördüğünü anlattı. 
İshak Paşa Sarayının büyüleyici oluşu sadece bu görkemli binanın varlığıyla da sınırlı değil. Sarayın tam karşısındaki Eski Beyazıt şehri kalıntıları arasında tek minareli küçük bir cami ile çevresinde otlayan keçiler tezat oluştursa da, kuşbakışı manzarası doyumsuz. 
Sarayın pencerelerinden, aşağıdaki uzanan Doğu Beyazıt'ı ve karşıdaki Ağrı Dağı'nı izlemek bile başlı başına keyif veriyor. Bence bu büyüleyici manzarayı her mevsim izlemek gerekir. Sarayı yaptıran paşalar sanırım buranın keyfini de paşalar gibi çıkarmıştır. Şahsen ben de bir Türk Kahvesi içmek isterdim.      (SÜRECEK)   

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Engelli asansörü yaptırılacak
Belediye gayrimenkul kiralayacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke

Böcek İlaçlama