ANASAYFA
19 Eylül 2019 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Özdemir AKBAL / Dünyanın Penceresinden
ABD'nin İran Politikasında Değişen Bir Şey Mi Var?
Yayın Tarihi: 17 Mayıs 2019 Cuma, 06:27
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Bu köşede 5 Ocak 2018'de ABD'nin İran politikasını ilk olarak ele aldığım “ABD'nin İran Politikası” başlıklı bir yazı yazdım. Güzel başlıkmış kısa net ve açıklayıcı… Ardından yine benzer bir basitlikte başlıkla “ABD'nin İran Politikasında Değişen Nedir?” diye sorarak 25 Mayıs 2018'de bir yazı daha yazdım. Şimdi de ABD'nin İran Politikasında Değişen Bir Şey Mi Var? diye soruyorum.
Ee sormak lazım zira taam bir yıl geçmiş son yazının üzerinden muhakkak ki gizli güçler emperyalist Amerika'da başka ülkelerin sömürülmesi için kapalı kapılar ardında yeni planlar yapıp bunları “proce” bazlı çalışmalara dökmüştür. Hem zaten Trump idaresi de geldiğine ve bu idare savaşlardan yana olduğuna göre kesin bir şeyler olacaktır. 
Gerisi çorap söküğü gibi gelir şeklinde bir araştırma yöntemi seçen medyatik şahıslar ki bunlara gazeteci yahut araştırmacı demek hayli zordur, ele aldıkları bir gelişmenin içine kattıkları propagandist inançlarla topluma bilgi kirliliği yaratarak faaliyet yürütmeye devam ediyor. 
ABD'nin bir askeri hareketliliğinden “Emperyalist ABD” söylemi ile bütün her yeri savaş ile işgal ederek rakiplerini ortadan kaldıracağı şeklinde Prusya ekolünü öne çıkaran sakat ve demode bir yaklaşım biçimi söz konusu. Irak Savaşı bir istisna idi, ABD halen bunun ekonomik bedelini ödüyor. ABD'nin önde gelen yayın kuruluşlarından The Washington Post'ta yer alan Trump'ın başta Milli Güvenlik Danışmanı John Bolton tarafından oldukça kızdırıldığı ve hayal kırıklığına uğratıldığına dair yazıda, Trump'ın iktidara gelmeden önce Irak Savaşı gibi bütün askeri ve ekonomik yükün ABD tarafından üstlenildiği insan ve para kaybına yol açacak savaşlardan uzak duracağını çok önceden belirttiği ifade ediliyor. Bu strateji selefi Obama tarafından da ortaya konmuştu. Dolayısıyla “Emperyalist ABD” söylemi ile tuttuğunuz ipin ucu çorap söküğü gibi gelmez. Sosyal bilimler alanında bu denli mekanik bir davranış kalıbı ile analiz ortaya koymak neredeyse imkânsızdır. 
Gelelim ABD'nin yapmak istediğine… “ABD'nin İran Politikasında Değişen Nedir?” başlıklı yazımda belirtmiştim, Beyaz Saray Basın Sekreterliği 2 Mayıs 2018'de İsrail tarafından İran'ın nükleer silah üretme çabalarına dair uyarıldıklarını belirtmişti. Trump idaresi İsaril'in de etkisiyle 2015'te P5+1 devletlerinin İran ile yaptığı nükleer faaliyetlerin kısıtlanmasına dair anlaşmadan memnun olmadığını defaatle belirtmişti. Zaten neticede Trump idaresi 8 Mayıs 2018'de söz konusu anlaşmadan çekildiklerini belirtmişti. Bakınız Beyaz Saray Basın Sekreterliğinin 2 Mayıs 2018 tarihli bildirisi ile çekilme kararı arasında sadece altı gün var. Hadi şimdi altı günün sembolik önemini bulup bunun Evangelizm açısından ne ifade ettiğini bulalım. Belki kitap falan da satarız değil mi? Elbette hayır. Buradaki vurgu Trump idaresinin bu hususa dayalı verdiği karardaki netliğinedir. 
Anlaşmadan çekilme kararının ardından İran da benzeri bir tepki vererek çekilme kararını açıklamıştı. Böylece tansiyon yükseldi. Taraflar yeniden pozisyon almaya başladılar. Bu arada tabii bazı ekonomist ve gazeteciler de dünyada yeni kutupların falan oluştuğunu anlatmaya çalışıyordu küçük bir hatırlatma P5+1 ülkelerinden Fransa ve Almanya İran'a anlaşmaya uyma çağırısında bulundu. Rusya da İran'a her an destek verilemeyeceğini bizzat Devlet Başkanı Putin tarafından belirtti. Yani şu bloklar falan içerikli uluslararası politika sistemine dayalı “yorum”larınızı bir kenara koyun. Siz haber iletin biz de sizleri ciddiye alarak dinleyelim okuyalım.
İran'a karşı bu tutumlar belli bir seviyede krizin İran'ı yalnızlaştıracağını gösteriyor. Zira Türk kamuoyunda küçük bir anket yapılsa öyle sanıyorum ki Ruya ile İran ittifakından göğsünü gere gere bahsedecektir ancak Putin'in bile açıklaması ortada. 
ABD'nin askeri operasyon meselesine gelelim… Trump, Pompeo ve daha niceleri bir askeri operasyonun seçenek olmadığını açıkça ifade ettiğini Amerikan basınından görüyorum. Hoş Türkiye'deki basına da yansıyor ancak nedense haber maskeli sansasyonel yorumlar daha çok prim yapıyor. ABD'nin askeri operasyon seçeneği tartışma konusuyken yine İsrail'den gelen bir açıklama çok dikkat çekici zira İsrailli yetkililer İran'a karşı Arap devletleriyle birlikte hareket ediyoruz dedi. 
2012 yılıydı yanlış hatırlamıyorsam İsrail-Suudi Arabistan güvenlik işbirliği için birbirine yakınlaşıyor dediğimde bir hayli homurdanan olmuştu. Şimdi artık homurdanmaya gerek yok. Her şey ortada… Hem İsrail hem de başta Suudi Arabistan olmak üzere pek çok Arap devleti için İran bir tehdit. Bahreyn'deki ayaklanmalar sırasında yahut Suudi Arabistan'ın Necid bölgesindeki Şiilere karşı uyguladığı politikalara bakarak bunun ifade edilmesi mümkün. İşte bu birleştirici unsur İsrail ve Arap devletlerini bir araya getiriyor. Ayrıca anılan bu devletlerin ABD ile olan askeri ve ekonomik derin bağları da bir başka avantajı oluşturuyor ABD için. 
Bu şartlar altında ABD bir askeri operasyondan uzak ama bu seçeneği Demoklesin kılıcı gibi İran'ın üzerinde sallandırırken, İranlı yetkilileri oluşturduğu baskı ile masaya çekerek Trump idaresi tarafından 2015'tekine oranla daha kabul edilebilir bir anlaşma imzalama peşinde. Ha bu arada ABD emperyalist ülkesi ile Rusya emperyalist ülkesi de sık sık görüşmeye başladı tek taraflı emperyalizmcilere yeni ortakları ile başarılar dilerim. Savaş çıkmıyor o yüzden şimdi o klavyelerinizi yavaşça yere bırakarak ayağınızla kendinizden uzak bir yere itebilirsiniz. Geçen bu müddette biraz uluslararası politika teorisi biraz dış politika analizi ve diplomasi tarihi okumayı ihmal etmeyin. Haftaya görüşmek dileğiyle memleketimin güzel insanları.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Tiyatro'nun 'Edirneli' gururu
MHP İl Başkanı istifa etti
Balıklara can suyu!
Duygulandıran ziyaret
‘Bereket versin’
ETSO'dan Gastronomi turu
TSPB'den Edirne'de ilk
Kültür Mirası atölyesi tamamlandı
Becan’dan yürüyüş daveti
BAL’da sezon açılıyor
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE