ANASAYFA
24 Şubat 2020 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
SEÇİMLER BİTTİ
Yayın Tarihi: 11 Mayıs 2019 Cumartesi, 06:21
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Seçimler İstanbul dışında bitti, takke düştü kel göründü, halef,  selef belli oldu. Artık yavaş yavaş taşlar  yerine oturmaya başlar.
Gelelim Edirne'ye, Belediye, İl, Belediye meçlisi, muhtarlık seçimleri yapıldı, yeni üyeler seçildi, Belediye Başkanı olarak ikinci defa Sy Recep Gürkan seçildi, kutlarız, bu Edirne için bir şanstır, acemilik devresi olmayacak, gelelim Edirne'nin sorunlarına, zaten bunları Sy Gürkan  bey biliyor.        
 1  - Edirne hak ettiği yerde midir? Edirne tarihi açıdan tanınan bir beldedir ama hak ettiği yerde midir, bu gün Edirne tarım kenti olarak bilinirken, turizm ön plana geçmiştir biz Edirne'ye bu gün bu değeri vere biliyor muyuz?
2 - Edirne için bir sürü masraf yapılıyor taş yapılar onarılıyor, ahşap evleriniz, yavaşta olsa restore ediliyor, Meriç üzerine bir köprü daha kuruldu, bunlar çok iyi uygulamalar, ama eski köprüler üzerinden ağır tonajlı araçlar hala geçiyor. 
 3 - Ulaşım sorunu; Edirne de istediği yere gidebiliyor, hiç kimse yolda kalmıyor, tek sorun birinci Murat hastanesinin şehir dışında olması ulaşım zorluğu yaratıyor, şehir merkezinde olmalı idi. Şehir nüfusu arttıkça ulaşım sorunu da artacak. Çözüm şekli Kapıkule, otogar arasında hafif raylı sistem işletmek.
 4 - Temizlik konusu; Edirne ne kadar temiz bir kenttir, olur olmaz yerlere çöp atılıyor, elektrik direklerine, duvarlara afişler, ilanlar asılıyor, çöp bunkerleri dolu olduğu zaman çöpler yerlere atılıyor, çöp bunkerlerinin kapakları hiç bir zaman kapatılmıyor, bunlar mahalle pislikleri oluyor. Süloğlu yolu üzerinde yeni bir çöp istasyonu kuruluyor, Kasım ayında açılışı, hem elektrik üretiyor. Temizlik konusunda bir olayda bazı fakir vatandaşların çöp bunkerlerini karıştırıp işe yarar malzemeleri alıp hurdacılara satıyorlar, bazıları bu iş için özel arabalar yapmışlar bunlarla sokaklarda geziyorlar, tam bir pislik ve çirkinlik örneği, önlenir inşallah.
5 - Edirne neresidir, Yıldırım, Yeni İmaret semtlerinden Ayşekadın'a kadar olan yerdir, ondan ötesi beton kent. Siz bir turistin Binevleri gezdiğini gördünüz mü? Şimdi eski mahalleler çarşıya dönüştürülüyor, yüksek binalar yapılıyor, her yerden görülen Selimiye cami yüksek binalar yüzünden görünmez oldu, bu bozuk düzen hep devam ediyor. 
6 - Su meselesi; Canlılar için en elzem ihtiyaçlardan biri sudur, evlerimizde musluğumuzu açtığımızda evet sular akıyor ama akan bu sular yeteri kadar gür değil bu suyla çamaşır makinesini çalıştıramıyoruz, duş yapamıyoruz, eski mahallerde sular hiçte temiz değil. Şükrüpaşa mahallesinde su boruları yenilenirken Sabuni ve diğer mahallelere sıra ne zaman gelecek. 
7 - Otopark sorunu; Bir türlü çözülmeyen sorun, araç sayısı gittikçe artıyor, sorun daha da büyüyor. Yeni imar yasasında binaların altına otopark yeri zorunluluğu var, geç kalınmış bir karar, şimdiye kadar Edirne'de bu konuda hiç bir faaliyet görmedik, sorun daha büyümeden çare bulunmalı.
8 - Hava, ses, görüntü kirliliği; Teneffüs ettiğimiz hava ne kadar temizdir bilemeyiz, gerçi Edirne'ye doğal gaz döşendi hava eskisine göre daha temizdir diye düşünüyoruz. Kapalı mekanlar var, kahvehanelerde kış günleri kapasitesinin üzerinde müşterisi oluyor oradaki hava çok kirli bu gibi yerlere havalandırma sistemi yapılmalı.     
Ses kirliliği, satıcılar, balıkçılar, kahvehane garsonları bağırıp çağırmaya çok meraklı, bu hal hep devam ediyor, Edirne turistik bir şehir olmuştur bu haller hiç yakışmıyor.  
Görüntü kirliliği, olur olmaz yerlere afişler, reklam panoları asılıyor, direklere çağrı kağıtları yapıştırılıyor, buda görüntü kirliliği yaratıyor, önlenmeli.
9 - Yeşil alanlar; Bazı mahallelere parklar, bahçeler yapılırken, bazı mahallere yeşil alanlar yapılmıyor, bazılarına yok, bu konuda halledilmeli. 
10 - Yağmur suyu drenajı; Kuru havalarda sorun yok, yağmur yağdığı zaman yollarımız dereler gibi akıyor, neden drenaj kanallarımız yok, Saraçlar caddesine drenaj sistemi yapıldı ise de mahallerde yok.
Sorunlar bu kadar mı, elbette değil biz bu kadarla sınırlayalım.
Sy Recep Gürkan'ın ikinci dönemi, acemilik devresi diye bir konu yok, direk konulara bıraktığı yerden devam edecek. Kadro aynen yerinde, yapılacak olan kalan işleri tamamlamak. Elimden geldiği kadar Belediye sorunlarını dile getirdim, bundan sonrası Sy Gürkan'a kalıyor, seçildiğiniz için sizi tekrar kutlarım, Edirne sizden hizmet bekliyor, hadi bakalım  KOLAY GELSİN.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Özer Sezer Susesi vefat etti
ADD kurucusunu andı
EDİRNE İL ÖZEL İDARESİ DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
Yetim, Çiftçi-Sen Genel Merkezinde
MİMAR SİNAN'DA ADALETSİZ OYUN
Adı üstünde Halk Eğitimi
Balkan Türkleri buluştu
Nöbetçi Eczaneler
Mimar Sinan'dan lider geçti
Uzunköprü Atatürk Ortaokulu yarı finalde
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE