ANASAYFA
03 Haziran 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
TARAF OLMAK
Yayın Tarihi: 09 Mayıs 2019 Perşembe, 06:05
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Ve elbette birbirini tamamlayacak yazılar, tamamlayacak ki geleceğin güzel günlerine katkı olsun. Geçen hafta 'Bahara Erdik mi?' diye sorarken doğal baharın geldiğini ama sosyal baharın görece olduğunu söylemiştim. Doğa baharının en çok çiftçiler üzerinde görüldüğünü ekleyerek onların sevinmediği ve umutlanmadığı baharların topluma bahar getirmeyeceğini vurgulamıştım.
Sadece çiftçiler mi sosyal bahara eremeyenler? İşçiler, kamu çalışanları, esnaflarımız… Ülkede bir karabasan var ki her gün üzerimize çökmeye devam ediyor. Bahar umutlarımızı engellemeye çalışıyor. Bu nedenle doğanın baharını sevinçle yaşamak için toplumsal baharı getirmeliyiz. Ki bunun için insan olan, yurttaş olan ve geleceğe dair çıkarsız beklentiler peşinde yürüyenlerin bir olması gerekiyor.
'Martın sonu bahar' diye yola çıkan umuda silah sıkan ve kendilerine hukukçu diyen kişilerin hakimliğe atandığı ülkede yaşıyoruz. Yine de bu umutsuzluğa sürüklemesin bizleri. Biz 'insan' ve 'insana yakışan demokrasi' temelinde birleştiğimizde gerçeği örtemez kimse. Bu da kazanılmış hakları bilmek ve talep etmekle olacaktır.
Yurttaş haklarını istediğinde, haklarını bilip kullanmayı başardığında bahara ermek çok kolaydır. Bahara ermenin sırası var; cemreler düşer, nevruz geçer ve nisan gelir. Nisan, güneşin bulutlarla kavga etse de artık yüzünü daha çok gösterdiği aydır. Bazen sıcacık ışıkları kıyıdan kenardan ısıtır ruhumuzu bazen umut çiçekleri baş verir dallarda. Sırasına göre gelişen olaylardan sonra gelen mevsim gibi sosyal baharın sıralamasını da bizler sağlamalıyız.
Biz haklarımızı öğrendikçe ve kullandıkça kalıcı olur baharlar. Orhan Veli'nin şair dilinden söylersek; “Bir yer var, biliyorum; Her şeyi söylemek mümkün; /Epeyce yaklaşmışım, duyuyorum; / Anlatamıyorum.” Anlatamasak da mutlu olduğumuz günleri görürüz, yaşarız.
Bizi umut bağlıyorsa hayata, tepeden tırnağa çiçeklerle donanmış ağaç umut oluyorsa, yıldızlara bakarken geleceğin güzel günlerini görüyor isek, birileri de bundan korkuyor demektir. Martın sonundaki baharı Haziran'a ertelemek ne ki? Bahar ertelenmez ki. Bahardan ya umutlanırsın ya korkarsın. Biz umutlananlardan olurken onlar korkanlardan olacak elbet.
Bahar olur da şiir olmaz mı? Orhan Veli; “İmkânsız şey şiir yazmak âşıksan eğer ve yazmamak, aylardan nisansa” derken Ataol Behramoğlu da baharları umut görenlerdendir tüm şairler gibi. “Bu sabah mutluluğa aç pencereni / Bir güzel arın dünkü kederinden. / Bahar geldi, bahar geldi güneşin doğduğu yerden / Çocuğum uzat ellerini. / Şu güzelim bulut gözlü buzağıyı / Duy böyle koşturan sevinci. / Dinle nasıl telaş telaş çarpıyor / Toprak ananın kalbi. / Şöyle yanı başıma çimenlere uzan / Kulak ver gümbürtüsüne dünyanın. / Baharın, gençliğin ve aşkın / Türküsünü söyleyelim bir ağızdan. “(Bahar Şiiri)
Baharın umudu dedik ama umudun devamı için adalet gerek. Adalet; insanlığın yaşam kazanımlarının toplamı ise geleceğe dair güçlenerek devam etmeli. Ve bizler biliyoruz; yönetenlerin büyük çoğunluğu ama kesin ki hiçbir diktatör, adaleti sevmez. Onun için de kazanılmış yasal hakların yerine kendi yasalarını yaparlar. Böylece her şey yasalmış gibidir. 
Adaletsizliğin her gün arttığı bu coğrafyada bir kaz daha tecavüz edildi adalete! Kişinin keyfiyetine uygun karar veren kurul hâkimleri elbette tarihin çöplüğünde yerini alacak ama bunu umuda ve kazanıma çevirmekle olacak bu. Adalet insanlığın kazanımıdır demiştik. Hukuk okumuş, yıllardır adalet dağıtmakta görev almış insanların bu kadar adaletsiz ve akla aykırı karar almasını anlamak için insanlık dersini bilmek gerekir. Tarihte yer almış binlerce bilim insanının, ataların sözleri insanlık dersidir bir bakıma. 
Biz bu derslerin bir kısmını bir kez daha okuyarak insanlık dışı karar verenlerden daha güçlü, daha bilgili, daha insancıl ve adil olduğumuzu gösterelim ki zamanında oy verenler bile utansın verdiği oydan. Biliyoruz; “Adaletsizlik sonsuza kadar hükmedemez.” (Seneca) Ama baskıya başkaldırmayan kişi kendine karşı da adaletsizdir. Aslında; “Adaletsizliği işleyen çekenden daha sefildir.” (Eflatun) Çünkü “Adaletsizlik eden, adaletsizliğe uğrayandan daha mutsuzdur.” (Demokrit) Bizler geleceğe dair kazanılmış adaleti hayata koyacak isek hep birlikte; “Adaletsizliği bir yangından daha çabuk önlemeliyiz.” (Herakleitos) Bunu da “İnsanlık yalanı ve adaletsizliği kılıçla değil kitapla yenecektir.” (Emile Zola) Ve yine “Adaletsiz rejimi adaletle yıkınız. Alkışlar önüne kansız elle çıkınız” diyen Gandi gibi olmalıyız.
Adaletin ortak kazanımında bin yıllar öncesinden mücadele veren Desmond Tutu “Eğer adaletsizlik karşısında tarafsız kalıyorsanız zalimin tarafını seçmişsiniz demektir” diyerek taraf olmamızı belirtir. 
İnsanlığın büyük ortaklaşmasına katkı sunmuş bu tür sözlerden ders almamış kişilerin yönettiği bir ülke konumundayız. Sayın Kılıçdaroğlu, Salı günkü meclis grup toplantısında Bahçeli'ye seslenerek; İstanbul Belediyesine T.C. ibaresini İmamoğlu'nun getirdiğini söyledikten sonra, 'Bu da Bahçeli'ye kapak olsun' dedi. İyi de kendisi kapak olan bir siyasi çizgi nasıl kapak olacak!
Ben tarafım, taraf olacağım. Tarafım kazanılmış insan hakları ve adalet ilkeleridir. 
Tarafım doğal ve sosyal bahardır; çiçektir, ormandır, insandır, şiirdir ve elbette güzel, çok güzel günlere olan hasretimizdir, mücadelemizdir… 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE