ANASAYFA
28 Kasım 2021 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ahmet Yaraş / KÜLTÜRE DAİR
HAS BAHÇE VE KIRKPINAR STADYUMU (3)
Yayın Tarihi: 18 Temmuz 2019 Perşembe, 06:47
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Şimdi 'Kırkpınar'ımıza da karışma' diyen sesleri duyar gibi oluyorum.  Yok öyle değil! Kırkpınar'ın elbette muhteşem bir geçmişi var. Devam etmesini bir tarihçi olarak herkesten çok istiyorum. Ama şu anda yapılan stadyum yerinin yanlış olduğunda hemfikir olalım.
Edirne KTVKB Kurulu tarafından 04.04.1991 tarih, 861 sayılı karar ile sınırları belirlenen I. Derecede Doğal ve Tarihi Sit Alanı içinde bulunan ve aynı kurul tarafından 15.04.2015 tarih, 2309 sayılı kararı ile sınırları revize edilen tarihi sit alanı içerisinde Saray Alanı ve 1286 ada, 1 Parselde mülkiyeti Edirne Belediyesi'ne ait olan Tescilsiz Kırkpınar Stadyumu yer almaktadır. Evet yanlış okumadınız! Yıllardır Kırkpınar etkinliğinin yapıldığı stadyum TESCİLSİZ'dir!


Geçen yıl olduğu gibi bu yılda Kırkpınar'ın son günü yine ortaya bir flaş haber atılarak bu yılki 658. Kırkpınar sonlandırıldı. Gençlik ve Spor Bakanı, Kırkpınar Stadyumu'nu gelecek yıl yenileyeceğini bu tarihsel misyona yakışan bir stadyumu aynı yere yeniden yapılacağını müjdeledi!
Elbette Kırkpınar'ın tarihsel misyonuna yakışan bir stadyum Edirne'ye yakışır. Yıl boyunca başta güreş olmak üzere tüm spor dallarının faaliyetlerinin olacağı bir bina olmalıdır. Ama Eski Saray'ın Has Bahçesi'nde değil. Saray'a üçüncü bir ihanet olamaz. 
Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın Edirne'de ciddi hataları ile birlikte çok güzel yapıları da var. Bu açıdan elbette bakanlığa teşekkür ediyoruz. Ama aynı yere 21.yy.' da yeni daha büyük bir hatayı eklemek olamaz.  Hem taşkınların sürekli yaşandığı bir alan hem de tarihi sit alanına inşaat, akıllara zarar. 
Peki önerim nedir; Kültür ve Turizm Bakanlığı nihayet bu kent için çok güzel bir yatırım yapmaya karar verdi. Eski Saray'ın içinde olan çok geniş bir alanın etrafını koruma altına aldı. T.Ü. Sarayiçi Yerleşkesi'nin bulunduğu alana Ören yeri gişesi yapıyor. Ve artık gerçek anlamda Eski Saray ören yeri statüsünde resmi anlamda ise bir koruma alanına dönüşüyor.  Bu nedenle emeği geçen bütün bürokratlara gönülden teşekkür ederim. İşte tam bu aşamada olasılıkla kazı başkanlığının da istediği gibi (-ki onlar ne hikmetse bugüne kadar bu taleplerini yeteri kadar seslendirmemişler) Edirne Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, Saray'ın Has Bahçesi'ndeki; Terazi, Demirtaş, İftar, Bostancıbaşı ve Avcı kasırlarından dolayı I. Derecede Arkeolojik Sit Alanı ilan etmesini bekliyoruz. En kısa zamanda hiçbir estetik düşünce olmadan yapılan çirkin beton yığını da buradan kaldırılmalıdır. Unutmayın artık mimari bir strüktür olarak İspanya, Almanya veya İtalya'daki stadyumlar turistik olarak bile değer kazanmış durumda. 
Has Bahçe'nin içinde kalan stadyumda çok daha geniş otoparkı ve rekreasyon alanları vs. ile tabi ki başta yağlı güreşler olmak üzere tüm spor dalları düşünülerek uygun başka bir yere bir stadyum yapılsa,(25 Kasım Stadyumu da yıkılıp kent içinde muhteşem bir parka dönüştürülse) Edirne için bir taşla birden fazla kuş vurulmuş olur. Hayal etmekle her şey başlar. Sözünü ettiğim proje zor mu? Hiç değil. Çok rahatlıkla yapılır. Tarih neden yanlışları tekerrür etsin. Madem proje var, para var. Neden daha doğru bir noktada Kırkpınar Stadyumu yapılmasın! Gerçekleşirse Edirne'nin geleceğine yapılmış en büyük hizmet olur. Bu konuda taş üstüne taş koyan herkes, özellikle bürokratlar, seçilmişler veya kurumlar (sağdan soldan fark etmez) bu kenttin tarihine mal olur. Elbette doğru yapılan böyle bu işin yanında,  bütün STK'lar, akademisyenler de selam dururlar. 
(Son)

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Engelli asansörü yaptırılacak
Belediye gayrimenkul kiralayacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke

Böcek İlaçlama