ANASAYFA
03 Haziran 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
OTOBÜS YANGINLARI
Yayın Tarihi: 31 Ağustos 2019 Cumartesi, 06:42
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Bu yaz günlerinde orman yangınları yetmiyormuş gibi birde otobüs yangınları oluyor, çok feci bir yangın türü. Otobüste yangın niye çıkar, otobüslerde yangınlar ekseri bakımsızlıktan çıkar, taşıtlarda en iyi bakım uçaklarda yapılır saat şaşmaz, otobüsler öylemi, nerede trak orada bırak, tam Türk işi, otobüs arıza yapmadıkça bakıma alınmaz. 
Motor bölümünde niye yangın çıkar, bunun çeşitli nedenleri vardır, bu yangınlar ekseri yaz günleri olur, hava sıcaktır, motor bölümü çok daraşmalık bir yerdir motorun sıcaklığı ve havanın ısısı ile motor bölümündeki sıcaklık daha da artar, motorun yakıt devrelerinde yakıt sızıntısı varsa sıcaklık etkisi ile yangın başlangıcı olabilir. Bir nedende motordaki kayış kasnak sisteminde kayışların yıpranmasından, gevşekliğinden hareket halinde sürtünme neticesinde meydana gelen sıcaklık  neticesinde kayışlarda tutuşma olur bu yangın başlangıcıdır, böyle durumlarda şoförün otobüsü sağa yanaştırıp motor kaputunu açıp yangın söndürme tüpü ile yangını söndürmesi gerekir. 
Bir çok kere yangın söndürme tüpleri de boş çıkar içindeki gazı bitmiştir. Zamanında kontrol edilmez, değiştirilmez. Şoför yenisini alalım dese patron masraftan kaçınır almaz, böyle boş tüp neticesinde faciaya neden olunur.
Buna benzer bir olay benim başıma geldi anlatayım, İstanbul’dan, Akçay’a gitmek üzere otobüse bindik, Kaz Dağlarını aşarken otobüsün içinde duman belirdi, yolcular telaşta, şoför otobüsü yol kenarına yanaştırdı, duman motor bölümünden geliyordu yangın tüpünü alıp müdahele etti, tüp boş çıktı hiç gaz kalmamış, yanımızda bir otobüs durdu onun tüpünü kullandık oda boş çıktı. 
Yanımıza bir İngiliz turist otomobili ile yanaştı arabasındaki yangın tüpü ile müdahele etti onun tüpü dolu idi yangın söndürüldü. Sonra İngiliz turist beni arabasına aldı ve Akçaya kadar getirdi.
Otobüslerde yangın sadece motor bölümünde çıkmaz otobüsün içinde de elektrik arızasından da yangın çıkar. Yangın başlangıcı görüldüğü anda hemen otobüsü kenara çekip yangın tüpü ile müdahele etmek gerekir. Motor kısmında çıkan yangınlarda otobüsün içinde duman olmadıkça şoför geç fark eder,bu hal bazen de faciaya neden olur. 
Otobüs yangınlarında tedbir olarak neler yapılmalı? 
Yapılacak en iyi uygulama, her otobüs firmasının bir bakım ünitesi olmalı, bu birim otobüse periyodik bakımlar yapmalı, otobüste bir sorun varsa otobüs sefere çıkarılmamalı. Otobüs her sefer sonunda şoför tarafından göz muayenesinden geçirilmeli, motor kaputu açılmalı, kayışlar, yakıt devreleri, soğutma donanımı gözden geçirilmeli. Bir aksaklık, bir sızıntı görülürse servis elemanına haber verilmeli, sorun çözülene kadar sefere çıkılmamalı. 
Her sefer bitiminde motor kaputu açılıp yarım saat açık bırakılmalı, motor bölümü havalandırılmalı. Her gün şoför yardımcısı tarafından yangın söndürme tüpleri boşalmış mı, dolumu olduğu el yordamı ile muayene edilmeli.     
Otobüslerde eşyanın yanında en değerli varlığı taşıyorsunuz oda can. 
Umarız bu kurallara uyulur, uyulurda kazasız belasız seferler yapılır, iyi seferler.      

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE