ANASAYFA
23 Eylül 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Fatih ALTUN / BAKIŞ AÇISI
İDEAL DEMOKRASİ VE SEÇİMLER
Yayın Tarihi: 16 Nisan 2019 Salı, 06:03
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Pek çok tanımı olan demokrasi için “insanlığın şimdiye kadar geliştirebildiği en az kötü olan siyasal rejim” tanımı da yapılır. Buna rağmen yine de, “daha iyisi bulunana kadar en iyi siyasal sistemin demokrasi olduğu” konusunda uzlaşma tamdır. Günümüzde özellikle Batı Dünyası'nda demokrasinin sorunları aşılıp ideal demokrasinin ölçütleri belirlenmiş ve başarı ile uygulanmaktadır. 
Prof. Dr. Coşkun Can Aktan, ideal demokrasinin olmazsa olmaz şartlarını şöyle sıralıyor.* 
1-Siyasal Özgürlükler, 2-Hukuk Devleti, 3-İktidarın Sınırlandırılması, 4-Kuvvetler Ayrılığı, 5Şeffaflık, 6-Laiklik, 7-Demokrasi Kültürü, 8-Sivil Toplum.
Peki, bizim demokrasimizde şartlardan acaba hangisi tam ve sorunsuz işliyor? Cevap hiçbiri!
Bizde, şimdilerde demokrasi deyince akla gelen tanım “ortaya bir sandık konacak ve seçimler yapılacak, kim kazanırsa Ülkeyi o yönetecek” şekline indirgenmiş durumdadır maalesef! 
Yukarıda görüldüğü gibi ideal demokrasinin ilk şartı, siyasi özgürlüklerdir. Ve bu siyasi özgürlüklerin içinde de, en önemli şart seçimlerdir. Demek ki, Ülkemizde demokrasi deyince akla seçim gelmesi güzel bir şey. Ama elbette ki tek başına seçimin, ideal demokrasiyi karşılaması düşünülemez, üstelik seçimlerin nasıl yapıldığı da ayrı ve çok önemli bir konudur!
Hemen söyleyelim, “nasıl bir seçim” sorusunun karşılığı, “eşit koşullarda, adil, şeffaf ve dürüst bir seçim” olmalıdır. Bir de şunu eklemeliyiz ki, sandıktan çıkan sonucun uygulanacağı bir seçim! (Uygulanmayacaksa neden seçim yapılsın ki?!) Evet, ideal demokrasilerde sekiz ölçütün ilki olan seçimler böyle yapılıyor. 
Peki, Ülkemizde seçimler nasıl yapılıyor?
Pek tabii ki, demokrasi anlayışı sadece sandıktan çıkacak sonuca indirgenince, seçimlere verilen önem de çok artıyor. Üstelik seçimleri adeta demokrasinin tek şartı olarak görenler, sandıktan istedikleri sonuçları çıkartmak için, Devletin tüm imkânlarını kullanarak “eşit koşullarda, adil, şeffaf ve dürüst bir seçim” ilkelerini yerle bir ediyorlar.
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçildiğinden beri, TBMM iyice işlevsizleştirildi, yasama gücü neredeyse tamamen yürütmeye geçti. Böyle olunca da, genel seçimler adeta “kazanan her şeyi alır, kaybedenin eli boş kalır” şeklinde sonuç vermeye başladı.
Ancak, yerel seçimlerde bu “aç/açıkgözlülük kuralı” pek işleyemiyor. İşlemeyince de kendi iradesini millet iradesinin üstünde görenler, seçim sonuçlarını kabul etmekte zorlanıyorlar. Hatta zorlanmakla kalmayıp, yeniden seçim yapılmasına karar verilmesi için, emrindeki devlet kurumlarını kullanarak sahte deliller üretmeye çalışıyorlar.(Bu kapsamda, Büyükçekmece'de “polisin evleri dolaşıp, seçmen listelerini kontrol ettiği ve evde olmayanları yok yazarak delil toplamaya çalıştığı” iddiaları çok vahimdir.)  
Bunun yanında, insanın aklına şu sorular da geliyor. “Peki, nasıl oldu da 2017'deki referandumda, sandıkların kapanmasından 3-4 saat sonra 'atı alan Üsküdar'ı geçti? Ve Haziran 2018'de, 4-5 saat içinde, balkon konuşması yapıldı, seçim sonuçlar ilan edildi, tartışma bitti? Ama şimdi seçimin üzerinden iki hafta geçmesine karşın hala İstanbul seçimleri kesinleşemiyor?”
Akıllarda bu sorular varken gözler şimdiden Yüksek Seçim Kurulu (YSK)'nun vereceği kararlara çevrilmiş durumda. Öyle ya, yukarıda ideal demokrasinin şartları sayılırken, ikinci sırada “Hukuk Devleti” sayılmıştı. Yasalarımıza göre de, YSK “Seçim yargısı” olarak yargısal bir faaliyet icra eder ve bağımsız olarak hukuk kurallarına göre karar verir.
Şimdi, geçmiş seçimlerde aldığı her karar ile iktidarı sevindiren, muhalefetin tepkilerini üstüne çeken (fakat hiç de umursamayan) YSK.nın vereceği kararı merakla bekliyoruz. Bakalım alınacak karar “Hukuk devleti” ölçütünü ne derece karşılayacak. 
Hep birlikte görecek ve yorumlayacağız.
Elbette herkesin demokrasiye “BAKIŞ AÇISI” yapacağı yorumu belirleyecek ve o kişinin demokrasiyi ne kadar içselleştirdiğinin de göstergesi olacaktır.
*Hukuk ve İktisat Araştırmaları Dergisi Cilt 8, Sayı 2, 2016, “İdeal bir Siyasal Yönetim Arayışı Ve Anayasal Demokrasi”.

NOT: Edirne'de yerel basının 49 yıllık ulu çınarı Hudut Gazetesi'nin, bana düşüncelerimi sizlerle paylaşma imkânı sunmuş olması sebebi ile Hudut Gazetesi yönetimine teşekkürlerimi sunuyor ve tüm okurları saygı ile selamlıyorum. 
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Sular niye kesilmedi?
Tunca'ya ‘Pilav Yolu’
65 yaş üstü 5 saat ücretsiz!
Marangoz ustasının intiharı
60 yıldır onarım bekliyor!
'Maske' maskelerini düşürdü!
Çakırlar ve Akalın GİK'te
İlk gün heyecanı
Miniklere yüz yüze hediye
Kural tanımayan avcılara ceza
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama