ANASAYFA
04 Haziran 2020 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
EĞİTİMİN TARAFI OLMALIYIZ
Yayın Tarihi: 11 Nisan 2019 Perşembe, 05:44
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Evet, eğitim önemlidir. Seçimin de, geçimin de doğru olması eğitim ile olur. Önemli olduğu için de iktidara gelenler önce eğitim ile ilgilenirler. İyi de eğitim her başa geçenin yazboz tahtası mıdır? Kitaplarda yazan, mevzuatlarımıza girmiş eğitim sistem ve ilkeleri nerede?
Kısaca bir bakalım kazanılmış, kayda geçmiş, mevzuata girmiş bu ilkelere.
1.Genellik ve eşitlik ilkesi gereği eğitim kurumları, dil, ırk, cinsiyet ve din ayırımı gözetmez. 
2.Eğitim ferdin ve toplumun ihtiyaçlarına, istek ve kabiliyetlerine göre düzenlenir.
3.Fertler, eğitimleri süresince, ilgi, istidat ve kabiliyetleri ölçüsünde ve doğrultusunda çeşitli programlara veya okullara yöneltilerek yetiştirilirler. 
4.Temel eğitim görmek her vatandaşın hakkıdır. 
5. Fırsat ve imkân eşitliği sağlanmalıdır.
6. Genel ve meslekî eğitimin hayat boyu sürmesi esastır.
7. Atatürk İnkılâp ve İlkeleri ve Atatürk milliyetçiliği eğitim sisteminin vazgeçilmez ilkesidir. Tartışılır olmakla birlikte her toplumun ortaklaştığı yönler olmalıdır. Bu ilke2002 yılından beri üzerinde en çok değişiklik yapılan ilkedir.
8.Eğitim kurumları demokrasi eğitiminin örneklerle verildiği ve yaşandığı kurumlardır. 
9. Devlet kurumlarının tümünü kapsayan laiklik ilkesidir. Özellikle hukuk ve eğitimin temelidir. Mevzuata gireli beri değişikliklere uğramıştır. Bugüne gelişin ve eğitimde laiklik ilkesini yok hükmüne getiren yolu 1973 ve 1983 yıllarında yapılan değişiklikler açmış ve 2002 sonrasında amiyane tabirle bu ilkenin içine edilmiştir.
10. Eğitimin bilimsel olması ilkesi gereği eğitim yöntemleriyle ders araç ve gereçleri, bilimsel ve teknolojik esaslara ve yeniliklere, çevre ve ülke ihtiyaçlarına göre sürekli olarak geliştirilir.
11. Planlı olmak eğitimin başarısı için şarttır. Ülkenin kalkınma ve çağdaşlaşma yolundaki planları eğitimin de hedefidir.
Eğitim her zaman önemli olmuştur dedik. İktidara gelenler bunu bilirler ama biz yurttaşlar önemsemeyiz. Çünkü 'devletten sual edilmez'! Bazımız saflıktan, bazımız kulluktan, bazımız korkmaktan veya başka nedenlerle hep devletimize, yanlışlarına rağmen sadık kaldık! Bugünlere gelmemizin asıl sorumlusu da bu sessizliğimiz olamaz mı?
Eleştirerek geliştirilebilecek bir eğitim sistemi vardı. Biz bugün bunu yitirdik. Kitaplar, mevzuatlar yazsa da içerik ve uygulamalar ile milli eğitim dini eğitim olarak değişti. Ki laik okullarda dini referanslı kurumların at oynatması bundandır. Din referanslı olup dindar değil de dinci, sözde sivil örgüt yetkililerinin öğrencileri 'kekleme' serbestlikleri bu sayededir.
2002 yılından beri her Milli Eğitim Bakanı, kendi partisinden olan önceki bakanın kararlarını bozdu, karaladı, kaldırdı ve yeni sistem diye saçmalıklarla dolu kararlara imza attı.Bu saçmalıkların ana amacı; eğitimde bilinmezlik, toplumda güvensizlik, geleceğe dair karamsarlık yaratmak ve eğitim üzerinden sermayeye nakit aktarmaktır. Bir önemli yanı da eğitimi din etkisine alarak analitik düşünmeyi, pozitif bilimleri, laiklik ilkesini, hukuk normlarını evrensel kurallardan ayırmaktır.
Kentimize bakarsak; başarının nasıl düştüğünü istatistiklerde görürüz. Öte yandan yakınınızdaki öğrencilere sorduğunuzda eğitimden soğuduğunu görürsünüz. Okullar; siyasi iradenin baskısı altındaki idarecilerin yanında görünmeyen etkili cemaat ve tarikat propagandası yapan örgütlerin at oynattığı kurumlar olmuştur.
İktidara yakın sözde sivil örgütlenmelerin yönetici ve üyeleri okullarda örgütlenme yapabilmektedir. Örneğin İHH, Vicdan Hareketi, TÜGVA, Ensar gibi örgütlenmeler, bakarsan yasaldır. Ancak iktidarı arkalarına alan bu kurumların bakış açısı dini referanslar olduğu için eğitimin anayasal koruması olan laiklik ilkesini zedelemektedir. İktidarı arkasına alan bu kurumların genç beyinleri yönlendirmek amacıyla liselerden sorumlu militanları sözde eğitimci kadrosuyla okullardadır.Bir örnekle yetinirsek;TÜGVA'nın lise örgütlenmesi sorumluları bulundukları okullarda idareci veya etkili konumda olabilmektedir.
Bu tür yani bir ideoloji ile şekillenmiş kişilerin eğitimsel davranışları da; korku, dayatma, kayırma üzerine kuruludur maalesef. Derse geç kalan öğrenciyi yarım gün kaçak yazama tehdidi ile 'disiplin sağladığını' sanan bu anlayış sahipleri, korkunun olduğu yerde eğitimin olmayacağını dahi bilmezler. Onların tek derdi; kazanılan öğrencidir. Bunun için de elindeki yetkiyi bu anlamda kullanır. Odasında gençlerle geyik muhabbeti yapar, gencecik beyinlere kendi örgütünü tanıtma seansları sergiler ve arkasına aldığı iktidardan yana amirleri sayesinde de kendisini bulunmaz Hint kumaşı sanır. Bu tür eğitimcileri veliler iyi tanımalıdır. 
Eğitim her zaman önemli olmuştur. Yıllardır cumhuriyetin kuruluş aydınlığı çerçevesinde milli olan her şeye güvenen yurttaşlar olduk. Devlet örgütlenmesine bazımız saflıktan, bazımız kulluktan, bazımız korkmaktan veya başka nedenlerle hep sadık kaldık. Bugünlere gelmemizin asıl sorumlusu da bu sessizliğimizdir aslında.
Biz veliler ve yurttaşlar olarak; mutlaka eğitim demeli ve eğitimin evrensel ilkelerini, laik, bilimsel, kamusal çağdaş eğitimi savunup eğitimde taraf olmak zorundayız. Çünkü devlet değişti, toplum değiştirildi, dünya ilerledi ve biz bilinmez, güvenilmez, karamsar bir geleceğe sürükleniyoruz.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kredi Kullanırken Hayat Sigortası Yaptırmak Zorunlu Mu?
Zevke Uygun Kol Saatleri
Forexi Öğrenmek Ücretli mi?
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE