ANASAYFA
04 Haziran 2020 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
DUYAN VAR MI?
Yayın Tarihi: 16 Mayıs 2019 Perşembe, 06:22
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Bahara erdik ve yaza ermeyi hedefliyoruz. Tartışıyoruz ve umut ile umutsuzluk arasında gelgitler yaşamak zorunda kalıyoruz. Yine de gönlümüze umut katarak yaşamaya devam ediyoruz. Bugünden yarına kalacak olan olaylardan birisi olan 'YESEKE'  ve iktidar kural tanımazlığını duymayan yok. Ama her şeyi bir sandık oylamasına bırakmamak ve hayatın her damlasında olmak da önemli. Ki iktidarlar bu tür kanunsuzluk ve ahlaksızlıklara sarılmasın. Sarılsa da vicdanı olan tüm yurttaşlar tepki göstersin.
Büyük haksızlığı giderecek toplumsal algılarımıza bakmak gerekiyor bazen. Sonucu sandıklar yönlendirse de belirleyici olan bizlerin demokrasi anlayışı, katılım talebi ve bu alanlarda birlikte olabilme yeteneğimizdir. 
Zaman en iyi ilaç denir ya acılarımızı da unutturuyor mu ne? Önceki günlerde 301 kömür işçisinin öldüğü Soma faciasının yıl dönümü idi. Suçlusu belli olan davada, ölenler ve yakınları suçlanmaya devam ediyor. İktidar, ölen işçi yakınlarını darp ederken kazanın sorumlusu ve sahibine her türlü yardımı yapıyor. Duyduk mu? 
Ve işçi ölümleri de devam ediyor. Tıpkı kadın cinayetleri, çocuk tacizleri gibi. Duyan var mı? Örneğin; işçi sağlığı ve iş güvenliği meclisi (İSİG) verilerine göre 2012'de 867, 2013'te 1235, 2014'te 1886, 2015'te 1730, 2016'da 1970, 2017'de 2006 ve 2018 yılında 1923 emekçi yurttaşımız hayatını yitirmiş. Kadın cinayetleri de aynı artışla devam ediyor. Son on yılda 2337 kadın öldürülürken 2019 yılı Ocak ayında 43 kadın erkek saldırısı ile öldürüldü(NTV). Ya çocuklar? Duyuyor muyuz?
Gelelim ilimize; Selimiye'nin tarihi büyük avizesinin beş-altı yıldır yerinde yok duyan var mı? Bu konularda ilgisi olan akademisyenleri ve Vatandaş Gazetesi yazarı Şenver Orunç'u okuyunca yaptığım kısa bir araştırma ile edindiğim bilgiler sonrasında bana da gelen şikâyetler nedeniyle bir paragraf olarak değinmek isterim.
Avize 2013 yılı ilkbahar aylarında bakım amacıyla dağcı bir ekip tarafından iki saatte sökülüyor. Çünkü en son 80 yıl önce bakımı yapılmış. Ancak günün valisi D. Ali Şahin avizenin sökülme gerekçesini; 'Caminin kubbesinden aşağı doğru sarkıtılmış olan avize, caminin kapısından içeriye girenlerin cami minberini görmesini engelliyor.' Edirne Valisi Arif Paşa tarafından 1800'lü yılların sonlarında şahsi olarak satın alınıp camiye hediye edilen avizenin 80 yıl sonra bakıma alınması normal denebilir ama bu bakım işinin altı yıldır bitirilememesi anlaşılır değildir. Yıllardır hizmet veren avize sayın valinin gerekçesi ile önce bakım bahanesiyle alınmış ve sonrasında bir müzeye konmuş olabilir mi? Düşündürücü! Selimiye artık sadece Edirne ve Türkiyelilerin değil dünyanın eseridir. UNESCO koruması altındaki eserin 220 yıllık avizesinin eksilmesi akla uygun değildir. Bence yetkili tüm makamlar seferber olup avizeyi yerine koymalıdır. 
Karaağaç mahallesi mevsim gereği özellikle hafta sonlarında her zamankinden kalabalık oluyor. Ancak gidiş-geliş trafiği hafta sonu dinlenmesi için buraya gidenlere işkenceye dönüşmüş durumda. Yetkililer buna bir çare üretemiyorlarsa büyük ayıp ve eksikliktir. En azından gidiş eski köprülerden olsun ama geliş yeni köprüden olsun ki bir rahatlama olabilir. Karaağaç semtine gidenler dışında duyan var mı?
Karaağaç deyince Güzel Sanatlar Fakültesi önündeki yolun motorlu araçlara kapalı olduğunu duyan vardır sanırım. İyi de bu kurala uyan var mı? Bu kuralın uygulanması için görev alan var mı? Hafta sonu oturduğum cafede tavla oynama mutluluğunu yaşayamadım. Ara sıra araba geçti ama adeta motosikletini kapan buraya geliyordu. Ben nasıl ki arabamı arka sokaklarda bıraktı isem arabadan daha çok ses kirliliği yapan motosikletliler de aracını arka yolda bırakmalı iken fakültenin duvar kıyısına park ettiler. Mekân sahiplerine sorduğumuzda maalesef hep böyle olduğunu ve denetleyen olmadığını belirttiler. 
Seçim sürecinde hepimiz duyduk ki zaten yaşıyorduk; kentimizin altyapısı bozuk. Her siyasi aday yapacağına dair söz verdi. Kenti seviyor isek; gücü, yetkisi, etkisi olan herkes kapıları aşındırıp yapılmasını sağlamak zorundadır. Aksi halde her bozuk yol kazaya neden olacak, her su-kanalizasyon patlaması afet ve hastalıkları getirecektir. Ve biz seyredip, küfredip duracağız. Yerelde sözü geçen kişiler veya yerelde-genelde iktidar sahiplerinin birlikteliğini duyan var mı?
Kentimizde yeni bir döneme girildi ya bu birliktelik yakalansa da başta Selimiye Çukuru olmak üzere birçok sorun hal edilse. Bu tür birliktelikleri duyarsak birbirimize haber verelim ki katkı sunacaklara alan açılsın.
Evet! İstenen; dünyada, ülkede veya kentimizde yaşanan olumsuzlukları duymayalım, görmeyelim. Bu nedenle; tatlı yalanları sıralayan haberler, zengin ama mutsuz insanları anlatan diziler, mutluluk anılarının anlatıldığı, olmayacak vaatlerin müjdelendiği haberlerle dolu sayfa sayfa renkli gazetelere paralar aktarılıyor.
Evet, duymayan da var ama inanıyorum ki hepsini duyan var ve çoğunluktayız. Sadece zaman ve mekân denir ya işte o an beklenmektedir. Gün gelir bu sessizlik gerçek umuda akacak. İşte o zaman duymayanlar da bizimle olacak, duyanlar ise en önde koşacak insanlığın baharına. Dememe o ki umudun olduğunu ve umudun biz olduğunu duyalım, bilelim yeter. 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kredi Kullanırken Hayat Sigortası Yaptırmak Zorunlu Mu?
Zevke Uygun Kol Saatleri
Forexi Öğrenmek Ücretli mi?
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE