ANASAYFA
13 Haziran 2021 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Fatih ALTUN / BAKIŞ AÇISI
BİRAZ FAZLA MI “KOMPLOCU KAFA”YA SAHİBİZ?
Yayın Tarihi: 02 Temmuz 2019 Salı, 06:02
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

            Özellikle sosyal medyanın da etkisi ile son dönemlerde gerek ülkemizde gerekse dünyada komplo teorilerine inananların sayısı hızla arttı. Neyin gerçek neyin yanlış/yalan olduğunu ayırmak oldukça güç.

Aslında her devirde komplo teorilerine inanmaya hazır bir kitle olmuştur. Eğer ki, bu teoriyi ısrarla söyleyen kişi güçlü bir siyasi liderse o zaman etkisi çok daha fazla oluyor.

            Celal Bayar’ın, bir dönem hemen her sene “Bu kış komünizm gelecek!” dediği bilinir. Böyle söylemekle; bir taraftan sağın bilinen komünizm korkusunu canlı tutup, kitlesini konsolide ediyor, diğer yandan da tüm toplumun dikkatini gerçek sorunlardan uzaklaştırmış oluyordu. Yani siyaseten etkili bir söylem! 

            Günümüzde bunu en çok Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan kullanıyor. Hemen her seçim öncesi meydanlarda benzer şeyler duyuyoruz.  O anki güncel konuya göre; Amerika’yı, Avrupa Birliği’ni ve ya bir başka ülkeyi hedefe alıyor ve başlıyor yüksek tonda bağırmaya. Bu suçlamaları “Dış güçler” paketine alıp, üstüne bir de “Bu Hilal ile Haçın savaşıdır” dediğinde, bu söylem kendi kitlesinde fazlasıyla karşılık buluyor. Ve bu söylemden siyaseten nemalandıktan sonra bakıyorsunuz tam tersine o devletlerle ilişkiler normal seyrinde devam ediyor.

            Politik söylem olarak kullanılan geçici komplo teorilerinin yanında bir de, bazı olaylarla ilgili kalıcı yargılar var ki, o konularda tartışma hiç bitmez. Bu bağlamda sayısız örnek vardır ama iki popüler konuya değinelim:

            -“İkiz kuleleri aslında ABD kendisi yıktı!

            -“15 Temmuz’u aslında İktidar kontrollü olarak kendisi yaptı!”

            Peki, neden böyle düşünüyoruz?

            20 Mart 2017 tarihinde, “T24 İnternet Haber Sitesi”nde Metin Gürcan’ın “Komplo teorileri ve 'Paranoyak Yurttaş'ın Yükselişi” başlıklı bir makalesi yayınlandı. Gürcan şöyle diyor: “Mikhail Tsypkin Hoca’nın ağzından duymuştum. ‘Komplo teorileri, yeterince kıvama geldiğinizde size annenizin ninnisinden daha tatlı gelir’ demiş ve eklemişti ‘Çünkü komplocu mantık bir süre sonra bağımlılık yaratır. Onu tükettikçe tüketmek istersiniz. Tükettikçe bir yandan size rahatlama verir çünkü hiç bir başarısızlık ve hata sizin eseriniz değildir. Diğer yandan da içten içe size yalancı bir kibir aşılar. Sizi bir bıraksalar, aslında neler yapıp neler başaracaksınız.’ ”

Gürcan, Ivan Krastev’in yazısından alıntıladığı bölüme ise şunları söylüyor: “Bu yeni çağda siyasi ideolojiler eriyor ve giderek anlamlarını yitiriyor. Daha da önemlisi artık tüm dünyada komplo teorileri, siyasetin kalbindeki ideolojilerle yer değiştiriyor. Artık İdeolojiler değil komplo teorileri insanları sokağa döküyor ve siyasi liderlerle takipçilerini birbirine kaynaştırıyor. Hatta seçimlerin sonuçlarını tayin ediyor.”

            Prof. Dr. Emre Kongar da, “İçimizdeki Zalim” adlı kitabında “Komplocu Kafa” ile ilgili özetle şunları anlatıyor: “Komplocu Kafa: Her yerde komplo gören, kendi politikalarını da komplolarla yürütmeye çalışan, hoşuna gitmeyen her hareketi, her düşünceyi kendine karşı komplo olarak algılayan paranoyak kafadır! Ama bütün dünyayı, bütün toplumsal ve bireysel yaşamımızı sadece bize komplolar hazırlandığı biçiminde algılamak hiç de sağlıklı değildir ve bizimde komplocu olmamıza, zulme katkıda bulunmamıza yol açar.”

            Maalesef belki bizler de dâhil, tüm insanların komplo teorilerine inanmak gibi bir eğilimi var. Elbette ki herkesin eğilimi aynı derecede değil ama komplo teorisi kitleselleşince gerçeğin yerini alıyor ve bunun etkisini kullanan siyasi liderler o kitleye her türlü şeyi yaptırabiliyor!

Bu arada sizce;

- Sevr’i gerçekleştirmek üzere Amerika bize ne zaman saldıracak?!

- Lozan’ın 100. yılında ne olacak?!

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
CHP'lilerden Ergene yanıtı
Edirne'nin 'mor' bayramı
Kurbanlık fiyatları belirlendi
Pehlivanlar Heykeli daha görünür
Kent dokusuna 'estetik'
‘Sandıktan kaçma Erdoğan’
Ulus komşuyu bekliyor
Uzunköprü'de BAL heyecanı
Keşan'da BES tartışması
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama