ANASAYFA
28 Kasım 2021 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ahmet Yaraş / KÜLTÜRE DAİR
HAS BAHCE HASBAHÇE OLALI !
Yayın Tarihi: 19 Ağustos 2019 Pazartesi, 06:30
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

12 Haziran'da Edirne Sarayı'nın Has Bahçe ile ilgili Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği ile birlikte bir panel organize edildikten sonra, konunun muhatapları konuşmaya başladı. Biz de bunu amaçlamış sorunları net, anlaşılır bir dille konuşarak, kent adına akılcı bir yol belirlemek istemiştik.  Ancak yazıktır durum farklı boyutlara taşındı. Elimizde kalem anlaşılıncaya değin yazılara devam ediyoruz. Madem hayat gelecekle ilgili, amaç mücadele, değiştirinceye kadar sohbet edelim. 
Has Bahçe'nin doğal ve kültürel açıdan ne kadar önemli olduğunu, 04.04.1991 tarihinden bu yana, Doğal Sit Alanı ilan edildiğini, Doğal Sit alanına ne yazık ki daha önce tescili olmayan Kırkpınar Stadyumu kondurulduğunu yazmıştım. Hatta Kırkpınar Yağlı Güreş Festival sürecini ve konuyla ilgili tarihsel gelişmeleri etraflıca, -herkesin daha iyi anlayabileceğine inandığımız bir dille- üç gün üst üste bildiklerimi aktarma gereği duymuştum. Unuttuğumu fark ettim biz karanlık çağ fukarasıyız.  Anlık karşılaşmalarla birbirini tanıdığını, anladığını düşünenlere bir iki cümle haktır eminim. Çünkü bilgi birikimi beraberinde karşılıklı güveni, öz saygıyı getirir. Böylelikle hayat dediğimiz yolculuğumuz anlam kazanır.
Kendi mesleki birikimimle, Türkiye'de hatta yurtdışında tanınan korumacı anlayışımla araştırıyor, yazıyor, çoğaltıyorum… Benim için doğal ve kültürel varlıkların her kim ve ne amaçlanıyorsa amaçlansın, üst düzeyde koruma yöntemleri sunmak, onun uygulanması önceliğimdir. Yakınım, tanıdığımda olsa, çalıştığım kurumlarda üstlerime veya görev yaptığım bakanlıklarda koltuk makam sahibi insanlara,  siyasi partilere, aklınıza kim, ne gelirse gelsin ona göre hareket etmem, edemeyiz. Birileri tarafından yönlendirilmem, tetikçilik yapmam, rant veya başka kaygılarla asla yön çizmeyiz. 
32 yıllık meslek hayatımda korumacılık konusunda tek bir kötü sicilim, beyanım, raporum, demecim olmadı, olmayacak. Çalıştığım kurumlarda bugüne kadar hiçbir meslektaş, bürokrat bu konuda 'sende şunu yapmıştın' dememiştir, diyemez. 1999 yılında DSP iktidarı döneminde dönemin Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı ile Bergama Müzesi için nasıl kavga ettiğimi, dönemin medyasına birinci haber olarak nasıl girdiğini bilen bilir. İsterlerse muhatapları kaynaklardan araştırıp bulabilirler. Sonrası iktidarlarla da koruma konusundaki mücadelem nedeniyle yaşatılanları bütün Bergama'da sorabilirler/okuyabilirler… İmkânsızlıklar içindelerse de bizzat külliyatı ile birlikte verebilirim. Mesleğim ve onun farklı bir boyutu olan korumacılık nedeniyle ulusal ve uluslararası kurumlardan verilen yirminin üzerine takdir belgesi ve ödül var. Siyasi veya bir makam beklentisi içinde olmadığım için genelde o dönemde yetki ve sorumluluk yani yanlış karar verici makam sahiplerinin her daim karşılarında olmuşumdur.  Daha önce çalıştığım Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda veya 20 yıldır görev yaptığım Trakya Üniversitesi'nde konuyla ilgili herkes tanır. 2012 yılında Avrupa Birliği bünyesinde Europa Nostra Korumacılık Ödülü tarafıma verilmişti. Ödülü almak için Lizbon'a davet edilmiştim. Görev yaptığım T.Ü. her nedense(!) izin veremiyordu. O gün bunun mücadelesini Rektörlük makamında ve sonrasında nasıl yaptığımı yaşayanlar hatırlar. Kulakları her daim yankılanıyordur. Hatırlarsınız, dünya kazan o kepçe idi. Sözüm ona Atatürkçü (!) bir Rektörümüz vardı. Sn Gürkan'da T.Ü. Genel Sekreteri idi. O yönetim bana doğayı kültürü korumak için mücadele ettiğim, (sanatçılarımızdan Tarkan ve Sezen Aksu'ya) bu konuda basına bilgi verdiğim için üç ayrı soruşturma açma açmıştı. Hatta makamında herkesin içinde Silivri ile korkutmayı o dönem iş edinmişti. (Uzatmayayım, bunları anılarıma ekliyorum) Doğa ve kültürel miras talanına her nerede ve nasıl olursa olsun, karşı durmuşumdur. Bu benim meslek yeminime,  vatan sevgim içinde mevcuttur. Bu benim milliyetçilik anlayışımdır. Dolayısıyla bugün muhalefette olan yine bugün iktidarda olanlar hakkımda belki onlarca soruşturma açmış,  ancak mesleki sicilimde en küçük bir kara leke düşürememişlerdir. 
Doğal Sit Alanı olan Has Bahçe'ye son birkaç yıldır yeni bir rant alanı olarak düşünüldüğü için seçimlerde vaatlerden biri haline gelmiştir. Bundan dolayıdır ki benim de içinde bilgim ve zaman ayırabildiğim oranda kakı vermeye çalıştığım doğayı çevreyi koruma derneklerinin içinde olmaya çalıştım. Hepimiz biliyoruz.  Vatandaş olma bilinci ile memleketin tüm doğal ve kültürel mirasını savunmaktan geçer.  Yaşamı savunanlar bir gün mutlaka kazanacaklar.
12 Haziran 2019 tarihinden önce, Edirne Sarayı Has Bahçe'sinde fiziki müdahale edilmemesi yönünde birkaç kez değişik aktiviteler ve basın açıklaması yapıldı. Yapılan yanlış uygulamalar, bilimsel raporlar halinde akademisyenler tarafından ilgili kurumlara verildi. Ancak yetkililer bütün bunlara kulak tıkadı. Verdiğimiz vergilerle, boş yere yol vs yaparak belediye, dolayısıyla kent, zarar etti.
Sonuçta kamuoyunun onayı alınmadan uygulamaya alınan projenin yanlış olduğu anlaşıldı. Uygulama durduruldu. Ancak o aşamada o doğal alan ne kadar zarar gördü, ne kadar endemik bitki söküldü, kurudu… kaç canlı has bahçeye yuva yapmaktan vazgeçti… Bilemiyoruz. Bilemeyeceğiz de…
Buraya kadar anlatmaya çalıştığım gerçekte tek kişinin öyküsü değil. Bir ailenin, hayatın, inandığım değerlerin haklı açıklaması. Biraz sabrınız kaldıysa devamı için beklemenizi isterim. Çünkü ben, biz, aklı bilim olan herkes, tanıdığım, karşılaştığım her insan sabırla bekliyor.
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Çocuk oyun grubu ve kauçuk malzeme satın alınacak
Engelli asansörü yaptırılacak
Belediye gayrimenkul kiralayacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke

Böcek İlaçlama