ANASAYFA
26 Mayıs 2020 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
İMAMOĞLU
Yayın Tarihi: 11 Temmuz 2019 Perşembe, 05:43
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Bir mahalli idare seçiminden umut yaratan bir ülkedeyiz. Durup dururken mağdur yaratıp peşinden koşturan toplumsal yapımız demokrasiden de ne kadar uzak olduğumuzun kanıtıdır.
İstanbul.  Evet, büyük bir kent; ekonominin merkezi, coğrafi, doğal ve kültürel yapısıyla dünyanın da en sanırım ülkemizin 54 kentinden büyük bir nüfusa sahip, önemli kentlerinden birisi. Ama sonuçta buraya bir belediye başkanı seçilecekti. İktidarın bunu hazmedememesi, bizzat cumhurun başkanlık rejimini riske atacak kadar bu seçime asılmasını anlamak dışarından bakınca abesle iştigal durumu.
Ve İmamoğlu bir umudun adı olarak önümüze geçti. Şimdi eleştirilerimizi saklayarak bu durumu kabul edip önümüze akılcı bir yol çizelim. Bu akılcı yol herkes tarafından bilinenler aslında. Ama idarelerin başında olanlar bu güne kadar uygulama iradesini kullanmadı, kullanamıyordu. İmamoğlu bu iradeyi ortaya koydu ve uygulamaya da söz verdi.
İmamoğlu Edirne'ye geldi. İyi de oldu. Partisinin Edirne örgütü umarım burada söylediklerinden dersler çıkarır ve samimiyetle uygular. “Şöyle bir dönem yaşatmalıyız hep birlikte. Hatayı görüp büyüten değil, hatayı görüp yardımcı olan, eksiği görüp tamamlayan, birbirinin kolundan tutan bir dönem. Tökezlenip düşen varsa onu kaldıran yoldaşlık istiyoruz. Parti içerisinde yapılan bir takım münazaralar, geçmişte yapılan bazı yarışlar, hepsini bir süreliğine bir kenara koyacağız. Sadece ve sadece başarıya odaklanacağız.”
İmamoğlu sadece kendi partili dostlarına çağrı yapmadı, kendisini oraya taşıyan tüm siyasi yapılara çağrı yaptı. “Bu başarıyı bizden sadece CHP'liler beklemiyor. Bu başarıyı inanın ki Türkiye Cumhuriyeti'nin eksiksiz her vatandaşı bekliyor. Dolayısıyla ben işine, sorumluluğuna bu anlayışla kitlenmiş bir kardeşinizim. Bütün arkadaşlar Türkiye'nin neresinde olursa olsun birbirimize destek verirsek, memleketimizi hayal ettiğimiz şekilde güzel bir memleket yapabiliriz, bu başarıyı elde edebiliriz. Dolayısıyla sizden isteğim, bizlere yardımcı olun, destek olun, tüm negatif duyguları unutun. Tüm pozitif duygularla birbirinize sarılın ve kucaklaşın.”
Basitlik genelde hor görülür ama İmamoğlu bizde basitliğin önemini öğretti. Cafcaflı tahliller yerine; kendi yakınlarımızın hatasını görüp dedikodu yapacağımıza yardımcı olmamızı söyledi. Tökezleyip düşen varsa onu kaldıran yoldaşlık istedi. Bunlar zaten yapmamız gereken ve insan olarak olması gerekenler. Ama tüm bunları unutturan ve sürekli kavga dilini kullanan siyasi iktidarın başı ve müridleri yüzünden kendi içimizde bile yaşamayı unuttuğumuz duygular bunlar.
Geri dönüp kendimize gelecek miyiz yoksa dillerde İmamoğlu söylemi, uygulamada eski tas eski hamam, senin oğlan benim kız, bizim mahalleli diye liyakatsiz tarafgirliklerle devam mı edeceğiz? Bu İmamoğlu'nu kullanarak yozlaşmaya devam etmek olacaktır ki umut hırsızlığıdır ve sonu hüsrandır.
Makamlarda olanlar, yetkileri elinde bulunduranlar “biz zaten öyleyiz” diyebilirler ama bu kendi dar çevrelerinin söylemidir. Bu kadrolar bir de dışarıdaki sesleri duymak zorundadırlar ki başarı olsun. Bu kişiler öncelikle kendi siyasi çatısı altında bulunanlarla; güç gösterisi, çıkar umudu olmadan ortaklaşmalı ve birbirlerini ikna edebilmelidir. Devamında kentin sivil örgütleri ve farklı düşünenleri ile bir araya gelip karşıt fikirleri ve nedenlerini dinlemelidirler.
İmamoğlu İstanbul kenarlarında bulunan köylerdeki üretimi örgütleyip kentte pazarlamayı düşünüyor. Koskocaman İstanbul'u şeffaf yönetmeyi ve tüm toplantıları basına, kamuoyuna açık, birlikte yönetmeyi düşünüyor. Bu nedenle de mahallelerden başlayarak, sokak sokak, semt semt örgütlenme yolunu açacağını söylüyor. En önemlisi şimdilik samimi gözüküyor. Bunu yıllardır talep edenlerden birisi olarak mutlu ve umutluyum.
Yönetimde tek adam, ekonomide tekelleşme olduğu teşhisi doğrudur ve çözüm de akılcıdır. Tek adamcı yönetim anlayışına karşı acil görev; İmamoğlu söylemi, samimiyeti ve güvenilirliği, yurttaş kimliğimiz ile örgütümüze, sokağımıza, mahallemize, kentimize, ülkemize ve dünyamıza sahip çıkabilmek adına önyargısız örgütlenmeliyiz. Bunu gerçekten isteyen idareciler de ön açmalı, destek olmalıdır.
Tekelci ekonomiye karşı da acil görev; yine İmamoğlu'nun İstanbul'da düşündüğü üretim-tüketim örgütlenmelerini kurmak ve olanları geliştirmek olmalıdır. Böylece kentlerde yoksulluğu arttıran tekelci, rantçı kapitalist üretim tarzına karşı kentliyi korumuş oluruz. Bu da yerel üretimi geliştirerek üreticiye kazandırdığı gibi aracısız tüketiciye ulaşacağından tüketicinin de yoksullaşmasına engel olacaktır. Öte yandan güvenilir ürün almanın, kentlimizle dayanışmanın da mutluluğunu yaşamamıza vesile olacaktır.
Bunları başararak İmamoğlu'na destek verebiliriz. Ama asıl olan İmamoğlu simgesinde ülkeye ve geleceğimize destektir bu. Zaten olması gerekendir ki velev ki İmamoğlu'nun bile gelecekte olası hatalarını engeller. Aynı zamanda ülkede demokrasinin temelleri sağlamlaştırılır. Bunlar geçmişte başarılmış olsaydı darbeler, cuntalar, diktatörler bu topraklarda olmazdı.
Nasıl olacak sorularını duyar gibiyim. Niyet ettiğimiz zaman nasıl olacağına birlikte karar veririz. Bu konuda yüzlerce deney ve bilgi-belge var. Hele bir niyet edelim. Unutmayalım ki temel ve acil sorunların çözümü, halkın kendi yazgısını belirleme iradesi ile başlar.  İmamoğlu desteği ve sevgisi bu iradeyi göstermiştir. Farklılıkları ile birlikte laik, sosyal devletçi bir zeminde, üniter bir coğrafyada bir arada yaşamayı arzulayanlar bu iradenin sahipleridir. Çünkü İstanbul Türkiye'dir, Türkiye İstanbul'dur.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
İphone 7 Ekran Fiyatı Orjinal Ürünler İçin Telefon Parçası
Yıldız Entegre Parke Modelleri İle Tanışın
Kıbrıs Transfer ile Konfor Dolu Yolculuklar
Kaliteli Tek Kullanımlık Tulum Fiyatları İçin İşmont
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE