ANASAYFA
13 Haziran 2021 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Fatih ALTUN / BAKIŞ AÇISI
BAĞIRA BAĞIRA GELEN 15 TEMMUZ!
Yayın Tarihi: 16 Temmuz 2019 Salı, 06:27
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

         2013 (Ağustos) Yüksek Askeri Şura’sında generalliğe terfi edenlerin listesini Hadımköy Askeri Cezaevi’ndeki koğuşumda televizyondan gördüğümde “eyvah” dedim. Hemen karşı koğuşta bulunan Jandarma Kurmay Albay Mustafa Önsel’in yanına gittim ve “Çağımızda TSK’da darbeler dönemi bitmişti, ancak eğer ki bir darbe olacaksa onu da bu adamlar yapar” dedim. Önsel Albay da bana, “Şimdi yanımdakilere aynı şeyi söyledim” dedi.

        

         Aralık 2015’te ikimizde hapisten çıkmış ve emekliyiz, ben avukatlık yapıyorum, Önsel ise kitaplar yazıyordu. Bir gün telefonum çaldı, arayan Önsel’di. TSK’daki Fetullahçılar ile ilgili bir kitap yazmakta olduğunu söyledi ve Fetullahçıları yazarken nasıl bir yol izlerse cezai soruşturmaya uğramayacağını sordu. O gün tam 45 dakika konuştuk. Konuşmanın bir bölümünde, Fetullahçıların darbe yapma ihtimallerine de değindik. Önsel “Artık zamanı geldi bunlar darbe yapacaklar” dedi ben de “Mantıken yapmaları gerekir ama henüz TSK’nın en üst komuta kademesine el atamadıkları için yapacakları darbe başarısız olur, onun için yapmaya cesaret edemezler” dedim. Önsel ise, “Eğer şimdilerde yapmazlarsa tasfiye edileceklerini ve bir daha yapamayacaklarını biliyorlar, onun için mutlaka deneyecekler” dedi.

 

         Daha sonra Önsel, 08 Şubat 2016 tarihinde, Odatv’de “Cemaatçi cunta darbeye mi hazırlanıyor” başlıklı bir yazı ile adeta “Bir an öce tasfiye edin yoksa darbe geliyor” dedi. Yazının linki: (https://odatv.com/cemaatci-cunta-darbeye-mi-hazirlaniyor-0802161200.html)

 

         Bu arada, Önsel’in yazdığı kitap, Mart 2016’da, “Ağacın Kurdu” adı ile basıldı. Kitapta TSK’da kritik görevlerde bulunan Fetullahçıların bir bölümü, adeta “Gidin alın, işte orada” şeklinde tarif ediliyordu!

 

         Şunu söyleyebilirim ki, eğer TSK’nın komuta kademesi bu kitabı ciddi bir şekilde tetkik edip, işaret edilen Fetullahçıları soruştursaydı, 15 Temmuz yaşanmazdı. Ama maalesef, Ergenekon/Balyoz süreçlerinde akıllara ziyan ihbarları dahi soruşturan TSK komuta kademesi, Fetullahçılar ile ilgili kılını dahi kıpırdatmadı! Hatta bu kitapta üstü kapalı adı geçenlerin bazıları da Önsel hakkında dava açtı!

        

         Ve 15 Temmuz hain darbe teşebbüsünü yaşadık.

        

         16 Temmuz günü, yakalanan darbecilerin isimleri internette yer aldıkça, hayıflanarak ama hiç şaşırmadan takip ettim. Akşamüstü Harp Akademileri yıllığımı açtım ve aynı dönem okuduklarımızdan o saate kadar tutuklanan 12 darbeciyi not ettim. Sonra listeye isimler eklemeye başladım, toplam 25 kişi oldu. Yanımdaki arkadaşlarıma henüz internette adını görmediğim 13 kişinin daha tutuklanacağını söyledim. “Hatta bunların dışında 10 kişi daha bu listeye eklenebilir ama onların son yıllardaki serüvenlerini bilmediğimden emin değilim” dedim. Sonuçta benim isimlerini yazdıklarım ve o emin olmadıklarım dahil 35 kişinin tamamı tutuklandı. Sonradan bu sayıya birkaç isim dahi eklendi. 18 Temmuz’da, söz konusu listedeki dikkat çekici isabeti de içeren bir yazıyı Facebook’ta paylaştım. Yazı oldukça ilgi çekti ve çok kişi bana listeyi neye göre hazırladığımı sordu. 21 Temmuz’da yine Facebook’ta paylaştığım yazıda yer verdiğim kriterle şunlardı:

 

         “- Kişilik özellikleri; genellikle pasif, hiçbir konuda keskin düşünce beyan etmeyen, hep bir kollayış içinde, sessiz sakindirler.

 

         - Harp Akademisin kazanacak ve başarı ile bitirecek kapasiteleri olmamasına rağmen, hem sınavları kazanıp hem de üstün derecelerle bitirmişilerdir.

 

         - Subaylık/komutanlık, nitelik ve yetenekleri sınırlı, hatta yetersiz olmasına karşın, Akademi mezuniyetinden sonra, çok kritik görevler verilmiş ve ayrıca Askeri Okullar bunlara emanet edilmiştir. (Tayin Dairesi Başkanlığındaki adamları ile kadrolaşma sağlamışlar, yıllar geçtikçe kadrolaşma kümeleşmeye dönmüştür.)

        

         - 2008-2013 yılları arasında TSK personeli aleyhine açılan Kumpas Davalarında, bu kişiler hiç bir zarar görmemiş, hatta özenle korunmuş ve bu davalarla tasfiye edilenlerin yerlerine terfi ettirilmişlerdir. (Öyle ki, 2013 yılından sonra general olanların % 80’i darbe girişiminden sonra tutuklanmıştır.)

 

         Evet, biz Ağustos 2013’ten sonra darbe tehlikesini görmüştük. Aslında sadece biz değil, pek çok kişi böyle bir tehlikenin farkındaydı. Ve Fetullahçı yapılanma ile ilgili TSK’ya çok ayrıntılı bilgiler de aktarıldı. Ama maalesef, yetkililer ve sorumlular hiçbir tedbir almadı ve 15 Temmuz bağıra bağıra geldi!

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
CHP'lilerden Ergene yanıtı
Edirne'nin 'mor' bayramı
Kurbanlık fiyatları belirlendi
Pehlivanlar Heykeli daha görünür
Kent dokusuna 'estetik'
‘Sandıktan kaçma Erdoğan’
Ulus komşuyu bekliyor
Uzunköprü'de BAL heyecanı
Keşan'da BES tartışması
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama