ANASAYFA
13 Haziran 2021 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Fatih ALTUN / BAKIŞ AÇISI
İSTANBUL'UN BİTMEYEN SEÇİMİ!
Yayın Tarihi: 07 Mayıs 2019 Salı, 06:00
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

31 Mart'ta yapılan yerel seçimlerin üzerinden beş hafta geçti. Ama maalesef hala, İstanbul seçimleri ile başlayan tartışmalar ülke gündeminin en önemli meselesi olmaya devam ediyor.
Bu yazıyı yazılırken henüz YSK'nın kararı açıklanmış değil. Ancak belki de yazı okunurken karar açıklanmış olacak. Burada karardan bağımsız olarak konuyu irdelemeye çalışacağım.
YSK kararı iptal ederse, demokrasiye ve hukuk devletine olan inanç iyice azalacak ve hatta yok olacaktır. Demokrasi ve hukuk güvenliğinin olmadığı bir ülkeden özellikle dış yatırımcı kaçacaktır. Bu da Ülkemizin içinde bulunduğu büyük ekonomik sorunun giderek derinleşmesi ile ekonomik krize dönmesine sebep olacaktır. Siyasi atmosferin gerginleşmesi ile yaşanması muhtemel karışıklıklar da ayrı bir sorun olma potansiyeli taşıyor!
Peki, tüm bunları sıradan vatandaş olarak bizler görüyoruz da Ülkenin Cumhurbaşkanı görmüyor mu?
Görmediğini düşünmek saflık olur. Ama elbette ki bizim düşündüklerimiz ile onun hesapları arasında çok büyük fark var.
Öncelikle İstanbul demek aslında Türkiye'nin aynası demek, İstanbul'u kaybetmek, en azından Türkiye'yi kazanamamak demektir. 
Ankara'nın yanında İstanbul'un da alınmasının, muhalefete çok büyük bir moral kazandırdığı ve aynı oranda da Cumhur İttifakının moralini bozduğu bir gerçek. '2017 Anayasa Referandumu' ile '2018 Cumhurbaşkanlığı ve TBMM Seçim'inde alınan sonuçlar muhalif seçmende çok büyük bir hayal kırıklığı yaratmıştı.
Hayal kırıklığı temelde iki noktada toplanıyordu: 
- “Bu Muhalefet ile sandıkta Erdoğan'ın yenilemeyeceği”,
- “Muhalefet Erdoğan'ı yenecek kadar güçlense bile, seçim hileleri ve YSK marifeti ile sandıktan yine Erdoğan'ın çıkacağı”.
Öyle ki, bu düşünce ile önemli sayıdaki muhalif seçmen bireysel olarak sandığa gitmeme kararı almıştı. Seçim dönemi yaklaşınca da özellikle sosyal medya üzerinden muhalefetin seçimleri boykot etmesi tartışılıyordu. Ancak yaşanan derin ekonomik sorunların AKP seçmeninde de hoşnutsuzluk yarattığının görülmesi ve de özellikle büyük şehirlerde umut vaat eden adayların çıkartılması (ya da adayların performansının umut vermesi), muhalif seçmene motivasyon kazandırdı ve sandığa gitmesini sağladı.
İstanbul ve Ankara'nın muhalefete geçmesi ile de muhalif seçmenin, “Erdoğan sandıkta yenilmez, ne yapar eder seçimi alır” algısını yıktı ve muhalefete büyük umut verdi.
İşte bütün bunları Erdoğan da biliyor ve muhalefetin değişen bu algısını yıkmaya oynuyor. 
Peki, Erdoğan hedefine ulaşır mı? 
YSK'nın verebileceği iki karar açısından olaya bakarsak:
- Seçimler iptal edilir ve yeni seçimi Cumhur İttifakı kazanırsa muhalif seçmenin “Erdoğan'ın sandıkta yenilemeyeceği” algısı bir daha oluşacak ve artık kalıcı hale gelecektir.
- Eğer seçim iptal edilmezse bu defa, 'artık ileriye dönük heyecan yaratacak, kendi tabanını konsolide edecek' bir söylemi kalmayan iktidar için tekrar mağduriyete oynama şansı doğacak. Sürekli olarak, “Muhalefet hile yapmasaydı bu seçimi aslında biz kazanmıştık” diye propaganda yapacaklar. Üstelik bir taraftan mağduriyet söylemine sığınırken, diğer taraftan da, YSK'nın kendilerine rağmen böyle bir karar vermesini ve onların bu karara uymasını kullanacaklar. Özellikle de “Türkiye'nin nasıl da iyi bir hukuk devleti olduğunu ve kendilerinin de ne kadar demokrasiye bağlı olduklarını” ilan etme fırsatını bulacaklardır.
Peki ya seçim iptal edilir ve yeni seçimi kaybederlerse! Eğer böyle bir sonuç olursa, bu durumun muhalefete vereceği moral çok daha yüksek olacaktır.
Ancak insanın aklına hemen, 2015 Haziran seçimlerini kaybeden AKP'nin aynı yıl Kasım'da ne kadar büyük bir oy oranı ile seçimleri kazandığı geliyor. Geliyor ama elbette Haziran 2015'te kaybedilen seçimden hemen sonra Türkiye'de meydana gelen olaylarla birlikte!
Peki, 2015'te yaşananlara benzer olaylar tekrarlanır mı? Yaşanırsa bu durum İstanbul'da seçimleri tekrar almayı garanti eder mi? Bu durumun yaratacağı sorun yazının ilk başında söylediğimiz ekonomik krizi tetiklemez mi? Bütün bunlar ihtimal dahilinde ise bu kadar riski Sn. Erdoğan neden almak istesin?
İşte tüm bu soruların cevabı ise YSK seçimi iptal kararı verirse cevaplayalım!

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
CHP'lilerden Ergene yanıtı
Edirne'nin 'mor' bayramı
Kurbanlık fiyatları belirlendi
Pehlivanlar Heykeli daha görünür
Kent dokusuna 'estetik'
‘Sandıktan kaçma Erdoğan’
Ulus komşuyu bekliyor
Uzunköprü'de BAL heyecanı
Keşan'da BES tartışması
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama