ANASAYFA
14 Mayıs 2021 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Fatih ALTUN / BAKIŞ AÇISI
GENÇLER “SUSAMAM” DİYOR!
Yayın Tarihi: 10 Eylül 2019 Salı, 06:20
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

        Bir haftalık Romanya’ya gezisinden döndüm ki, Ülke yine yangın yeri olmuş!

        İstanbul’u AKP’den kurtaranlardan; Canan Kaftancıoğlu’na yedi yıl önceki sosyal medya paylaşımlarından dokuz yıl ceza verilmiş, Ekrem İmamoğlu ise Yenikapı’ya yüzlerce otomobil çekmiş, “Yenikapı Ruhuna” meydan okuyor, ‘Yenikapı ruhu’ da onu kayyımla tehdit ediyor.

Diğer tarafta AKP’nin içi fokur fokur kaynıyor.

Bu arada, yıllardır ebeveynleri tarafından “alacağım o telefonu elinden” diye tehdit edilen gençler, yine ellerinde telefon ve de kulaklıklılar takılı bir şeyler dinliyorlar. Ancak kaşlar çatık ve “ciddi bir yüz” halleri var.  Merak edip araştırdım ve gördüm ki, gençler, ellerinden alınan hayata karşı isyana hazırlanıyorlar da farkında değiliz!

        18 rap şarkıcısının bir araya gelerek söyledikleri “Susamam” adlı şarkı gençlerin dillerden düşmüyor. Youtube’da yayınlanan ve üç günde 15 milyon kez izlenen klip sosyal medyada da en çok paylaşılanlar arasında. Görünen o ki, gençler şarkıda kendini bulmuş ve şarkıyı sahiplenmiş.

        Oldukça uzun olan sözlerine baktığımızda; “Adalet, özgürlük, kadına karşı şiddet, hayvan hakları, doğa ve eğitim” gibi pek çok konu ile hayatın her alanına değiniyor. Gençler kendilerine dikte edilen ve ‘sıkışmışlık’ hissettikleri bu yaşam koşullarına karşı adeta isyan ediyor!

Hem de şu “apolitik” dediğimiz, “geleceğimizi bunlara mı emanet edeceğiz” diye kaygı duyduğumuz gençler!

        Sahi nedir bu gençlerin, yetişkinlerden çektikleri! Nedir bu eski kuşakların yeni kuşakları beğenmeme hastalığı! Sanki kendileri hiç genç olmamış gibi, her nesil sonrakileri yerden yere vuruyor.

İşin ilginç yanı bu hastalık çağımıza özgü bir hastalık da değil. Kayıtlara geçen hali ile neredeyse üç bin yıllık bir hastalık bu. Ki mutlaka ondan öncesi de vardır.

        Ünlü Yunan Filozof Aristotales M.Ö. 350 yılında "Bugünlerde gençler kontrolden çıkmış durumda. Kaba bir şekilde yemek yiyorlar, yetişkinlere karşı saygısızlar, ebeveynlerine karşı çıkıyorlar ve öğretmenlerini sinirlendiriyorlar" diye yazmış.

MÖ. 750’de doğan Hesiod ise: "Günümüz gençleri öyle umursamaz ki, ileride ülke yönetimini ele alacaklarını düşündükçe umutsuzluğa kapılıyorum. Bizlere, büyüklere karşı saygılı olmayı, ağır başlı davranmayı öğretmişlerdi. Şimdiki gençler kuralları boş veriyorlar. Çok duyarsızlar ve beklemesini bilmiyorlar." demiş!

        Unutmayalım ki, bizler de gençtik bir zamanlar ve büyüklerimiz bizim için de aynı kaygıları taşıyorlardı. O halde bırakalım bu endişeleri de gençlere güzel bir gelecek bırakma konusunda ciddi bir şeyler yapalım.

        Aslında biz bu gençler meselesini “Gezi Parkı Olayları” zamanında tartışmış ve onlara hayran olmuştuk. Hani şu, AKP’de travma yaratan ve nasıl baş edeceklerini asla bilemedikleri barışçı eylemlerin mimarı gençlik. Hatta “Bu Y Kuşağı gençleri bir harika” diye de sonuç çıkartmıştık.

        Ve şunu da söylemeliyiz ki, gümbür gümbür gelen bu gençlik, 23 Haziran yerel seçiminde İstanbul’un AKP’den alınmasının gerçek kahramanlarıdır. Yazının başında “İstanbul’u kurtaranlar” demiş, Kaftancıoğlu ve İmamoğlu’nun adını yazmıştık ya, işte onlara bu zaferi hediye eden gençlik, o “elinden cep telefonunu düşürmeyen gençlik”ti. Araştırma şirketi Konda’ya göre; 23 Haziran’da, 18-32 yaş grubundakilerin yüzde 58’i İmamoğlu’nu tercih ederken, Yıldırım’a destek yüzde 30’da kaldı.   

        Görünen o ki, bir taraftan toplumsal muhalefet, diğer taraftan parti içi muhalefet ile iyice sıkışan AKP’nin, bundan sonra bir de gençlikle derdi olacak.

Sivrilmiş muhalifleri Mahkemelerle, elinde olmayan belediyeleri kayyım ile hizaya sokmaya çalışan AKP’nin, gençleri kazanma yoluna mı gideceğini, yoksa en iyi bildiği korkutma yöntemi mi uygulayacağını da yakın gelecekte göreceğiz.

        17 yıl boyunca gençleri anlayıp onlara iyi bir gelecek hazırlamak yerine, kendi inanç/ideolojisi doğrultusunda, “dininin ve kininin davacısı bir gençlik” yetiştirme derdindeki AKP’nin gençleri kazanmaya yönelik yeni bir açılım yapmasını beklemenin mucize olduğunu da biliyoruz.

İşte bunu bilen, gençler de artık “SUSMAM, SUSAMAM” demeye başladı bile!

 

 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
İstanbul'da Petek Temizliği Fiyatları Ne Kadar?
ERDAL CAN ALKOÇLAR: FİTO-SARM' A YATIRIM TEKLİFİ ALDIK
Edirne Belediyesi'nden malzeme alım ilanı
Banka Kredileri Mukayese
Akü satın alınacak
Revir ve diş muayene için malzeme alımı
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama