ANASAYFA
09 Aralık 2021 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Özdemir AKBAL / Dünyanın Penceresinden
Altunköprü Katliamının Yıl Dönümünde Irak Türklerine Bir Bakış
Yayın Tarihi: 29 Mart 2019 Cuma, 06:24
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Bundan bir buçuk yıl önce televizyon ekranlarında ve gazete köşelerinde referandum metre ve referandum toto oynanıyordu. Her konunun her zaman ve her şekilde uzmanı olabilme kabiliyetine sahip gerek sosyal medya gerek de geleneksel medya ahalisi Barzani yapar, yapamaz, yapacak gibi adeta bir papaya falı misali konuşuyordu…

Irak’ın kuzeyindeki de facto yapının kendini “de jure” hale getirme çabasıydı bu girişim. Zira politik olarak hedefleri tükenmiş, sırtını konjonktüre göre ABD, Rusya veya başta Fransa olmak üzere bir Avrupa ülkesine dayamaktan başka bir faaliyet gösterememiş politik bir figürün kitlesini seferber edebilmesi için bir atılım gerekiyordu.

Bu süreçte asıl meselenin referandum olmadığını, bundan sonraki faaliyetlerin nasıl gerçekleşeceğinin referandumdan çok daha önemli olduğunu zira Irak’ın kuzeyindeki “de facto” yapının başındaki gruba karşı olan pek çok muhalif hareketin var olduğunu anlatmaktan dilimde tüy bitmişti.

Bölücü terör örgütü ile bağlantılı eski Kerkük Valisi Necmettin Kerim’in atanmasını aslında Türkiye ile Barzani’nin arasının bozulmasını isteyen odaklar tarafından gerçekleştirildiğini belirten görüşler mi istersiniz; referandum toto oynayarak orada bulunan soydaşlarımızı hiçbir şekilde dikkate almadan gerine gerine konuşanlar mı? Bu görüşlerin maalesef hiçbiri Irak Türkleri’nin vaziyeti hakkında dişe dokunur bir endişe taşımadılar.

Sözde bağımsızlık referandumu girişiminin üzerinden dediğim gibi yaklaşık bir buçuk yıl geçti. Irak’ın Kuzeyindeki bu “de facto” yapının durumuna dair milimetre bile bir değişim olmadı. Referandum öncesi eski vali Necmettin Kerim’in Kerkük’ü referanduma dahil etmeye yönelik provokatif girişimleri Irak Türkleri’nin cansiperane fedakârlıkları ile bertaraf edildi. Ancak Barzani’nin sözde referandumu öncesi Necmettin Kerim döneminde “de facto” yapının flamalarının asıldığı Kerkük’te durum pek değişmedi. Her ne kadar Kerim’in yerine atanan vali Rakan Said daha ılımlı bir politika izleme görüntüsü sergilese de aynı flamalar bu sefer de Ocak 2019’da yeniden asıldı Kerkük’te. Herhalde artık Necmettin Kerim sözcülüğü yapanlar da bunun planlı bir politik faaliyet olduğuna kanaat getirirler.

İşin politik çekişme boyutunun yanı sıra bir de Türkmenlerin canını doğrudan etkileyen bir boyutu var. Burası da çok fazla dikkate alınan bir durum değil doğrusu… Yine Kerkük’te referandum sonrası dönemde Ekim 2017’den Haziran 2018’e kadar olan dönemde 21 Irak Türk’ü suikasta kurban gitti. En son şehit edilen Ali Elmas Kerkük Üniversitesi Hukuk Fakültesinde hocaydı ve yaşasaydı muhtemelen şu anda Kerkük ili vali yardımcısı olarak görev yapacaktı. İstibrak Abdüllatif ise evine kimliği belirsiz kişiler tarafından yapılan baskın neticesinde şehit edildi.  Abdüllatif  Sağlık Bakanlığı Kerkük Planlama Daire başkanı olarak görev yapıyordu.

Irak Türkleri bu hususta oldukça endişeli zira herhangi bir fail belirlenebilmiş değil. Irak Türklerinin sözcüleri ve kanaat önderleri saldırılar sonrası yakalanan bazı şahısların olayın faili olarak tespit edilmediği ve saldırıların halen faili meçhul olduğunu belirtiyor. Yani aslına bakılacak olursa özellikle bir yandan “de facto” yapı diğer yandan da Irak Hükümeti Kerkük meselesi üzerinden tartışırken olan Irak Türklerine oluyor. Türkmeneli’nin diğer bölgelerinde de durum bundan farklı değil maalesef. Yani mesele bir referandumun yapılıp yapılmaması değil. Bunu sözde referandum girişiminin üzerinden bir buçuk yıl geçtikten sonra referandum toto oynayanlara bir kez daha hatırlatayım. Bunun yanı sıra Bağdat Büyükelçimiz sayın Fatih Yıldız gerçekten muhteşem şeyler başarıyor. Ancak devletin gücünün hissettirilmesi bakımından yapılabilecek daha pek çok şeyin olduğunu değerlendiriyorum. Özet olarak Irak Türklerinin vaziyeti maalesef 1959 Kerkük, 1991 Altunköprü ve sonrası değişen bir şey yok. Haftaya görüşmek dileğiyle memleketimin güzel insanları…

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne'yi yasa boğan kaza
Mimar Ali Erol üzdü
Aramızdan ayrılanlar
Cansu dev derbiyle tarihe geçti
Üner: Erçevik'in yaptığı etik değil
İnce’den söz vermeme tepkisi
ETUS'tan 'mazot' sitemi
Bu akşam tango rüzgarı esecek
‘Alkış değil, hakkımızı istiyoruz’
3 köy taşkından kurtulacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke

Böcek İlaçlama