ANASAYFA
06 Haziran 2020 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
BAYRAMLAR
Yayın Tarihi: 10 Ağustos 2019 Cumartesi, 06:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Bayram nedir kutlanan özel günlerdir. Bayramları ikiye ayırmak gerekir. Dini bayramlar Ramazan ve Kurban Bayramı. Bunlar Müslümanlar içindir. Resmi bayramlar, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk   Bayramı, 19  Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı, 1 Mayıs Bahar ve İşçi Bayramı, 30 Ağustos Zafer   Bayramı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve her şehre göre tarihi değişen Kurtuluş Bayramı.    
Bayramlar neden kutlanır? Biz insanlar için o günler önemlidir. Her yıl o tarihlerde bayram yapıp, o    günleri kutlayarak hatırlarız. O günleri unutmamayı sağlamak için kutlarız. Peki kutlamalar nasıl olur? Dini bayramlarda bayram namazına gidilir, çoluk çocuk kapıyı çalar, el  öper ve onlara harçlık verilir. Aileler arasında bayram ziyaretleri yapılır, akşamları yemekler tatlılar yenir, erkekler alkol alır sarhoş olur. Kurban bayramında kurban kesilir, konu komşuya dağıtılır. Bayram günleri mümkün olduğu   kadar gamdan, dertten uzak olmaya çalışılır. 
Resmi bayramlar hep aynı tarihte kutlanır. Bazı bayramlarda resmi geçit tertip edilir, resmi geçitten önce Vali tarafından nutuk çekilir, sonra resmi geçit yapılır. Akşamları da fener alayı tertip edilir, bazı   vilayetlerde müzik gösterileri yapılır ve bayram biter. 
Bayramlara en çok kimler sevinir? Elbette çocuklar. Neden onlara yeni giysiler alınır? Bayram sabahı yıkanırlar, yetişkinler babaları ile bayram namazına gider. Artık bayram başlamıştır, ailede   herkes giyinmiştir ve el öpme faslı başlar ilk önce dedenin, sonra büyükannenin, annenin, babanın eli öpülür.  Derken davulcu çalarak kapıya yanaşır. Ona da bahşiş verilir, kapı tekrar çalınır, mahalle çocukları el   öpmeye gelmiştir. Onlara da şeker harçlık verilir, aileden hısım akraba bayramlaşmaya gelir. Öğleden  sonra da baba çocuklarını bayram yerine götürür. Derken akşam olur ailece bayram tatlıları, tuzlular   yenir. Bayram Ramazan Bayramı ise üç gün, Kurban Bayramı ise dört gün bu  böyle devam eder. 
Bizim çoçukluğumuzda dini bayramlar böyle olurdu. Yazının bir satırında bayram yerinden bahsettim. Ramazan ve kurban bayramlarında bugün antik park dediğimiz yerin üst kısmında bayram yeri kurulurdu. dönme dolaplar, atlı karıncalar, çingene salıncakları, sigara dizilmiş tablaya halka atılır,  geçirebilirsen sigara paketi senin olur, on kuruşa bir camdan bakılır, çeşitli cisimler gösterilirdi. Sonra   bayram yeri Selimiye Cami'nin önüne taşındı, daha sonraları orası otobüs terminali oldu, şimdi el   işlemeleri satış pazarı.
Hani çocukları çok severiz deriz ya ama onlar için bir bayram yeri yapmayız, hiç olmaz ise Kervansaray'ın arka tarafındaki otopark yerine Ramazan ve Kurban Bayramları için üç, dört   günlüğüne orada bayram yeri kurulamaz mı? Aynı şey binevler için de geçerli. Çünkü Edirne ikiye   bölündü. 
Hani çocukları çok severiz ya.  Daha önce bu konuda yazılar yazdım. Hiç itibar edilmedi. Acaba bu yazımda netice verir mi pek sanmıyorum. Gerçi Sarayiçi'nde Kırkpınar zamanı lunapark kuruluyor, bayramları orada olur mu bilemiyorum. Binevler'de oturan kimse oraya gidemez. Hani çocukları çok severiz ya, onlara bir bayram yerini çok görmeyelim.
KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE