ANASAYFA
04 Ekim 2022 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Erdal AKAS / KONUKLARINIZIN SESİ
KONUKLARINIZIN SESİ 246
Yayın Tarihi: 27 Şubat 2019 Çarşamba, 06:28
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Atatürk'ümüzden öğreneceğimiz ikinci konu Diğer ülkelerle ilişkilerimiz.
Atatürk, 1 Mart 1921'den 1 Kasım 1938'e 20 'toplanma yılı veya dönemi açış konuşması'nda (Sonuncusunu Başvekil Celal Bayar okuyor.) diğer ülkelerle ilişkilerimizin o günkü durumunu açıklıyor ve ilkelerini belirliyor.
Bu yazımızda bu konuşmalardan alıntılar yapalım.
(1) İkinci Toplanma Yılını açarken. 1 Mart 1921  Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri I  sayfa 175)
“…Siyaset-i hariciyemizde menafi-i milletin istilzam eylediği esasatı ihtiva eden (dış siyasetimizde, milletin yararına gerekli ilkeleri içine alan)   tamamen müstakil ve serbest bir siyaset takip edilmektedir. Meclisimiz ve meclisimizin hükûmeti cenkcu ve maceraperest olmaktan uzaktır. Bilâkis sulh ve selâmeti tercih eder. Bilhassa insani, medeni mefkûrelerin hayyizi husule çıkmasına (zemininin oluşturulmasına) fevkalâde taraftardır. İşte bu esaslar dairesinde gerek şark ve gerek garp âlemleriyle daima hüsnü münasebet ve revabıt-ı dostiyi (iyi ilişkiler ve dostluk bağları) ararlar. Şarkta Azerbaycan, Şimali Kafkas ve Efganistan Hükümetleriyle samimi ve vicdani münasebetler tesis ettiğimiz gibi Irak ve Suriye islam ahalisiyle fevkalâde samimi rabıtalar vücuda getirdik. Bizce kıymettar olan bu revabıtı muhafaza etmekteyiz. İran Hükümetiyle de münasebetimiz vardır. Bunu teyit, cümle-i âmalimizdendir (Bunu belirtmek görevimizdir). Ermenistan ve Gürcistan ile mevcut münasebatımızın kariben müstakar ve menfai-i milliyetimize mutabık bir surete iktiran edeceğini ümidederiz.(aramızdaki ilişkilerin de yakında düzeleceğini ve milli çıkarlarımıza uygun bir şekle ulaşacağını ümit ederiz). Rus Bolşevik Cumhuriyetiyle mevcut münasebatımız hüsnü cereyan ve devam etmektedir ve bu münasebatı elveym Moskova'da bulunan heyet-i murahhasamızın dâhil bulunduğu konferansta daha ciddi esasata istinadeettirerek takviyeye çalışmaktayız. Bu mesaimizin tamamen arzu-yu millete tevfik olunacağına şüphe yoktur.
Garp âlemine gelince: İtilaf Devletlerinden bazılarıyla zaman zaman resmi temaslar yapılmış ve daima memleket ve milletimizin menafiini temin etmek şartıyla sulh ve sükûn-u âleme hâdim olmak (dünyaya barışı ve huzuru sağlamak) çaresi aranmıştır. İngiliz ricali siyasiyesi bizim makasıd-ı müsalimperveranemizden daima tecahül etmişlerdir.(İngiliz siyasetçileri bizim barışsever amaçlarımızı daima anlamamış görünmüşlerdir.) Ancak milletimizin bir senelik mücadelesi neticesinde mevcudiyet ve istiklalini müdafaa etmek hususundaki azim ve kararının lâyetezelzel (sarsılmaz) olduğu fiilen sabit olduktan sonra ancak milletimiz İstanbul'da padişahın huzuru ile içtima edilerek şûrayı saltanatta ayağa kalkmak suretiyle alınan karara müsteniden İstanbul Hükümetinin kabul ettiği Sevr Muahedenamesi altındaki idam kararının mahiyet-i imhakaranesini (yok edici niteliğini) idrak ettiğini ve buna Türkiye'de ispata muvaffak olduktan sonra nihayet İtilaf ricali siyasiyesi bizimle görüşmeye lüzum hissetmişlerdir.
Geçen senenin bugünlerinde sulha mütedair gelen haberler, herkese yeis veriyordu. Her tarafta düşmanların maddi ve manevi hücumlarına maruzduk. Herkes bizim aleyhimizde idi. Bugün bütün dünya davamızın kutsiyetini anlamış bulunuyor. Âlem-i insaniyet ve medeniyet bize her taraftan günden güne artan teveccüh gösteriyor. Geçen senenin bugünlerini derin bir endişe ve ıstırap içinde idrak eden milletimiz, bu senenin aynı günlerinde azim ve metanetinin âsarını görmekle müftehir olabilir. Geçen senenin bize getireceği en büyük felaket ve musibet Sevr Muahedesi idi…”
(2) Üçüncü Toplanma Yılını açarken. 1 Mart 1922-S&DI-Sayfa 236)
“…   Efendiler! Bu sene münasabat-ı hariciyemiz netayici itibari ile bizce, hayırlı birçok vakayi ile memludur. (dış ilişkilerimiz sonuçlarına göre, bizce hayırlı birçok olayla doludur.)
Umumiyetle münasebat-ı hariciyemizi iki kısma ayırmak kabildir. Rusya ve Şark devletleriyle, garp devletleriyle…”
(3) İkinci Dönem Üçüncü Toplanma Yılını açarken. 1 Kasım 1925-S&DI-sayfa 355)
“…Aza-yi Kiram! (Sayın üyeler!) Türkiye Cumhuriyetinin beynelmilel aile-i medeniyette kabili ihmal olmayan bir unsur-u kuvvet ve müsalemet olduğu (uygarlık ailesinde dikkate alınması gerekli bir güç ve barış unsuru olduğu) geçen bir sene zarfında bir daha tezahür etmiştir ümidindeyim…”
(4) Üçüncü Dönem İkinci Toplanma Yılını açarken. 1 Kasım 1928-S&DI-sayfa 373)
“… Efendiler! Harici siyasetimizde dürüstlük memleketimizin emniyetine ve inkişafının masuniyetine (gelişmesinin korunmasına) dikkat, şiarı hareketimize kılavuz olmaktadır…”
(5) Dördüncü Dönem Birinci Toplanma Yılını açarken. 1 Kasım 1931-S&DI-Sayfa 387)
“…Türkiye'nin emniyetini gaye tutan, hiçbir milletin aleyhinde olmayan bir sulh istikameti bizim daima düsturumuz olacaktır…”
(6) Dördüncü Toplanma Yılını açarken. 1 Kasım 1934-S&DI-sayfa 394)
“…Cumhuriyet Türkiyesi'nin dostluklarına çözülmez bağlılığı, geçmiş yıllarda, türlü işlerde denenmiştir. Ulusumuzun acunca tanınmış özlüğünün gereği de karşılıklı verilmiş sözü tutmaktır. Buna ne türlü özenildiği bundan böyle de özenileceği bellidir…”
Sağlıcakla,  
            

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Trafik canavarına iki günde, iki can!
‘Yaşlı ve emekliler sendikada örgütlenmeli’
Aramızdan ayrılanlar
Memlekette seçim, Edirne'de geçim!
İnadına Söğütlük!
Edirnespor galibiyeti unuttu!
'Hızlı Tren' buluşması
Vatan Partisi Edirne'de kurultay
Kadınlar hem sattı, hem çaldı!
Tunca'da 'tonca' atık!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke