ANASAYFA
06 Haziran 2020 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
OKULLAR AÇILIRKEN
Yayın Tarihi: 07 Eylül 2019 Cumartesi, 06:40
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

En nihayet sonbahar geldi, sonbahar kışın habercisidir, bir de okulların başlama ayıdır. Oda Eylül ayı, Eylül ayının ortalarında okullar açılır. Bu yıl bu uygulama bir hafta önceye alındı, daha fazla öğrenim için zaman yaratmak. İlk defa gidecek çocuklar için çok heyecanlı bir olay. O çocuklar ilk kez ana babalarından kopup tek başlarına okul hayatına başlayacaklar, buda ayrı bir olay. Daha önceleri okulda olanlar için eski okul arkadaşları ile buluşacaklar. Bugünkü öğrenim yıllarında üniforma kıyafet artık uygulanmıyor, her öğrenci istediği kıyafetle okula gidebiliyor, bu uygulama ile aileler kıyafet masrafından kurtuluyor, bence iyi bir şey. 
Türkiye'nin geleceği gençlere bağlı ama eğitilmiş gençlere. Bu eğitimde okullarda olur, onun için okullar Türkiye'nin geleceği için önem taşır. bizim zamanımız fakirlik çağı idi. kış günü nalınla ilk okula gittiğim günleri bilirim, bugünün çocukları daha rahat.
Öğretimde farklı, çok güzel bilgiler öğretiyorlar, bugünün öğretmenleri bizim zamanımıza göre daha bilinçli, çünkü daha fazla kitap, doküman, televizyon, bilgisayar var.
Eskiden öğretmenlerin en büyük sıkıntısı geçim sorunu idi, bugün bu sorun nispeten çözülmüştür, bu günün öğretmeni daha rahattır. Eskiden okullarımız soba ile ısınırdı, şimdi hepsi kaloriferli, köy okulları hariç. Bizler ilkokula giderken, okulda bit, tırnak muayenesi yapılırdı. Bugün bunların hiç biri uygulanmıyor. Çocuklar uzak mesafelerdeki okullara servis araçları ile gidiyor,  öğretmen açığı tam kapanmış değil, hala devam ediyor. Bugünün öğretmeni anlayışlı, bundan öte ne kalıyor tam manası ile konulara eğilmek, öğrenilecekleri öğrencilere öğretmek. 
 Öğrenimde en önemli başlangıç ilkokul, çocuk altı yaşına gelmiştir, ilk defa okula gidiyordur, ana baba ocağından ayrılmak üzeredir, artık toplumda birey olmak üzeredir. İşte bu anlarda onu ürkütmemek, okuldan soğutmamak, kaçar hale getirmemek gerekir. Bu işte öğretmenlere düşer. Bilhassa okula yeni giden çocuklar için bu çok önemlidir, öğretmen çocuklara karşı sevecen ve sıcak olmalıdır.
Okul öğretiminde her konuyu okuldan ve öğretmenden beklememeli, bu konuda ikinci görevde aile bireylerine düşer. Başta ana, baba, ağabey, abla onlarda okula giden çocukla yakından ilgilenmeli ona yardımcı olmalı. Akşamları birlikte ders hazırlamalı, ilk günler çocuk için zordur, bu zorluğu aşmak ancak ona yardımla olur. 
Bir konuda okula giden öğrencinin karnının tok olmasıdır, bilhassa sabah kahvaltısı eksiksiz olmalı. Ben ilkokula giderken bunlardan mahrumdum. Karnı aç öğrenci dersleri anlayamaz, başarılı olamaz. Öğrenci için yalnız karnının tok olması yeterli değildir, üstü başı da düzgün olmalıdır ki arkadaşlarının yanında küçük düşmesin, aşağılık kompleksine kapılmasın. 
Bu devirde öğrenci olmakta zor, öğrenci velisi olmakta, öğretmen olmakta. Bu yılki okul çağı için herkese kolay gelsin... 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE