ANASAYFA
28 Kasım 2021 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ahmet Yaraş / KÜLTÜRE DAİR
HAS BAHÇE VE KIRKPINAR STADYUMU (2)
Yayın Tarihi: 17 Temmuz 2019 Çarşamba, 06:50
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Edirne Sarayı, Balkan Savaşları sırasında işgal güçlerinin eline geçmemesi için Osmanlı tarafından patlatılarak büyük bir kısmı yok edilmiş kentin en önemli somut kültür miraslarından biridir. Kırkpınar Yağlı Güreş Festivali, 16.10.2010 tarihinde, 5.COM 6.42 no'lu kararla; UNESCO'nun İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesi'ne alınmış, 658 yıldır yapılan bir organizasyondur. Bu somut olmayan kültür mirasın Edirne Sarayı'nın Has Bahçesi'ndeki konumunu bilimsel açıdan sorgulama görevi de ne yazık ki bize düşüyor. Çünkü kentin etkili ve yetkili, atanmış ve seçilmişleri bu kadar köklenmiş sorunu ne yazık ki yıllardır görmezden gelebiliyor. 
Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri başlı başına bir araştırma konusudur. Bu konuda, Sn Ender Bilar Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali Almanağı'nı yazmış. Kent sosyolojisi açısından tam bir araştırma konusu aslında; Kaç kişi kente izlemek için geliyor? Nasıl bir ekonomik girdi yaratıyor? Ekonomik faydasının dışında ne açıdan katkısı var? Yükü, maliyeti vs bu soru başlıklarının her biri bir yazı konusu niteliğindedir!
Bu iş için Eski Edirne Belediye Başkanı Sn. Hamdi Sedefçi'den bu yana (yani 2012'den bu yana), kafa yorduğumu söylemem gerekiyor. Zamanında halen ayakta olan bir bankanın İstanbul'daki Genel Müdürlüğü'nden yetkili bir müdür ile birlikte TV haber kanallarından birini Evant Mania Reklam Ajansı ile birlikte İstanbul'dan getirtip makamında görüştürmüş biri olarak yazıyorum. Kırkpınar profesyonelce yapılsın, uluslararası spor kanallarında bu etkinlik canlı gösterilsin diye yola çıkmıştık. Sayın Başkan, o tarihlerde gelen heyetten kimsenin aklının ucuna dahi gelmeyen astronomik bir fiyat isteyince, bu çabalarımdan dolayı gelen ekibe mahcup olduğumu çok iyi hatırlıyorum. Ve bir daha da böyle bir idealizme gerek olmadığını anımsıyorum.  Sonrasında ne öyle Kırkpınar etkinliğine de hayal ettiğimiz uluslararası canlı yayın projesi oldu. 10 yıl boyunca hiç Kırkpınar'a gitmedim. Tam anlamıyla eski kara düzen Tarihi Kırkpınar'la bugünlere geldik. Tümüyle sağlıksız, hiçbir hijyenik kurala uymayan satışlarla, bir güruh halinde gelen izleyici kitlesi ile yerel halkın genelde kentten kaçtığı birkaç yerel sanatçının sahneye çıkarılmasıyla eski tip köy panayırına dönüşmüş durumda.  Bu konuları elbette turizmden, işletmeden, halkla ilişkilerden kişilere ve akademisyenlere bırakıyorum.
Biz uzmanlık alanımıza dönsek; sadece bu çerçevede bir değerlendirme yapsak,bu kez dikkate alınır mı bilemem; sanmam ama mesleki açıdan düşündüklerimi dile getirmek görev yaptığım bu kente karşı akademik sorumsuzluk diye düşünüyorum. 
658 yıldır yapılan yağlı güreşlerin bugün Yunanistan sınırlarında kalmış Somona'da başladığı biliniyor. 1920 yılından bu yana da bugünkü yerine, yani meşhur Edirne Eski Sarayı'nın Has Bahçesi olarak bilinen alana taşınmıştır. 1950 yılında geçici tribünler yapılmış, zaman içinde ise büyümüş. 1975-1980 yıllarında yapılan rötuşlarla bugünkü son halini almıştır. Yani hiçbir tarihsel kaygı düşünmeden, bu hantal beton yapı güzelim bahçenin en müstesna yerine Adalet Kulesi'nin hemen yanı başına onun silüetini bozacak şekilde bilinçsizce kondurulmuştur. Osmanlı, işgal kuvvetlerinin eline geçmemesi için nasıl Eski Saray'ın içine sakladığı mühimmatı patlatarak Topkapı Sarayı'ndan sonraki en büyük sarayını yerle bir etmiş,bir tarih katliamına bilinçsizce neden olmuşsa benzer bir durum ondan 550 yıl sonra bu sefer bahçesine böyle hantal bir betonu yaparak bizler yığmışız. 
Yetmemiş Edirne'de yaşanan taşkınları önlemek için yine aynı yıllarda seddelerle tarihi eserleri görmemezlikten gelerek ciddi tahrip etmişiz. Yılda sadece bir hafta kullanılan, mülkiyeti Edirne Belediyesi'ne ait olan bu yapının ne estetik ne sportif ne de fonksiyonel açıdan değeri vardır. Bugüne kadar buraya böyle bir stadyum yapmanın yanlışlığı cılız ve korkak ifadelerle dile getirilmiş de olsa ne sağdan ne soldan kimseler tınlamamış. Her Kırkpınar'da devlet erkânından siyasi birilerini getirtip altın kemeri büyük bir şatafatla takmış, takıştırmışlar. Sportif açıdan belki evet ama kültürel açıdan ya bunun yeri, önemi ve neden burada yapılıyor gibi bir şüpheye de kimse düşmemiş. 658 yıldır olmakla övünülen bu etkinlik için gelen büyüklü küçüklü yüzlerce belki binlerce araç, hafta boyunca Eski Saray'ın üzerinde onu tepe tepe eze eze sanki bitirememişler. Kazı yapılan alanlarda veya yapılacak arkeolojik alanların otopark hatta geceleme yeri olarak kullanıma açılması ayrı bir trajedi konusu olagelmiş. Çevre kirliliğine hiç girmiyorum…
(Devamı yarın)
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Çocuk oyun grubu ve kauçuk malzeme satın alınacak
Engelli asansörü yaptırılacak
Belediye gayrimenkul kiralayacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke

Böcek İlaçlama