ANASAYFA
28 Kasım 2021 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ahmet Yaraş / KÜLTÜRE DAİR
HAS BAHÇE VE KIRKPINAR STADYUMU (1)
Yayın Tarihi: 16 Temmuz 2019 Salı, 05:57
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Kadim kent Edirne için, Edirne Sarayı kadar Tarihi Kırkpınar etkinliği de büyük önem taşır. Osmanlı İmparatorluğu'nun Topkapı Sarayı'ndan sonraki en önemli sarayı Edirne'dedir. Diğer taraftan az değil tam 658 yıldır devam eden ve güreş denilince, hele yağlı güreş denilince akla ilk gelen kent Edirne, burada yapılan organizasyon Tarihi Kırkpınar'dır. Edirne kent merkezinin kuzeyinde, Tunca Nehri'nin hemen kenarında yer alan Edirne Eski Sarayı'nın Has Bahçesi (Hadaka-i Hassa) de iki nehir arasında doğal endemik bitkileri barındıran flora ve faunası ile Trakya'nın en özgün yerinde yer alır. 


Has Bahçe, Tunca Nehiri'nin kenarında kalan son bozulmamış biyolojik çeşitlilik ve doğal vejetasyon örtüsü açısından bölgedeki tek büyük nemli orman parçası olması nedeniyle de önemlidir. Edirne Sarayı Has Bahçesi'nde yapılan araştırmada; 45 familya, 117 cins, 147 tür olmak üzere toplamda 149 takson tespit edilmiştir. Alan için en büyük tehdit vejetasyon yapısının bozulmasıdır. Alanda yapılan ağaç kesimleri sürekli olarak devam etmektedir. Bunun sonucunda seyreltilen örtü tabana daha fazla güneş ışığının girmesine ve tabanın kurumasına neden olarak nemli ortamda gelişen taban florasının zarar görmesine ve kuraklığa dayanıklı türlerin gelişmesiyle floranın değişmesine neden olacağından kaçak kesimler yapılmamalıdır. Başta CR kategorisinde yer alan Bellevaliaedirnensis (Edirne Sümbülü) olmak üzere, geleceği tehdit altında olan 8 nadir tür bulunmaktadır. Alanın B. edirnensis'in en büyük popülasyonuna sahip olduğu göz önüne alınarak, bu türün yaşam alanı özellikle çiçeklenme ve meyve verme zamanında ziyaretçilere kapatılmalıdır.
Doğal alanlar ancak sürdürülebilir ve korumacı bir yaklaşımla kullanıma açılabilir. Alan sadece sportif amaçlarla (yürüyüş, bisiklet vb.) kullanılan bir rekreasyon alanı olarak kullanılabilir ancak piknik vb. aktivitelere kesinlikle kapatılmalıdır. Sahanın daha fazla zarar görmemesi için alanda yapılacak yeni düzenlemelerin, yapıya en az zarar verecek şekilde düzenlenmesi, mümkün olduğunca doğal orman örtüsüne müdahale edilmemesi ve rekreasyon alanlarındaki mevcut özel işletmelerin zaman içinde kaldırılması, biyolojik ve evsel atıkların orman içine atılmasının kesinlikle engellenmesi gerekmektedir.
Alanda yuvalanan kuşların özellikle üreme zamanında rahatsız edilmeleri engellenmeli ve üremelerine engel olacak her türlü faaliyet kısıtlanmalı veya yasaklanmalıdır. Özellikle üreme dönemlerinde belirli alanlara girişin uyarı levhaları veya görevlilerle, alana gelen ziyaretçiler bilgilendirilmeli ve yasaklar konusunda uyarılmalıdır. Ayrıca mevcut tesislerin bu dönemde aşırı ışıklandırma, yüksek sesle müzik, düğün, havai fişek vb. faaliyetleri kesinlikle yasaklanmalıdır. Has Bahçe'nin koruma statüsü ivedi olarak belirlenmeli, gereken önlemler yetkili kurumlarca denetlenmelidir. Alanda mutlak süratle koruma görevlileri aktif olarak bulunmalı ve bu kişiler alanın yapısı hakkında kesinlikle bilgilendirilmelidir. 
12 Haziran 2019 tarihinde, Edirne Barosu'nda, Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği'nin organizasyonunda bir panel organize ettik. Benim moderatörlük yaptığım panelde, üniversitemizin değerli öğretim üyeleri bilimsel katkılar koyarak, Kırkpınar etkinliği öncesinde toplumun tüm taraflarının bir araya gelmesi sağlandı. Trakya Üniversitesi, Edirne Belediyesi, Edirne Barosu, Edirne Tabipler Odası en önemlisi de sivil inisiyatiften kadınlarımız bu organizasyona katkıda bulundu.  Yukarıdaki üç paragrafta düzenlenen bu panelin Sonuç Bildirgesi'ne ait. Panel sonrasında, dernek üyeleri yine ciddi bir özveri örneği göstererek bu sıcaklarda, Kırkpınar etkinliği boyunca, stadyum yanında stant açıp, Has Bahçe'nin gerçek anlamda korunması için imza kampanyası başlattılar.  
Bu yazıyla Edirne'de 70 yıldır yaşanan bir açmazı/sıkıntıyı yaptıklarımızı son tahlilde mesleki açıdan değerlendirip, çözüm önerilerimi sizlerle paylaşmak, tarihe bir not düşmek istedim.
(Devamı yarın)

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Engelli asansörü yaptırılacak
Belediye gayrimenkul kiralayacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke

Böcek İlaçlama