ANASAYFA
13 Haziran 2021 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Fatih ALTUN / BAKIŞ AÇISI
CENNETTEN CEHENNEME DÖNEN TÜRKİYE!
Yayın Tarihi: 20 Ağustos 2019 Salı, 06:08
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Ülkemizden bahsederken “Cennet yurdumuz” deriz! Ama maalesef cennet dediğimiz ülkemizi hızla cehenneme çevirmeye başladığımızı pek görmüyoruz. Gerçi biz görmesek de o cehennem kendisini yavaş yavaş hissettiriyor!

Bayramın birinci günü Edirne’den, memleketim Artvin-Şavşat’a hareket ettim. Türkiye’nin en batısından en doğusuna, 1600 km. yol kat ettim. Yol boyunca cennet yeşiline bezeli doğa harikası yerlerden de, bozkıra dönmüş topraklardan da geçtim. Ve elbette beton yığınına çevirdiğimiz pek çok kentten de! Tüm bu gördüklerimden sonra Şavşat’a vardım.

Şavşat 2015 yılında Cittaslow (Sakin Şehir) ilan edildi. “Cittaslow Türkiye”  (cittaslowturkiye.org) sitesinde Şavşat şöyle tanıtılıyor. “Türkiye’nin kuzey doğusunda yer alan, bir Cittaslow kenti olan, tarihi ve doğal güzellikleriyle adeta cennetten bir köşe. Şavşat’a gelişinizde el değmemiş doğası karşılayacak sizi. Barındırdığı tüm güzelliklerle sakin bir ruh haline sokacak. Şavşat’ı gezerken, tarihi dokusuyla, geleneksel mimarisi ve el sanatlarıyla, muhteşem coğrafyasıyla, sessizliği ve samimi insanlarıyla huzur içinde olacaksınız…”

İşte biz de tam böyle bir ortamda ve elbette huzur içinde tatilimizi geçirirken, başta İstanbul olmak üzere batı illerimizden sel felaketi haberleri gelmeye başladı.

Son yıllarda mevsim normallerinden fazla yağan yağmurlar sonucu başta şehir merkezleri olmak üzere pek çok yerde sel felaketleri yaşamaya başladık. Bu felaketlerin sebebini kime sorarsak soralım, alacağımız cevabın içinde mutlaka “Küresel ısınma, iklim değişikliği” gibi kelimeler duyarız. Tüm bunların ise insan eliyle olduğunu hemen hepimiz biliyoruz. Ama maalesef bilim adamlarının ve çevrecilerin uyarılarına pek de aldırış etmiyoruz.

Bir önceki yazımda, Kaz Dağları’ndaki doğa katliamına dikkat çekmek için H. Reeves’in “Doğayla savaş halindeyiz, eğer kazanırsak, kaybedeceğiz!” sözünü hatırlatmıştım. Gerçekten de durum tam da budur! Doğa ile inatlaşmaya devam ediyoruz. Hal böyle olunca da hiç beklenmedik anda, beklenmedik yerde ve beklenmedik bir şekilde doğanın intikamına(!) maruz kalıyoruz.

Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri olan çarpık kentleşmenin acı sonuçlarını, olağan dışı yağışlarda büyük felaketler yaşayarak görüyoruz.

Şimdi buna bir de, başta madencilik olmak üzere çevreye aşırı derecede zarar veren ekonomik/kâr amaçlı faaliyetler eklendi. Türkiye’nin kalkınması için elbette ki, yer altı ve yer üstü zenginliklerimizden yararlanmamız gerekiyor. Ancak bunu yaparken mümkün olduğu kadar “çevreye az zarar vermek ve azami verim elde etmek” prensibi ile hareket etmeli! Ama maalesef bunu başaramıyoruz. Daha da kötüsü üzerinde düşünmüyoruz bile!

Kaz Dağları örneğine dönersek; 100 milyon dolarlık yatırım yaparak 4,3 milyar dolar değerinde altın rezervi bulan Kanadalı Şirket, ÇED raporunda 45 bin denmesine rağmen 195 bin ağaç kesiyor, Hükümet seyrediyor! Yani bu muazzam zenginliği adeta yok pahasına yabancılara verirken doğa katliamına da göz yumuyor ve doğanın dengesini bozuyoruz. Sonra da doğa bizden bir şekilde bunun hesabını soruyor/soracak!

Yunanistan ve Bulgaristan hududunda yer alan Edirne’deki “Hudut Gazetesi”nde yayınlanan bu yazımı, Gürcistan hududundaki Şavşat’a bağlayarak tamamlamak istiyorum.

Maalesef, ülkemizde hemen her yeşil alanın başına gelen şeyler, Şavşat’ın da başına gelmek üzere. Doğu Karadeniz’de pek çok doğal felakete yol açan HES projeleri Şavşat’ın doğal güzellikleri için en büyük tehdidi oluşturuyor. Şavşat’a güzelliğini bahşeden dereler HES projeleri ile borulara hapsedilmeye çalışılmakta. Böylece o muhteşem doğal güzellikleri sağlayan dereler kuruyacak ve yeşilin yerini kuru topraklar alacak! Doğanın intikamının nasıl olacağını bilmesek de, cennet dediğimiz bir köşemiz daha cehenneme dönecek!

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
CHP'lilerden Ergene yanıtı
Edirne'nin 'mor' bayramı
Kurbanlık fiyatları belirlendi
Pehlivanlar Heykeli daha görünür
Kent dokusuna 'estetik'
‘Sandıktan kaçma Erdoğan’
Ulus komşuyu bekliyor
Uzunköprü'de BAL heyecanı
Keşan'da BES tartışması
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama