ANASAYFA
13 Haziran 2021 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Fatih ALTUN / BAKIŞ AÇISI
İMAMOĞLU ETKİSİ!
Yayın Tarihi: 11 Haziran 2019 Salı, 06:07
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

İstanbul seçimi ileride siyaset bilimcilerin akademik çalışmaları için çok yeni ve ilginç sonuçlar doğuracak propaganda tekniklerine sahne oluyor. Belki de buna “İmamoğlu teknikleri” denilecek.

Hatırlayalım, Sayın İmamoğlu’nun ismi aday olarak ilk açıklandığında en çok söylenen söz “iyi de hiç kimse tanımıyor ki” idi. Hatta bu söz üzerine Sayın Kılıçdaroğlu, “tanıdıkça seveceksiniz” demişti. Yani büyük bir tanınma sorunu vardı.

Aslında bu devirde tanınmak çok kolay! Eğer medya elinizde ise bir günde en çok tanınan kişi bile olabilirsiniz. Ama orada da büyük bir sorun vardı. Medyanın % 90’ı iktidar kontrolündeydi. Muhalefetin sürekli çok büyük miting ve benzer organizasyonlar yapması da koşullar dahilinde mümkün değildi. Zaten bu tür organizasyonlar için adayı tanımayanların çok da zahmete girip o alanları doldurması da zordur. O zaman geriye sokaklar ve sosyal medya kalıyordu.

İşte Sayın İmamoğlu’da öyle yaptı. Adeta bir nakış işleme sabır ve azmi ile tüm İstanbul sokaklarını dolaştı. Her gün biraz daha tanındı ve gerçekten de tanındıkça sevildi.

Kendinden çok emin İktidar medyası daha ilk günlerde farkın 10-12 puan Sayın Yıldırım lehine olduğunu ilan etmişti. Ancak seçim günü yaklaştıkça, “anketlere güvenemiyoruz” demeye başladılar. Bu tepeden bakış, ise 31 Mart akşamı Anadolu Ajansı’nın veri akışını durdurması ile sonuçlandı. Sonrasını hepimiz biliyoruz.

Evet, Sayın İmamoğlu gerçekten çok zor bir işi başarmış ve üç ay kadar kısa bir süre içerisinde böyle bir zafer elde etmişti.

Peki, onca imkânsızlıklara karşın bu zafere nasıl ulaşıldı?

Yukarıda da yazdığımız gibi, öncelikle Sayın İmamoğlu’nun sokak sokak dolaşıp seçmenin ayağına gitmesi, onlarla birebir teması ve elbette pozitif kişiliği bu başarının en önemli sebebidir.

Bunun yanında Sayın İmamoğlu’nun gençler tarafından da çok fazla tercih edildiğini görüyoruz. Bunda ise, gençlere sempatik gelen kişiliğinin yanında, sosyal medyanın etkisinin de çok fazla olduğunu düşünüyorum. Özellikle gençlerin çok kullandığı Instagram uygulamasında kendisine çok büyük bir ilgi var. Bu konu ile ilgili olarak ilk defa 20 Nisan’da baktığımda 2,9 Milyon olan takipçi sayısı, bugün 4,8 Milyon olmuş. Ayrıca paylaşımları da çok büyük etkileşim alıyor. Yani gençler ona çok ilgi gösteriyor.

Tüm bunlar ise AKP’nin adeta kimyasını bozuyor. Çünkü bunu engellemenin bir yolu yok. Tek çare aynısını yapmak, yani taklit etmek! Ve ister istemez bu yola başvurdular.

Ancak sokakta aynı başarıyı göstermek çok kolay değil. Çünkü adayın kişiliğinin bu tarza uygun olması gerekiyor. Zaten hiçbir zaman taklit aslı ile aynı olamaz!

Dolayısı ile bu taktikte de zorlanınca, tek çareleri Sayın İmamoğlu’nu sinirlendirecek ve hata yapmasını sağlayacak teknikler uygulamak oldu. Ve bunun üzerinde yoğunlaştılar. Ancak Sayın İmamoğlu, sokaklarda, alanlarda ve de televizyonlarda bu tuzakları da ustalıkla aşıyor. Bu defa son çare olarak; videolar dahil her türlü ses ve görsellerde montajlar yaparak, asılsız suçlamalar denenmeye başlandı. Bakalım bu iş nereye varacak!

Görünen o ki hiçbir tuzak ya da komplo artık bu yürüyüşü durduramayacak. Ve siyasette “İMAMOĞLU ETKİSİ” gelecek dönemin kilit unsuru olacaktır!  

 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
CHP'lilerden Ergene yanıtı
Edirne'nin 'mor' bayramı
Kurbanlık fiyatları belirlendi
Pehlivanlar Heykeli daha görünür
Kent dokusuna 'estetik'
‘Sandıktan kaçma Erdoğan’
Ulus komşuyu bekliyor
Uzunköprü'de BAL heyecanı
Keşan'da BES tartışması
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama