ANASAYFA
18 Kasım 2019 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
AĞAÇ
Yayın Tarihi: 08 Ağustos 2019 Perşembe, 06:37
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Ağaç üzerine söylenen sözleri saysak kitapların âdeti aya kadar yükselir. Ağaç o kadar değerlidir. Beşikten mezara kadar insana gerekli olan ağacı yok eden de, hor kullanan da yine insandır.  Sadece insana mı gereklidir ağaç? Elbette hayır. Doğanın varlığını devam ettiren canlıların başında ağaç gelir.
Bu kadar önemli bir canlı varlığı insan denen canlı neden yok eder işte bu insanın bazılarının doğaya bakışı ile ilintilidir. Normalde insan denen varlık doğayı katletmez, dengeli bir şekilde ihtiyacını karşılar. Yangın, sel veya hastalık gibi değişik doğal afetler dışında insanın doğayı talan etmesi kapitalizm ile başlamıştır.
Çanakkale çevresinde milyonlarca yıldır her türlü endemik bitki ve canlının yaşadığı Kazdağları'nda 2013 yılından beri bir mücadele yürütülmektedir. Yüzde 97'si ağaçlarla kaplı bir alanda siyanür ile altın çıkarma çalışması vardır.  Dolayısı ile proje alanındaki ağaçlar kesilmektedir. Şirket yürütücüleri az sayıda ağaç kesildiğini iddia etseler de havadan yapılan ölçümlerde 200 bine yakın ağacın kesildiği kanıtlanmıştır.
Ağaç kaybı doğal durumlarda da olabilir. Sibirya'da 3 milyon hektar ormanlık alan yangının devam ettiğini haberlerden öğrendik. Neden olduğu elbette belirlenecektir. Doğaya hâkim olup insanlık adına kullanan insanlığın bunu önleyememiş olması büyük ayıptır. Ama daha büyük ayıp; Kazdağları'nda siyanür ile altın çıkarmak amacıyla doğayı korumakla sorumlu devletin izni sayesinde projelerini hayata geçirmek isteyen sermayenin kestiği ağaçlardır.
Sadece Kazdağları'nda mı ağaç kesiliyor? Her köşesi, karış karış toprağı anlamlı ve önemli ormanlarımız bir bahane ile yok ediliyor. Bölgemizde de kaç ağaç kesilmeleri devam ediyor. Bunlar belki az gibi ama toplandıklarında yüzbinleri geçiyor. Rusya'dan gelen doğalgaz hattının Avrupa'ya nakli için yapılan tesis için kesilen ağaç sayısını bilmiyoruz bile. Ben projeyi okumadım. Lüleburgaz'dan Hakan Dedeoğlu okumuş olmalı ki, iddiasına göre proje tamamlandığında 1.650.000 ağacın kesilmiş olacağını söylüyor.
Kazdağları son günlerin simgesi oldu. Kazdağları'nı önemli kılan, öne çıkaran; ağaç kesimi sonrasında siyanür ile altın arama işinin olduğu. Ki başta Çanakkale olmak üzere yaşam alanlarının içme suyu kaynaklarının zehirlenme tehlikesi vardır. Umarım mücadele devam eder ve iş ve işlemler iptal edilip yeniden ağaçlandırma yapılır.
Ağaç kesmeyelim mi? Elbette kesilecektir. İnsanın yaşamı için doğaya egemen olduğu günümüzde elbette ağaçları da insan hizmeti doğrultusunda kesebiliriz. Ama doğallığı bozmadan, planlı bir şekilde yapmalıyız bunu.
Türkiye'de yıllık ağaç tüketiminin 35 milyon metreküp olduğu söyleniyor. Bunun yarısı resmi izinlerle ormanlarımızdan karşılanıyor. Kalanı ise kaçak kesim ve ithalattan sağlanıyor. Böyle giderse ülkemizde orman kalmayacak. Devlet neden var? Kaçak ağaç kesimi önleyemiyorsa, planlı ağaç kesimini denetleyemiyor ise varlığı tartışılmaz mı?
Gündem Kazdağları ya, sadece bir şirket mi altın aramaya izin almış? Hayır, 40 şirket daha izin almış. Hepimize ait alanların, ortak zenginliklerimizin devlet tarafından korunması gerekirken bizler sermayenin talancı şirketleri ile birlik olan devlet yetkililerine karşı ormanlarımızı, doğamızı koruyoruz. Bu nasıl devlet, demenin zamanıdır.
Doğaya zarar veren, yaşamımızı olumsuz etkileyen veya gelecekte etkileyecek olan bu tür projeleri toplumun başına bela edenler elbette kurumlarda görevli olan idarecilerdir. Ama onlara imza yetkisini verenler de siyasi iktidardır. Dolayısıyla arada siyasi ilişkiler varsa toplum da ikiye bölünüyor. Örneğin Kazdağları konusunda iktidara yakın basın organları altının öneminden, ağaçların ekileceğinden ve doğanın eskisi gibi olacağından bahsediyor. Karşı çıkanlar ise haklı olarak bir doğal alanın oluşması için yüzbinlerce yıl geçmesi gerektiğini bilimsel olarak belirtiyor.
Oysa doğa insanları iktidardan yana olanlar ve karşı olanlar diye ayırmıyor. Yurttaşlar olarak her şeye objektif bakabilsek, bilimsel verilere göre taraf olabilsek belki de doğa korunacak ve geleceğimiz tehlikede olmayacak. Kapitalizm vahşiliğini yitirecek. Çünkü kapitalizm vahşi olmakla kendini devam ettiriyor.
'Ormanımda bir dalı kesenin başını keserim' diyen Fatih Sultan Mehmet'in torunları olmakla övündüğümüz coğrafyamızın iktidarı, tam da vahşi kapitalizmin işbirlikçisi olarak doğa talanına ve insan sömürüsüne destek vermektedir.
Oysa bizler öğretmen olarak daha ilkokul sıralarında yıllardır ağacın önemini, yararlarını anlattık durduk. Demek ki iktidar yetkililerine bunu iyi anlatamamışız. Hiç olmazsa iktidara oy verenlere bir kez daha kısaca anlatmakta yarar var. Belki iktidarın gerçek yüzünü anlarlar da destekten kaçınırlar: Ağaçlar sera etkisi ile mücadele eder. Ağaçlar havayı temizler. Ağaçlar oksijen üretir. Ağaçlar şehri ve sokakları serinletir. Ağaçlar enerji tasarrufu yapar. Ağaçlar su tasarrufu yapar. Ağaçlar erozyonu önler. Ağaçlar çocukları ultraviyole ışınlardan korur. Ağaçlar gıda üretir. Ağaçlar iyileştirir. Ağaçlar şiddetin azalmasını sağlar. Ağaçlar mevsimleri gösterir. Ağaçlar ekonomik fırsatlar yaratır. Ağaçlar hem öğretmen hem de oyun arkadaşıdır. Ağaçlar farklı gruplardan insanları bir araya getirir. Ağaçtan birlik doğar.  Ağaçlar hayvanlar için tente ve yuva görevi görür. Ağaçlar çirkinlikleri örter.  Ağaçlar tahta sağlar. Ağaçlar gayrimenkule değer katar. Ağaçlar iş yoğunluğunu artırır. Ağaçlar depremden korur.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Opel Insignia Yedek Parça Fiyatları
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE