ANASAYFA
16 Eylül 2019 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
İTTİFAKLAR; GÖNÜL, DERMAN, HALK, VE!
Yayın Tarihi: 14 Mart 2019 Perşembe, 05:56
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

31 Mart ülkemizde yerel yönetimleri yenileme seçimi. Beş yıl önceden programlanmış olağan bir seçim. Her seçim elbette önemlidir. Çoğunluk demokrasisinin benimsendiği ülkemizde sandığa gitmek ve oy kullanarak demokrasinin birinci sorumluluğunu yerine getirmek vatandaşlık görevimizdir. Bu nedenle; adaylar berbat, oy verecek aday yok, benim partim seçime girmedi, bu sistemin oyununa gelmem arkadaş, boykot ediyorum, bana ne hangisi olsa değişmeyecek gibi bahaneler üretmek yanlıştır. Önce sandığa gitmek ve inandığın, yakın bulduğun, etkileyebileceğin siyasi partiye oy verirsin veya dört sandıktan uygun gördüğüne oy kullanıp diğerlerini boş bırakabilirsin.
Evet, seçimler bir demokrasi oyunudur. Ama demokrasiye inanıyorsak bu oyunla başlayacak her şey ve devamında 365 gün 24 saat bu oyun ile idare yetkisini almış kişi ve kişileri izleme, baskı kurma, değiştirme gerçeğini yaratmak gerekiyor. Oy verdiğin kazanmamışsa siyasi olarak beş yıl oyunca seçileni izlemek, siyasi anlamda eleştirmek ve güç odağı olmak da oyunu gerçeğe dönüştürmektir. Gerisi ahkâm kesmektir, oyuna girmeyip mızıkçılık yapmaktır, bahane üretmektir. Biliyoruz ki demokrasi mücadele ile katılım ile gelir.
Sandık birinci kural dedik. Ne olacak sandıkta?
Sandık-1;öncelikle mahallemizi yönetecek azaları ve muhtarı ki onlar bağımsız, parti adına seçime girmiyor. Kişilere göre oy vereceğiz.
Sandık-2; İl Genel Meclisi üyelerini seçeceğiz. Beş yıl boyunca kentimize dair tüm kararları alacak olan yerel parlamento denen meclise üye seçeceğiz. Oy vereceğimiz partiden aday olup kimi yerde kura ile kimi yerde il başkanlığı tarafından adaylar arasından seçilenleri oylamış olacağız. 
Sandık-3; Belediye Meclisi üyelerini seçeceğiz. Kent merkezinde yapılacak tüm çalışmalar için karar verecek meclistir. Belirleme elbette yanlıştır. Olması gereken; partisinden aday adayı olan kişiler delege veya üyeler ile sıralamaya girer ve başkan da bunlarla çalışır. Ama bizde belediye başkan adayının dengelere bakarak aday olanlardan veya diğer partililerden atadığı(!) kişilerdir. Tamam, kontenjan kadrosunu başkan adayının belirlemesi normaldir ama tüm listeyi başkanın yapması demokratiklik ilkesine uymaz. 
Sandık-4; Belediye Başkanı seçeceğiz. Bugünkü durumda bir şekilde partisi tarafından yetkilendirilmiş temsilciyi seçeceğiz. Keşke aday önseçimle belirlenebilse ama olamıyor. 
Oy verme günü sandığa gittiğimizde bu dört sandığın her birinde oyumuzu kullanacağız ve yerelimiz için bir muhtar ve sekiz aza seçeceğiz.  Altı kişilik il genel meclisi üyesini belirleyeceğiz. Ayrıca bir belediye başkanı,  yirmi sekiz belediye meclis üyesi seçeceğiz ki en çok oyu alan partinin üç kişilik kontenjan adayı ile otuz bir üye belirlemiş olacağız.
Kimleri seçeceğiz?
Ülkemizde bu seçime girme hakkı olan on üç parti var. Bu partilerden Hür Dava Partisi kentimizde seçime girmiyor ve kalan on iki parti bir şekilde giriyor. MHP Cumhur İttifakı, İYİP ise Millet İttifakı kuralına uyarak Belediye Başkanlığı ve Belediye Meclis üyeliği seçimlerine girmeyen partiler. DSP'de Belediye Meclis üyeliği için aday belirlememiş. DSP ile TKP ise İl Genel Meclisi adaylığı çıkarmayan iki parti.
Bu durumda; İl Genel Meclisine aday çıkaran on parti var; AKP, CHP, MHP, İYİP, SP, BTP, VP, BBP, DP, HDP. Belediye Meclis üyeliği için aday belirleyen dokuz parti var; AKP, CHP, SP, BTP, TKP, BBP, DP, HDP, VP. Belediye Başkanlığı için aday belirleyen on parti var; AKP, CHP, SP, BTP, TKP, VP, BBP, DP, HDP, DSP.
Seçim günü muhtarımızı ve azalarını gönlümüzce seçeceğiz. Siyasi partilerden bağımsız aday olmuş bir muhtar adayını seçeceğiz. Aynı pusula ile ya seçtiğimiz muhtarın ekibini veya değiştirerek kendi irademiz ile sekiz azayı da belirleyeceğiz.
Seçim kimine göre iki, kimine göre üç kişi arasında geçiyor havası hâkim kentimizde. Bakın parti demedim, kişi dedim. Çünkü seçim kişilere endeksli ama oy verirken partiyi de düşünüyoruz zorunlu olarak. Basından aldığım bu bilgileri herkese eşit yaklaşmaya çalışan biri olarak sizlerin de bilgisine sunmaya çalıştım. 
Geleceği iki siyaset üzerine kurgulayanların programı ülkede ikili siyasetin oluşmasıdır. Bu uzun zamandır olan ve daha uzun bir zamana da yayılması devam edecek bir kurgu. ABD gibi olabilir miyiz? Bizlere bağlı ki demokrasinin ve çokluğun geliştiği günümüzde insanları sınırlama zorluğu ve elbette ona göre de alınan tedbirler geleceğimizin dünyası olacak. İki siyasetli ABD'de bile yükselen üçüncü, dördüncü siyasi partileri okuyoruz.
Bu nedenle merkezden kurgulanan ikili yapı tutmayacaktır. Parlamentoda farklı siyasetler olduğu gibi kentimizde ikili yapıyı aşan durumlar var. Cumhur ittifakının adayı AKP'den Koray Uymaz; GÖNÜL, Millet ittifakının adayı CHP'den Recep Gürkan DERMAN belediyeciliği ile tanıtım yapıyorlar. Bu ittifaklara karşı olarak da Edirne Halk İttifakı adayı BTP'den Hamdi Sedefçi ise 'BEN DE ADAYIM' diyor. 
Seçimler ittifaklar üzerinden kurgulanıyor ama kişiler öne çıkıyor. Bu da çokluğun, farklılıkların birkaç yapıya sığmayacağına kanıttır. O halde bizler de sıkışmayalım ve özgürce oyumuzu kullanalım. Cumhur İttifakı, Millet İttifakı, Edirne Halk İttifakı ve üç ittifaka dâhil olmayanlar. Daha ne istiyoruz?

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
EDİRNE BELEDİYESİ SU VE KANALİZASYON MÜDÜRLÜĞÜ
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE