ANASAYFA
28 Kasım 2021 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ahmet Yaraş / KÜLTÜRE DAİR
II. EFSANE BAŞKA YERDE OLUR MU?
Yayın Tarihi: 21 Ağustos 2019 Çarşamba, 06:09
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Kırkpınar Stadyumu’nun yerine dair yaşanan konuşmalara gelince !! Tahmin ettiğiniz üzere geçen yazımda kaldığımız yerden sohbetimizi sürdürüyoruz.

Büyük komedi... Siz Osmanlı İmparatorluğu’nun en önemli saraylarından birinin Has Bahçe’sine, bir an aynı cümleyi yeniden yazmayı düşündüm doğrusu??

Tescili yok. Uzun yıllar kullanım izni bile olmadı.  Estetik deseniz sınıfta kalır. Bildiğiniz bilmediğiniz beton yığınını 2019 yılında savunacaksınız. Üstelik söz konusu alan Balkan Savaşları’nda çok büyük açıların yaşandığı bir yer olacak. Hani yani ayağınızın altında ölümle yaşam iç içe girmiş MEHMET var. Hatta hemen bu yapının dibinde şehitliği. Çocuklarımızın çocukluklarımızın yattığı.   Umutlarımızın üstünde ot bittiği.

Bulgaristan bazen istem dışı baraj kapaklarını açtığında, bütün Kırkpınar Stadyumu ve yakın çevresi tamamen su altında kalıyor. Hepimiz buna tanık oluyoruz. Belki unutan da olabilir diye hatırlatmak istedim. Bu alanda son derece çirkin, yılda sadece bir hafta işlev verilen bu beton yığınında, Kırkpınar Yağlı Güreş Festivali yapılıyor. Sonra Osmanlı Adalet Kasrı’nın yanı başında böyle bir stadyumun yeniden yapılması ve buna da bir gerekçe bulmak, -özür dilerim ama- en hafif deyimle SAYGISIZLIKTIR.  Hani siz nasıl açıklıyorsunuz ecdada, ataya, soya sopa saygısızlık hem de. Ne o; UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasları Listesi’nden Kırkpınar Yağlı Güreşleri, çıkarılabilirmiş. Kimse Somut Kültürel Mirası korumak amacıyla -ki yıllarca kendi ellerimizle tahribatına göz yummuşuz- yapılmış bir yere alternatif nedeniyle (Daha önce bu köşedeki yazılarımda da söyledim Kırkpınar bu alana sonradan getirilmiştir) Kırkpınar’ı UNESCO’dan çıkarmazlar, hatta emin olun takdir ederler. Kırkpınar sırasında alandan çekilmiş görselleri araçların nasıl Eski Saray kalıntılarını tahrip ettiğini mevcut sit alanının içine irili ufaklı pek çok aracı sokarak Eski Sarayı’nın hor kullanıldığını görseler, belki Kırkpınar Stadyumu’nun yerini değiştirdiğiniz için emin olun size ödül bile verirler. Çünkü sayın makam sahipleri, seçilmiş ve atanmışlar, sizi temin ederim korumacılık sizin zannettiğiniz gibi şekilsellilikle olmaz/uğraşmaz. Hamaset söylemleri ile hiç olmaz. Projeye, malzemeye kısaca bütüne bakar. Sizler belki meslek dışında olduğunuz için bütün bunları bilemeyebilirsiniz. Ancak yakın çevrenizdeki danışmanlarınız bilmek zorundadır. Basın danışmanlarınızı kimler arasından seçiyorsunuz bilemiyorum ama üzüldüm.

Bilindiği gibi; Kırkpınar Yağlı Güreş Festivali, 15/19 Kasım 2010 tarihleri arasında, Kenya’nın Nairobi kentinde gerçekleştirilen Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Hükümetler arası Komitesi 5. Toplantısı’nda hiçbir eleştiri ve itiraz olmadan kabul edilmiştir. 650 yıldan bu yana farklı yerlerde yapılan bu muhteşem ve son derece özgün ayrı ritüelleri olan bu organizasyon elbette ki yapıldığı yerden dolayı değil yapılış şekli ve sürekliliği olmasından dolayı adı üzerinde İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesine girmeye hak kazanmıştır.

Uzun söz bitmez. Hayat böyle. İnsanın anlatacak, dile kemiğe bürünecek bilimsel, araştırmacı yanı sağ olsun. En iyisi önümüzdeki yazıda yine görüşelim.

 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Engelli asansörü yaptırılacak
Belediye gayrimenkul kiralayacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke

Böcek İlaçlama