ANASAYFA
28 Kasım 2021 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Gönül UYANIKTIR / Günce
Alo, SİSEV hayatta mısın?
Yayın Tarihi: 21 Mayıs 2019 Salı, 05:58
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Selimiye; Eski Cami önünden nasıl da heybetli, koruyucu görünüyor! Buradan her geçişimde, -yani her akşam üzeri evime giderken- aynı şeyi düşünüp söylemekten kendimi alamıyorum. Kuzenim de, 'Abla bunu dün de söylemiştin” demekten bıkmıyor. Olağanüstü bir sanat eseri, olağanüstü bir matematik ve mimari şaheseri, sadeliğin ve zarafetin zirvesi…
Her mevsim, her durum, her hava koşulunda büyülüyor. 'Bir de önündeki o mezbelelik olmasa' diyor insan. İçerde ne olup bittiğini bilmiyoruz, yıllardan bu yana teneke paravanla çevrilmiş öylece duruyor… Akıbeti bilinmeyen, buraya konmak zorunda kalınmış bir Fatih Sultan Mehmet Heykeli ve de rengarenk bir 'Edirne' yazısı… Bana, bu alanda Mimar Sinan'ın duruşunu tartışmak yerine yapılacak çok daha yararlı tartışmalar var gibi görünüyor. 
Biraz geriye dönüp araştırdım. Selimiye'nin  çevre düzenlemesi konusunda 2013 yılına, Vali Hasan Duruer'e kadar giden haberlere rastladım. Aradan tam tamına 6 yıl geçmiş. Selimiye Cami Çevre Düzenlemesi ile ilgili durum arapsaçı olup içinden çıkılamaz bir hal almış. Günümüzden 5 asır önce 80 küsur yaşındaki Mimar Sinan, Selimiye Camisi ve çevresindeki yapılar topluluğunu 6 yılda tamamlayıp ortaya bir şaheser çıkarırken, biz aynı süre zarfında çevresini düzenleme konusunda bile bir arpa boyu yol alamamışız.
Gerçi siz ve de elbette biz hepimiz, Selimiye ve çevresini hor kullanmak adına elimizden geleni ardımıza koymasak da, bu şaheserin ışıltısını engellemek mümkün değil. Zaten 5-6 yıldan bu yana çevre düzenlemesi konusunda Yemişkapanı Hanı ve gibi benzeri nedenlerle, somut adımların atılamaması, Vakıflar cenahından bu konuyu hızlandırma gereksinimi duyulmamasından…
Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) başkanlığında Ocak 2015'te Selimiye için bir vakıf kuruldu. Bu vakfın bugüne kadar Selimiye ve çevresi için hangi tarihte ne yaptığı, sınır kapılarından elde edilen gelirden vakfa ne kadar pay aktarıldığı konusunda bir hafıza tazelenmesine gereksinim var. 
Mimar Sinan'ın eserlerinin korunması ve gelecek nesillere taşınması amacıyla kurulan 'Sinan ve Selimiye Vakfı (SİSEV)'ile ilgili bilgilerimi güncellemek için biraz araştırdım. Vakfın kurucu başkanlığına Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu,  Başkan Yardımcılığına TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, üyeliklere Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Gümrük ve Turizm İşletmeleri (GTİ) Başkanı Arif Parmaksız, TOBB Başkan Danışmanı Erdoğan Özegen getirilmiş. (Şimdi bu isimlerin bir kısmı bu görevlerde değil) 
Vakfın amacı; Edirne Selimiye Camisi ve müştemilatının; korunması ve yaşatılmasına yönelik restorasyon, bakım, çevre düzenlemesi, güvenlik ve diğer her tür ihtiyaçları ile ülke içi ve dışı tanıtımına yönelik çalışmalar yapmak, yaptırmak veya yapanlara katkı sunmak, bu konularda görevli kamu kurum ve kuruluşları ile işbirliği yapmak, faaliyetlerine destek vermek veya birlikte bu hizmetleri yürütmek suretiyle, gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak, Mimar Sinan'ın, sanatına ve dehasına, kısa vadeli değil geleceğe yönelik projelerini uygulama anlayışına, kısaca duruşuna saygının ifadesi olarak; kişiliğini, sorumluluk anlayışını, iş disiplinini anlamaya ve anlatmaya çalışmak, Türk-İslam ve dünya mimarisinde hak ettiği yeri alması için görsel, basılı, teknik tüm unsurlarıyla gerekli tanıtım çalışmalarını yapmak, yaptırmak veya yapanlara katkı sunmak, Mimar Sinan anlayış ve ideali ile mesleğini sürdürecek mimarlık, tasarım ve restorasyon alanında eğitim gören öğrencilere destek olmak ve bu amaçla eğitim-öğretim faaliyetleri yapmak veya yapılanlara destek vermek. Türk - İslam kültür ve mimarisini dünyada tanıtmak, bu kapsamda yüksek lisans ve doktora öğrencilerine burs vermek…
Yani kara kaplı kitapta yazılanlara göre bu vakıf çok iyi şeyler yapmak istiyor, faaliyet hanesinde 'yok' yok! Tüm bu lafların kısaca meali, 'Samimiyetle yapmak istersen çok iş var, ama yapmak istemezsen de hiçbir sorun yok!'. Bu karmaşık laflar silsilesinden hangileri somutlaştı bilmiyorum, bilen varsa açıklasın da sevinelim.
Vakıfla ilgili bilgiler arasında 19 Ocak 2015 tarihli “SİSEV'in mütevelli heyetini oluşturmak amacıyla gelecek aylarda yönetim kurulu yeniden toplanacak” ifadesinin dışında internette güncellenmiş bir bilgiye ulaşamadım. “Mütevelli heyeti oluştu mu, kimlerden oluştu, neler yapıldı?” türünden sorularıma bu mecralarda bir yanıt bulamadım. Ama durum ortada! Sizin ve benim görebildiğimiz, altı yıldır nedenleri ne olursa olsun sorunların aşılamamış olması. Unesco Dünya Kültür Miras Listesinde yer alan Selimiye Camisi gibi bir eseri ziyarete gelenler çevresindeki kaostan büyük hayal kırıklığı yaşıyor. 
'Selimiye Çevre Düzeni' dediğimizde benim anladığım, eserin dört bir yanı. Sadece Eski Cami önünden gördüğümüz mezbelelik değil. Yan cephelerdeki kaos ve kirlilik da buna dahil. O tabela kirliliği nedir öyle? Selimiye'nin ana giriş kapısında hem de… Selimiye denince sadelik ve tevazu akla geliyor. O, ihtişamını kimsenin gözüne sokmadan hissettiriyor, adeta ürpertiyor. Ama fiziksel manada çevresi maalesef  -eskiler bilir-Topkapı Otogarı gibi. Hoş Tabela kirliliği Esenler'e daha çok benziyor. 
Sinan ve Selimiye Vakfı'nın Mütevelli Heyeti kimlerden oluşuyor ve neredeler!? Bu vakfın bugüne kadar yaptıklarını bilmiyor, bir haksızlık yapmamak adına öğrenmek istiyoruz. Edirne sınır kapılarının sahibi konumundaki TOBB ne gelir elde ediyor, vakfa ne kadar aktarıyor veya Edirne için somut neler yaptı? Yoksa Müezzinoğlu gitti, vakıf işi de yattı mı? Yoksa vakıf işi zaten Edirnelilere bir parmak bal mıydı?
Bunları sormak ve öğrenmek en doğal hakkımız.  Altı yıldır buncacık işi kotaramayan ve zaten bu kenti seçimden seçime hatırlayanlar, altı yılda 'bir dünya şaheseri' yaratan Mimar Koca Sinan'dan utanmayabilir, ama bu kentin insanlarından biri olarak ben gelen her bir ziyaretçiden ayrı ayrı utanır oldum. 
SON DURUM :  Edirne'de Vakıflar Genel Müdürlüğü ile Belediye arasında 'Yemiş Kapanı Hanı' ihyası dolayısıyla oluşan anlaşmazlık sonucu rekreasyon çalışmaları duran Selimiye Meydanı'nda mutlu sona varıldı...  Söz konusu hanın restitüsyon ve restorasyon projelerinin yapılmasında anlaşma sağlayan iki kurum, ihyasının ise yapılmamasına karar verirken böylelikle mezbelelik şeklinde duran meydanın rekreasyon çalışmalarının devamının önü açılmış oldu...  (Hudut Gazetesi  / Haberin Yayın Tarihi: 09-05-2019)

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Engelli asansörü yaptırılacak
Belediye gayrimenkul kiralayacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke

Böcek İlaçlama