ANASAYFA
28 Kasım 2021 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ahmet Yaraş / KÜLTÜRE DAİR
BİLİMSELLİKTEN UZAK SİYASİ ( İMAMLIK) İŞLER…
Yayın Tarihi: 07 Ağustos 2019 Çarşamba, 06:32
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Edirne Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu, (EKTVKK) 08.05.2017 tarih, 4006 sayılı kararıyla, 08.05.2017 tarih 4011 sayılı kararının Yemişkapanı’nın koruma ve konservasyonuna yönelik projelerin ve raporların hazırlanmasına karar vermişti. 
07.03.2018 tarih ve 923 sayılı KTVK Yüksek Kurulu kararının iptali istemiyle, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na karşı açılan ve mahallinde keşif ve bilirkişi incelemesi yaptırılmasına karar verilen davada ise yeni gelişmeler var.
Edirne İdare Mahkemesi, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde bulunan Selimiye Camii'nin güneybatısında yer alan Yemişkapanı'nı, 13.11.1976 tarih ve 9514 sayılı kararla, korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı olarak tescillemiş. Yemişkapanı'nın rekonstrüksiyonunun yapılmas-ının, Selimiye Külliyesinin koruma ilkeleri aykırı olup olmadığı, silüetini olumsuz etkileyip etkilemeyeceği, Yemişkapanı'na ilişkin koruma ve konservasyonuna yönelik hazırlanan projelerde zorunluluk bulunup bulunmadığının araştırılması için üç bilirkişi saptamış. 
Mahkemenin belirlediği -akademik bir çalışması olmayan- mimar, arkeolog ve sanat tarihçisinden oluşan üç kişilik bilirkişi heyeti, bugünlerde raporunu hazırlayıp mahkemeye sunacaklar. Mahkeme bu bilirkişi raporunu dikkate alarak Yemişkapanı'nın geleceği hakkında karar verecek. 
Peki bu safhaya kadar Yemişkapanı Kent Arkeolojisine dair neler yaşandı?
Yemişkapanı'nda bir müze uzmanı gözetiminde, Edirne Belediyesi ve Edirne Valiliği'nin bütçelerinden karşıladığı, zaman zaman 40-50 kişiye ulaşan, asgari ücretle serbest çalışan arkeolog ve işçiler tarafından kazıldı. 
Kazıdan sorumlu olan Edirne Müzesi'nden ilk uzman FETÖ/PDY'den görevden uzaklaştırıldı. Daha sonra başka uzmanlar görevlendirildi. Edirne kent arkeolojisi ile ilgili  önemli bir konuda gerçek anlamda bilimsel bir kazı ne yazık ki yapılamadı. Kimi noktalarda Edirne kent arkeolojisine dair bilimsel sonuçlar elde etmek için daha derin sondaj kazısı yapılması, taleplerimize rağmen olmadı. Alanda mekân analizine dönük bilimsel bir kazı da gerçekleşmeyince… Zaten daha önceden fotoğrafları olan binanın halen ciddi anlamda çizilmemiş toprak üstünde planı ortaya çıkartılmış oldu.Mevcut yapının tam anlamıyla rölevesi alındı mı o da  meçhul? Yediyol ağzına doğru olan tarafta dükkânların yüksek duvarları ortaya çıkartıldı. Ancak onların zamanında kullanımına dair de pek çok soru işareti mevcut. Arkeolojik açıdan küçük buluntu olarak az sayıda envanterlik ve etütlük eser ortaya kondu.  Ortada kazı ile ilgili bilimsel bir rapor yok!


Bunca emeğe ve kentlinin cebinden çıkan masrafa karşın dört yıldan bu yana doğa ve insan tahribatına açık bırakılan alanda bugün geri dönüşü olamayacak çok ciddi sıkıntıları herkes görebilir. 
Sadece temeli kalmış bir yapının rekonstrüksiyonun yapılması, birilerinin deyimiyle yapının 'ihya edilmesi' tamamen siyasi bir karar olacaktır. 
Karşı cephe içinde ise Selimiye'nin silueti sorun edilmiş durumdadır. Selimiye'nin siluetinin korunması elbette ki ciddi bir sorundur.  Yeni yapılarda bu konu gerek estetik gerekse etik kent düzenlemelerinde mutlaka dikkate alınmalıdır. Bir ara ağaçların silueti bozduğunu iddia edenlerin yeni bir yapı ile silueti göz ardı etmeleri mizahidir. 
Ancak ondan daha önemlisi rekonstrüksiyonu yapılacak yapının bilimsel anlamda en az 1/3 oranında orijinal yapı malzemesinin mevcut olması gerekir. Yeni yapı malzemesi ile Yemişkapanı'nın ayağa kaldırılmasını ne Türkiye'de ne de UNESCO çevrelerinde bilimsel açıdan açıklanabilmesi mümkün değildir. Sadece temelleri korunmuş bir yapıyı ayağa kaldırmak akılla mantıkla açıklanamaz. Üstelik söz konusu bu yapı daha önce ne yazık ki Edirne'deki pek çok eski yapıda olduğu gibi belgelenmeden kaldırılmıştır. Selimiye ile ilgili  bağı olmayan bir yapının özgün olmayan malzeme ile tümüyle rekonstriksiyonu Selimiye'ye ancak zarar verir. 
Peki siyasi rant uğruna hiçbir şey yapılmadan senelerce bekletilmesinin anlamı var mı? Tabiki yok. Bir an önce bilimsel açıdan karar verilmesi gerekiyor. Malum çevrelerden birileri bu olaya girerek biz tetikçi olamayız demiş. İyi de hasta ameliyat masasında, batını açmışsınız. Şimdi Dur diyorsunuz! Siyasi açıdan ne olacak beklentisi yaşıyorsanız bırakınız doktor olmayı! Çünkü hasta hergün ÖLÜYOR… siz tetikçi olmadığınızı iddia ediyorsunuz! Arkeolog ve sanat tarihçiler müzeciler ameliyathaneyi terk etmiş, siyasiler kapı önünde tartışıyor… Evrehsel değerlere sahip, korunması gereken taşınmaz varlıksa emaneten çırpınıyor. Kent halkı Selimiye Çukuru mu? Evet ne olmuş! Ne olacak duyarlılığında…

Artık tarihten hesap sormasını beklemekten vazgeçmeliyiz. Ülkenin kentin değerleri bir bir yok ediliyor. 10 yıl önce Selimiye'nin kuzeydoğusunda, Edirne hazirelerinden toplanan mezar taşlarından akla zarar hilkat garibesi bir sergi alanı yaratanlar, şimdilerde Selimiye'nin güneydoğusunda altı yıldan bu yana bir başka rezalete imza atıyorlar. Farklı renklerden bir yığın seyirci hastanın başında 'dur bakalım ne olacak!' mantığı ile mevtanın etrafında dolaşıyor. 
Selimiye Cami önünden kaldırılacak Edirne'ye ait önemli bir değerinin daha son duası okunuyor.  Cemaatten helallik isteniyor. İmam son sözleri Edirne için şaşırtıcı değil…

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Çocuk oyun grubu ve kauçuk malzeme satın alınacak
Engelli asansörü yaptırılacak
Belediye gayrimenkul kiralayacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke

Böcek İlaçlama