ANASAYFA
23 Eylül 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Fatih ALTUN / BAKIŞ AÇISI
23 NİSAN VE ULUSAL EGEMENLİK!
Yayın Tarihi: 23 Nisan 2019 Salı, 05:55
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Bugün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı.
Bugün aslında 23 Nisan 1920'de Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)'nin açılışını kutluyoruz.
Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da, Samsun'a çıkması ile başlayan mücadelenin “Milli Mücadele” adını alması çok önemlidir. Çünkü bu Millet topyekûn seferber olmuş ve bu şanlı mücadeleyi kazanmıştır. Elbette ki çok önemli bir konu da Milli Mücadele'nin her aşamasında alınan kararlarda milletin etkin bir rol oynamış olmasıdır. Bu anlamda, Erzurum ve Sivas Kongreleri önemlidir ama 23 Nisan 1920'de açılan TBMM çok daha önemlidir.
Meclisin açılışını izleyen günlerde Atatürk'ün teklifi ile TBMM'nin aldığı ilk kararlardan birisi şudur. “Mecliste beliren iradenin, yurt alın yazısına doğrudan doğruya el koymasını kabul etmek temel ilkedir. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin üstünde güç yoktur.”
Daha sonra ise, 1921 Anayasası 1. Maddesinde “Hâkimiyet bilâkaydüşart milletindir” ifadesi yer almıştır. Böylece TBMM ile kurumsallaşan “Ulusal Egemenlik” kavramı, anayasal bir ilke halini de almış oldu. Elbette ki bu çok önemli kazanım her türlü kutlamayı hak ediyordu.
Peki, bu kutlamalarına “Çocuklar” nasıl dahil oldu? Kısaca bir göz atalım.
 “Yeni Türk devletinin ilk bayramı 23 Nisan 1921 yılında kabul edilen Hâkimiyet-i Milliye Bayramı'dır. 23 Nisan 1922'de Ankara'da yapılan ilk kutlamalarından itibaren çocukların ön plana çıkmasıyla birlikte TBMM Başkanı Mustafa Kemal'in de desteğini alan Himaye-i Etfal Cemiyeti yöneticileri 23 Nisan 1923'te cemiyet adına yardım toplamaya başlamıştır. ... 1925'lerden itibaren 23 Nisan'a “Hâkimiyet-i Milliye Bayramı” yanında “Çocuk Günü” ve “Çocuk Bayramı” da denmeye başlanmıştır. Çocuk Bayramının amacı, çocukların birkaç gün eğlendirilmesinden ziyade, toplumun farklı çocuk sorunları ile ilgilenmesinin sağlanmasıydı. ... İlk kapsamlı Çocuk Bayramı kutlamalarına 23 Nisan 1927 yılında başlanmıştır.“ (Dr. Mücahit Özçelik, Akademik Bakış, Cilt 5, Sayı 9, 2011, S-265)
Böylece 23 Nisan, o yıllardan günümüze her birimizin çocukluğunda güzel izler bırakan bir bayram oldu. Hal böyle olunca da biz büyüsek de, bu bayrama zihinlerimizde yüklediğimiz anlam, “Ulusal Egemenlik” ten çok “Çocuk Bayramı” olmaktadır.
Oysa yukarıda da değindiğimiz gibi, bugünün asıl önemi “Ulusal egemenlik günü” olmasıdır. Maalesef, biz bugünü “Çocuk Bayramı”na indirgedikçe, Ulusal Egemenliği kullanan TBMM'nin de önemi azaldı ve işlevsizleşti, Nasıl mı?
Prof. İbrahim Kaboğlu'na göre; 16 Nisan 2017 referandumu ile biz aslında “TBMM'nin 1876-1909-1921-1924-1961 ve 1982 ekseninde, genellikle artan ve kurumsallaşan yetkilerinin kaldırılmasına 'evet' mi, 'hayır' mı sorusuna cevap verdik”.
Ve maalesef Meclisin Osmanlı'dan beri gittikçe artan ve kurumsallaşan yetkilerinin budanıp azalmasına evet dedik! Ve böylece, TBMM adeta sembolik bir Meclis görünümüne büründü. 
Yeni sitemde; Yürütme erkini elinde bulunduran Cumhurbaşkanı, kararname çıkarma yetkisi ile yasamanın asli fonksiyon alanına el atmakta ve Meclisin en önemli yetkisinin bir bölümünü elinden almaktadır. Yine Meclisin bütçe yapma ile ilgili yetkileri de azalmış Yürütme daha etkin kılınmıştır. Güvenoyu ve gensorunun olmayışı ile yasamanın yürütmeyi denetleme yetkisi de oldukça sınırlandırılmıştır. Bunlara bir de Cumhurbaşkanı'nın yüksek yargı organlarının üyelerini belirleme yetkisi eklenince; yasamanın, yürütme karşısında ne kadar güçsüzleştiğini görürüz. 
Birileri çıkıp diyebilir ki, Cumhurbaşkanı'nı da Halk seçiyor “O” da Ulusal Egemenliği temsil etmiyor mu? Evet, Cumhurbaşkanı'nı da, Halk seçiyor. Ama demokrasinin kalitesi, yasama, yürütme ve yargı arasındaki denge ile sağlanır. Bizim şikâyetçi olduğumuz konu, Ülkemizde Yürütmenin diğer erkelere göre hukuken çok güçlenmesi, fiilen de adeta “Tek Adam” haline gelmesidir. TBMM'nin kuruluş gününü kutladığımız bu günde bunu dile getirmek de demokrasinin gereğidir!
Ama biliyoruz ki, bugün yazılı ve görsel basında bolca bayram kutlamaları göreceğiz. Muhtemelen gün boyu, nerede hangi çocuğun hangi yetkilinin makamına oturduğu gösterilecek ve hele bir de bu çocuklardan birisi sıra dışı bir şey yaparsa onu da bayram eğlencesi olarak görüp neşeleneceğiz. Ve elbette, sosyal medyada 'ulusal egemenlik ve çocuk bayramı' vurgulu bir cümle ile 'Atatürk ve çocuk' temalı bir de görsel paylaştık mı tamamdır!
23 Nisan ULUSAL EGEMENLİK ve Çocuk Bayramı'mız kutlu olsun!

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Sular niye kesilmedi?
Tunca'ya ‘Pilav Yolu’
65 yaş üstü 5 saat ücretsiz!
Marangoz ustasının intiharı
60 yıldır onarım bekliyor!
Kural tanımayan avcılara ceza
Meme Küçültme Operasyonuna Karar Vermeden Önce Bilmeniz Gerekenler
Aramızdan ayrılanlar
Adım başı komşu
E- Okul
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama