ANASAYFA
13 Haziran 2021 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Fatih ALTUN / BAKIŞ AÇISI
AHBAP ÇAVUŞ DEMOKRASİSİ!
Yayın Tarihi: 28 Mayıs 2019 Salı, 06:32
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

YSK’nın gerekçeli kararı açıklandı. Karar, gerçek derdi demokrasi ve hukuk olanlarda, derin bir kaygı ve endişe oluşturdu.

Bugünlerde Sn. Mahfi Eğilmez’in “Değişim Sürecinde Türkiye” adlı kitabını okuyorum. O kitaptan sizlere küçük kesitler sunacağım. Sn. Eğilmez, kapitalizmin serüvenini anlatırken bir alt başlık halinde, “Ahbap çavuş kapitalizmi” kavramına yer veriyor. Birlikte bakalım. 

Ahbap çavuş kapitalizmi; işadamlarının işlerini, siyasal iktidar ve bürokratlarla olan yakın ilişkilerine dayanarak yürüttüğü sistemin adıdır

Siyasal iktidarın ve onun talimatı altında bürokrasinin verdiği izinler, ihaleler, teşvikler ve destekler, ahbap çavuş kapitalizminin başlıca alanını oluşturuyor.

Eğer bu tür ilişkiler süreklilik gösteriyorsa, siyasal iktidarla veya onun görevlileriyle çıkar ilişkisine girilmeden ihale alınamıyorsa ya da kamu ihalelerini almak için siyasal iktidarın yakınında olmak gerekiyorsa yani olay sistemleştirilmişse o zaman ahbap çavuş kapitalizminden söz etmek mümkündür.

Diyor ve ekliyor: “Ahbap çavuş kapitalizminin önlenmesinin bir tek yolu var: Hukuku üstün kılmak.

Burada şöyle bir durup düşünelim. Özellikle son yıllarda büyük ihale denince kimlerin isimlerinin aklımıza geldiğini hatırlayalım. Sizce bu tanımlamanın Türkiye’ye uyma derecesi nedir?

Kitabın ilerleyen bölümünde de bu defa “Ahbap çavuş demokrasisi” alt başlığı ile şunlara yer verilmiş:

Özellikle gelişme yolundaki ülkeler arasında demokrasi ilkelerinin anayasada ya da yasada yer aldığı halde uygulanmadığı birçok ülke vardır. Bu ülkelerin çoğunda seçimler görünürde kurallara ve ilkelere uygun biçimde yapılır. Kuvvetler ayrımı var gibi görünür. Yasalar görünürde herkese eşit uygulanıyormuş gibidir. Çoğunluk, azınlığa saygı duyar gibi durur. Ama bunların hiçbiri gerçek anlamda söz konusu değildir. Yasama, yürütmenin dediklerini yapar, yargı da bu yolla yürütmenin emrine girmiş olur. Seçimler gerçekten yapılır ama seçimlerde hileler olur. Bu hileler yargıya götürülür gibi görünse de yargının bağımsızlığını yitirmiş olması nedeni ile aykırı bir karar vermesi mümkün olmaz.”  

Şimdi de burada küçük bir soluk alıp, Türkiye’deki demokrasi anlayış/işleyişi ve yargının durumunu bir düşünelim. Ama daha çok da seçimlerle ilgili yanını düşünelim. Nasıl da bizi anlatıyor. Aslında eksiği var fazlası yok.

Şöyle ki, bu defa her seçimde olduğu gibi Anadolu Ajansı verileri ile 2 saat içinde “Atı alan Üsküdar’ı geçti” açıklamasını yapamadılar. Çünkü muhalefet işi sıkı tuttu. Yani hileyi yapamadılar! Ama onlar da öyle gerçeklere teslim olacak kadar saf değillerdi. Ve başladılar gerekçe üretmeye;

Seçmen listelerinde soyadlarına göre AKP’ye oy verecekler silinmiş”ten başladılar, “Seçmenin tipine bakıp, AKP’ye oy vereceğini düşündüklerine eksik oy pusulası vermişler”e kadar uzanan, akıllara zarar her türlü cümleleri kurdular. Nasıl olsa onların istediğini yerine getirecek bir YSK vardı.

Bütün bu saçma sapan iddialar sonunda gözler YSK’nın gerekçeli kararına çevrildi. Ama maalesef orada da hukuk adına kaygı veren ifadeler gördük.

Gerekçeli karara muhalif kalan, içinde Başkan Sadi Güven’in de bulunduğu üyelerin yazılarını okuyunca kaygının boyutu artıyor.

Karşı oy yazılarında özellikle şu husus dikkat çekiyor. YSK’nın bu kararı sadece hukuka değil, yıllar boyu oluşturduğu yerleşik içtihatlarına da aykırıdır. Yani, YSK sadece hukuku değil kendini de inkâr etmiş durumdadır.

Maalesef, ekonomik sistemimizde hakim olan “Ahbap çavuş” anlayışının, zaten kırık dökük olan demokrasimize de egemen olduğunu acı bir şekilde yaşayarak görüyoruz.

Ve bu anlayışı ortadan kaldırmanın tek güvencesi olan hukuk ise sizlere ömür! 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
CHP'lilerden Ergene yanıtı
Edirne'nin 'mor' bayramı
Kurbanlık fiyatları belirlendi
Pehlivanlar Heykeli daha görünür
Kent dokusuna 'estetik'
‘Sandıktan kaçma Erdoğan’
Ulus komşuyu bekliyor
Uzunköprü'de BAL heyecanı
Keşan'da BES tartışması
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama