ANASAYFA
03 Haziran 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
KIRKPINARIN YERİ
Yayın Tarihi: 24 Ağustos 2019 Cumartesi, 06:29
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Geçen haftaların en güncel konusu   - Kırkpınarın yeri  neresi  olmalı  imiş -  bir çok bu   işten   anlarım   geçinenler bu konuda fikirlerini arz edip döktüler. Ssormak   gerekmez mi, Cumhuriyet tarihinde Kırkpınar nerede başlamış, bu  güne kadar nerede devam etmiş? Kırkpınar 658 yıllık  geçmişi olan, olimpiyatlardan sonra gelen en  eski  spor  organizasyonudur. Esas Kırkpınar’ın yapıldığı yer bu  gün Yunanıstan topraklarıdır, yanılmıyorsam ilk Kırkpınar  güreşleri  1925 yılında  Belediye  Başkanı Ekrem Demiray  zamanında Sarayiçinde başlamış, bu güne kadarda orada devam  etmiş . 
Şimdi nereden  çıkıyor, Kırkpınar Sarayiçi’nde değil başka yerde  olmalı imiş , buna  sebep  ne ?
 Yıllar yılı Sarayiçi’nde yapılan, halkın benimsediği, her  yerde  kabul  edilen, Edirnede  Kırkpınar güreşleri  için  en  münasip yer olan  Sarayiçi  dururken, neden Kırkpınar başka yerde yapılmalı  imiş  fikri  ortaya atılıyor ?
Yok  efendim Sarayiçi  Osmanlı sarayının has bahçesi imiş, yok  Balkan  Savaşı’nda  Bulgar zülmü  ile  ölen şehitler gömülü  imiş. O şehitler toplu halde Sarayiçi ormanının  belirli yerlerinegömüldüğünü işitiriz, onların  nerede olduğu araştırıp bulunmalı, orası demir  parmaklıklar ile  muhafaza altına alınmalı birde  abide  dikilmeli.. 
Nereden çıkıyor  bu  zırt pırt  fikirler, yıllar yılı  Kırkpınara gölge düşürmek için  uğraşılır  amaç budur , bütün dava Kırkpınar’ı Edirneden  koparmak. Acaba Kırkpınar  başka  yere  taşınsa  Sarayiçi’ndeki  ortam,  o hava  kaç  yılda  oluşur , Sarayiçi’ndeki ilgiyi  görür mü?
Kırkpınar’ın en  büyük noksanı güreş sahasının dışının  panayır  havasından kurtulamamış  olmasıdır. Tabi başka  noksanlarda var, güreş  sahasının  ilerde  dar  geleceği , güreş dışı sahanın modernlikten uzak oluşu, Kırkpınar’ın yükünü çeken Belediyenin hiç bir Kırkpınar’da kazanç sağlayamaması , daha  bir çok  sorunlar ,  daha  bir  çok  sorun  dururken , yok  Kırkpınar  başka  yere  taşınmalı imiş. 
Geçen  haftalarda  Balıkesir’de  Kurtdereli  güreşleri ismi  altında yağlı güreş tertip  edildi. Bu  güreşlerde  Ali Gürbüz  şampiyon  oldu , güreşler Kırkpınar  usulu  yapılmış, bu  güreşlerde  enteresan olan  Yağlı  Güreş  Fedarasyonu başkanının söylediği sözdür -- Kurt  Dereli  güreşleri organizasyonu ile Kırkpınarı geride bırakmıştır --  ( 1)  . 
Al sana kabak gibi laf, sonradan  bu  söz düzeltılmiştir  ama  bir  kere ağızdan çıkmış ya , dervişin  fikri  zikrinden  ibarettir. Yağlı  Güreş  Federasyonu  Başkanı  tarafsız kalması  gerekirken  bu laf  ne  oluyor?  Bu laftan anlaşılıyor ki, Yağlı Güreş Federasyonu Krkpınar’ın ne  olduğunu anlayamamış, eğer  anlasa idi Kırkpınar’ın geleneğinde olmayan - Puanlama -  diye uygulama yapmazdı, Kırkpınar  658  yıldır devam  eden  bir  töredir, bir tarihtir,  böylede devam edecektir. Kırkpınar’ın en büyük noksanı güreş sahasının dışında  kalan  kısmın panayır havasından kurtarılıp  modern hale  getirilmesidir, ne demek yok Kırkpınar başka yere taşınmalı  imiş,  Sarayiçi has bahçe  imiş  şimdimi  akıllara  geldi ?
  Kırkpınarla  ilgili en  büyük noksanlıkta , Kırkpınarla yılda  bir  kere  ilgilenir olunması. Halbuki yılın  365  günü  ilgilenecek kuruluş olmalı, yeni fikirler  üretecek, yeni oluşumlar yaratacak, Belediyeye bu konularda tavsiyelerde  bulunacak bir enstitü  gibi çalışacak  böyle bir  kuruluş  olmalı. Böyle  bir  kuruluş vardı, Sy  Valinin  emri  ile  kapatıldı. Bu  günlerde  böyle  bir kuruluşa  ihtiyaç  var  çünkü Kırkpınar  sahipsizdir .
  Niye  bir  kaç yılda bir  böyle çatlak sesler çıkar , Kırkpınar’ı Edirne’den  kapmak için, Kırkpınar 658 yıllık  bir  tarihtir, bir  töredir, yeri Sarayiçi’dir ve  Edirne’ye  aittir, öylede  kalmalıdır. 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE