ANASAYFA
16 Eylül 2019 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
TANZİM SATIŞLAR
Yayın Tarihi: 02 Mart 2019 Cumartesi, 06:19
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Tanzim   satışları, isminden anlaşıldığına göre düzenli satışlar anlamına geliyor.  Bu da nereden çıktı? Halkımızın haklı şikayetleri var, ne alsak ateş pahası, buna benzer bir şikayette  üreticiden geliyor, portakalı bizden 30 kuruşa alıyorlar, 2,5 liraya satıyorlar, nedir bu, niye böyle?  İşportacı, manav, marketlerde satılan ayni ürünün fiatı astronomik derecede değişik oluyor niye böyle.   
Bu sistem hep böyle, nedenine gelince, aynı ürün değişik ellerde değişik fiattan satılıyor, çünkü işin içine değişik faktörler  giriyor. Satılan yerin kira bedeli, personel masrafları, nakliye masrafları, reklam masrafları, aynı ürüne bu masraflar eklenince üründe yüksek fiattan satılıyor.
Aynı ürün, işportacı tezgahında en düşük fiat, Pazar yerinde  başka fiat, markette daha yüksek fiat niye, işportacı kira ödemiyor, arabasına koyup satıyor, market kira ödüyor, başka masrafları var. Bunlar eklenince fiat yükseliyor.  Bir de işin içine ürünün kalitesi giriyor. Asıl ürünün fiatını arttıran aracılar oluyor. Onlar da, ürünü üreticiden alan toptancı, nakliyeci, hal tüccarı, pazarcı, ürün bize gelene kadar kaç el değiştiriyor, ondan sonra da 30 kuruşluk ürün bize 3  liraya satılıyor. 
Birde muhit meselesi, İstanbul'da Nişantaşı semti en elit insanların  yaşadığı yerdir. Hepsi de zengin takımındandır, para bol olunca  dükkan kiraları da yüksek olur, zengin insan kaliteli ürün alır o yüzden o muhitlerde ürün fiatları yüksektir. 
Şimdi madolyonun öteki yüzünü görelim, yine İstanbul'da, Kasımpaşa semti, garibanların yaşadığı semttir, dükkan kiraları daha düşüktür, fakir insanlar yaşar, kalite aramaz yeter ki ucuz olsun. O yüzdende o muhitlerde  fiatlar düşüktür.  Bütün mesele de ekonominin arz talep meselesi, paranın bol olduğu yerde fiatlar yüksek, paranın az olduğu yerde fiatlar düşük, mesele bundan ibaret, dünya zenginler dünyası.
Bir konuda arz,  talebe göre fiat belirlemek, talep  fazla olunca malın sahibi fiatları arttırır,  malın fiatı yükselir, arada zaten aracılarda var, üretici fiatı ile, satıcı fiatı arasında bir kaç misli fark  olur, buda bize yansır.  
Bir konuda, kim sorarsa liberal ekonomi uyguluyoruz ya, karışmayın,  bırakınız yapsınlar, bırakın etsinler altta kalanın canı çıksın,  istediğin kadar fiatları arttır, liberal ekonomi, acaba öylemi, halk çeksin cefayı.
Halkta bu duruma isyan ediyor, nasıl etmesin, gelir az, masraf çok nasıl geçinsin, tamda seçim zamanı bir kurtarıcı olmalı, AKP  hükümeti düşündü taşındı bir çare buldu tanzim  satış sistem.  Oda ne demek, tanzim satış yerleri kurup, üreticiden alıp, tüketiciye satmak, aracı yok ortada, o zaman ürün ucuza satılıyor, halk memnun, acaba bu iş yürür mü? Rahmetli Eçevit zamanında yağ, sana yok, un yok o  yok, bu yok, Demirel  iktidar olunca her şey var oldu, bu şimdi dalevere değil mi?
Bazı şehirlere tanzim satış meydanları kuruldu, bazı gıda ürünleri ucuz fiatla satılıyor, halkta bundan memnun Acaba bu devam eder mi?  Bu konunun devam etmesi için teşkilatlanmak gerekir, mesela kooparatifleşmek, bu kuruluşun kamyonları olmalı, satış yerleri olmalı,  üreticiden alıp tüketiciye iletmeli, o zaman  aracı ortadan kalkar, ürün halka iletilir. Böyle bir sistemi kurmakta kolay olmasa gerek çünkü aracılarda bu işten ekmek  yiyor, kimse arabasının tekerine çomak sokturmaz eninde, sonunda bu konu sabote edilir.
Peki akla şöyle bir şey geliyor, AKP bu kadar yıl iktidar, bu kadar yıl aklınıza gelmedi, gelmedi de şimdimi tanzim satış yerleri açmak aklınıza geldi. Yoksa bu bir seçim oyunu olmasın? Sen devletin  büyük kuruluşlarını liberal ekonomi uygulayacağım diye özel sektöre sat, gel şimdi tanzim işiyle uğraş, iş mi bu yani. Devletin işi devletlik yapmaktır, ne diyelim hayırlısı olsun…

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE