ANASAYFA
13 Haziran 2021 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Fatih ALTUN / BAKIŞ AÇISI
100. YIL COŞKUSU
Yayın Tarihi: 21 Mayıs 2019 Salı, 05:54
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

19 Mayıs 1919'da başlayan Milli Mücadelenin 100. Yılını büyük bir coşku ile kutladık. Eğer bugünkü sınırlarımız içinde, bağımsız bir Devlet ve Millet olarak varlığımızı sürdürüyorsak, bunun tek sebebi Milli Mücadelenin başarıya ulaşmış olmasıdır. Bu kadar önemli bir günü, ne kadar coşku ve kıvançla kutlasak azdır. Başta Ulu Önder Atatürk olmak üzere bu mücadeleye her şeyini veren tüm kahramanlarımızı saygı ve rahmetle anıyorum.
Önemli olayların yıl dönümlerini kutlamak, toplumların tarih bilincinin oluşmasına büyük katkı sağlar. Bu sebepledir ki, her ülke ya da toplum kendisine göre önemli olan günleri her yıl törenlerle kutlar. Biz de Ulus olarak yıllardır tarihi günlerimizi hep kutladık, elbette ki kutlamaya da devam edeceğiz. 
Tarihi günleri kutlamak çok önemli ama daha da önemlisi o günlerin bize neler kattığı ve o sayede hangi hedeflere ulaşmamız gerektiğinin bilincinde olmaktır.
Millet olarak biz, törensel faaliyetleri çok iyi beceriyor, çok güzel kutlamalar yapıyoruz. Böylece, Milletçe kenetlenip muhteşem bir “birlik ve beraberlik” görüntüsü veriyoruz. Bu durum, Millet bilincine sahip olma ve o bilinci geliştirme adına muhteşem bir şey.
Peki ya kendimize hedef belirleyip, o hedefe yönelik uzun vadeli çalışmalar konusunda nasılız?
Bakınız Atatürk, 100.yılını kutladığımız Milli Mücadele'nin başladığı o ilk günü Nutuk'ta nasıl tarif ediyor.
“1919 yılı Mayısının 19'uncu günü Samsun'a çıktım. Genel durum ve görünüş:
Osmanlı Devleti'nin içinde bulunduğu grup, Harb'i Umumi'de yenilmiş, Osmanlı ordusu her yerde zedelenmiş, koşulları ağır bir ateşkes anlaşması imzalanmış. Savaşın uzun yıllarında, Ulus, yorgun ve yoksul bir durumda. Ulusu ve ülkeyi Genel Savaşa sürükleyenler, kendi yaşamlarının kaygısına düşerek, yurttan kaçmışlar...”
Atatürk Samsun'a çıktığında, Osmanlı'nın yüz yıldan fazla süren çöküş döneminin sonunda işte böyle bir enkaz vardır. Ve 4 gün önce Yunanlıların İzmir'i işgali ile de bu enkaz hali adeta bir yok oluşa dönmeye başlamıştır.
Bu yok oluş halinden, çağdaş medeniyet seviyesine çıkmayı hedefleyen modern bir devlet kurma başarısını gösteren Atatürk bakın Nutuk'ta bizlere başka ne diyor!
“Milli Mücadele sırasında karşılaştığımız açık ve gizli güçlükler üzerinde köklü bir bilgi edinmeye ve gelecek kuşakların ders almasına ve uyanmasına yarayacak nitelikte olan, söz konusu belgeleri, olduğu gibi bilginize sunmayı uygun buluyorum.”
Diyor da acaba, “o cümledeki gelecek kuşaklar olan bizler” gereken dersi aldık ve uyandık mı?
19 Mayıs'taki 100. Yıl kutlamalarına bakılınca bu Ülke'de herkes Atatürkçü, en azından böyle tören günlerinde hepimiz Atatürkçü'yüz! Peki ya Atatürk'ün bize gösterdiği, çağdaş medeniyet seviyesine çıkma hedefine doğru aldığımız yol nedir? 
Başlangıçta da söylediğim gibi, böyle anlamlı bir günün üstelik 100. Yılının kutlanması, millet bilincini daha da zenginleştirme adına çok önemli. Benim dikkat çekmek istediğim konu şudur. Atatürk'ü ve onun eserlerini törenle anmak şekilsel ve kolay olanıdır. Asıl mesele, Atatürk'ü doğru anlamak ve onun gösterdiği hedeflere yönelik çaba içinde olmaktır. Yoksa bir bakıyorsunuz, Atatürk'ün yaptıklarını yıpratıp yok etmeye çalışanlar bile en şaşalı törenleri düzenliyor ve o gün (görünüşte) muhteşem bir Atatürkçü olabiliyor.
Atatürk'ü anmak elbette çok önemli ama daha da önemlisi onu anlayıp hedeflerine yürümektir. Aksi halde anma günlerinde bizlerin gözünü boyayıp, diğer günlerde onun eserlerini yıkıma uğratanları, onun hedeflerinden hızla uzaklaşanları alkışalar dururuz.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
CHP'lilerden Ergene yanıtı
Edirne'nin 'mor' bayramı
Kurbanlık fiyatları belirlendi
Pehlivanlar Heykeli daha görünür
Kent dokusuna 'estetik'
‘Sandıktan kaçma Erdoğan’
Ulus komşuyu bekliyor
Uzunköprü'de BAL heyecanı
Keşan'da BES tartışması
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama