ANASAYFA
27 Ocak 2022 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Erdal AKAS / KONUKLARINIZIN SESİ
KONUKLARINIZIN SESİ 247
Yayın Tarihi: 04 Eylül 2019 Çarşamba, 06:52
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Edirne aydınlarıyla, Hudut okurlarıyla iletişim kuramadım. Bu kadar yazı yazdım ama ne geri bildirimde, bulunan oldu, ne de eleştiren. Uzun bir ara verdim. “Öldü mü kaldı mı?” diye soran bile olmadı. Yedi yıl boyunca bir dost bile edinememişim.
Kolaycılığa kaçmam, suçu kendimde bulurum. Okuru suçlamam. Tüm yazılarımı inceledim. Kendimi eleştirmeye çalıştım. Ama suçumu tam belirleyemedim. (1) Erdoğan, Kılıçdaroğlu, Recep Gürkan… yazamam yazmam. Bu tür siyasi eleştirileri benden çok iyi yazacaklar, yazanlar var. Örneğin 'Kayıp Sicil, Erdoğan'ın çalınan dosyası-Soner Yalçın'.  Ayrıca toplum yapılarının kişiler üzerinden irdelenmesini benimseyemem. (2) Anlatım biçimimi, dilimi değiştiremem. Örneğin bir Yılmaz Özdil, Emin Çölaşan… olamam. Çok genç olsaydım ve bu dili öğrenmeye çok vaktim olsaydı da sanırım sonuçta kendi dilimi seçerdim.
(Hudut Gazetesi izin verdiği sürece) yazmayı sürdüreceğim ama kendime sınırlar da koydum. (1) Öğrendiğim, çalıştığım konuda; eğitim üzere sabırla, inatla yazmaya devam edeceğim. Toplumu biçimlendiren en önemli konunun eğitim olduğunu biliyorum, görüyorum. (2) Okuduklarımı, yaşadıklarımı, öğrendiklerimi paylaşacağım.
Bu yazımdaki konum sudoku. Acaba Edirneli kaç aydın, kaç saatini sudoku ile boşa harcıyor ve (hiç olmazsa kendine yararlı) bir iş yaptığını sanıyor?
Sudoku ne? Bir düzenleme problemi. (Kimisi verilmiş) dokuz tane dokuz rakamı 9 çarpı 9 kutuya öyle dağıtacaksın ki, (1) her satır, (2) her sütun, (3) her 3x3 lük dokuz kutuda her bir rakam yalnız bir kere olacak.
Eğer ülkemizde öğrenim doğru dürüst olsaydı her lise mezunu (kolay-orta zor-çok zor) her sudoku probleminin (olasılık sayısına göre kısa veya uzun sürede) sistemli çözülebileceğini görür ve bununla hiç uğraşmazdı. (Umarız bir okurumuz bu yargımıza karşı çıkar da biz de savımızı kanıtlarız.)
Neden sudokuyu konu edindik? Sudoku, basit ve somut bir örnek. Ülkemizdeki emperyalist güçlerin temsilcisi yabancı aydınlar sudokuyla uğraşmaz. Satın alabileceği aydınları satın alır, yönetime getirir, ülkemizi sattırır, buna uygun olmayanları örneğin profesör yapar ve gençlerimizin bilgisiz yetiştirilmesinde kullanır. Buna da yetenekli bulmadıklarının eline sudoku verir.
Bu süreci görmeyen, görmek istemeyen, bu sürece karşı örgütlenmeyen aydınlarımıza ise Atatürk'ümüz diliyle yanıt verebiliriz. “Ne onlar (halk) görür, ne siz görürsünüz.” Ne onlar mutlu olur, ne (sudoku ile) siz.
Sağlıcakla,   
            

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Kasımpaşa'ya büyük fırsat!
TYSD'de 'Ağaoğulları' yeniden
Küçük Arda Yılın Sporcusu
Süloğlu eski belediye başkanı vefat etti
Pazarkule tümüyle modernize
İYİ Parti'ye yeni üyeler
850 ilaç bulunamıyor!
Atkılı formalı davet!
İba'dan İmamoğlu'na fotoğraflı tepki
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke

Böcek İlaçlama