ANASAYFA
28 Kasım 2021 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Gönül UYANIKTIR / Günce
Sinan'ın göremediği
Yayın Tarihi: 14 Eylül 2019 Cumartesi, 06:27
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Sonbahar benim için tatilin bitişinin hüznünden çok, aktif yaşama yeniden dönmenin dinazmini taşır. Her ne kadar haylaz ve minimalist yaşam tarzının, ütüsüz, saç kurutmasız, 'ne yesem, ne pişirsem' türü dertlerin olmadığı günlerin sonu anlamına gelse de üretkenliğe geri dönmek gerekli. 
Yıllarca, peşpeşe bir hafta on gün bile tatil yapmayan, evlilik izni üç gün süren bir çalışma yaşamından sonra yarı zamanlı (!) bir iş moduna geçmek fena sayılmaz! Ancak her geri dönüşün ardından şehre adaptasyon süreçlerim giderek zorluyor. Gerçek ve aktif hayata, evime dönüşte, tuzluğun, çatal bıçağın yerini karıştırıyor, yazlık 'kibrit kutusu'ndan geri taşınmanın kafa karışıklığıyla tatsız birkaç gün geçiriyorum.  
İşe dönüşte de maalesef pek tatlı durumlar beni beklemiyor. Bir bakıyorum kentin gündeminde haksız, isyan ettiren, olmayacak gelişmeler. Kaygılı, stresli, bezgin insanlar. İşyerinde maddi sıkıntılar, gelir ve gider arasındaki uçurumu kapatma arayışları. 
Küçüldükçe küçülen ve adeta kuşa dönen resmi ilan pastası için 'gazeteleri öldürmüyor süründürüyor' derken, kurallara uymaya çalışıp gerçek istihdam sağlayanlar için artık ay cepten yeme zamanı. O da cepte birikmiş varsa..!
Bilindik sorun ve sıkıntıların dışında görüyorum ki, güzel kentimin güzel insanları bir de (aslında) incir çekirdeğini doldurmayacak konuları tartışmak zorunda kalmış. 
Diğerlerinde aynı uygulama var mı bilemem…!? Müftülük, Selimiye Camisi'ne giriş ve çıkışlarda kadın erkek uygulaması başlatmış. Bunun için de meğer benim güzel kentimin kadınları müftülüğü adeta talep bombardmanına tutmuş... Şaşırdım! Kadınlarımızın hemcinslerine yönelik bunca vahşet varken ve onlara ses çıkaramazken, demek böyle büyük bir sorunları varmış da bizim haberimiz olmamış.
Selimiye'yi 90 yaşında inşa ederken günümüz çağdaş mimar ve mühendislerinin bile hayran kaldığı ayrıntıları, hesaplamaları yapan Koca Sinan ve O'na bu şaheseri yaptırırken, nasıl korunup yaşatılacağını da hesaplayanlar meğer bu büyük(!) gerçeği görememiş. 
Ne Sinan, ne 2'nci Selim ne de bugüne kadar yapılan binlerce caminin mimarları ve banilerinin aklına; kadınları soldan, erkekleri sağdan camiye sokmak gelmemiş. Zaten böyle bir kural ve lüzum olsaydı 4.5 asır sonra Müftü Beyi böyle bir zahmete sokmamak için kadınlar ve erkeklere ayrı kapı yaparlardı… 
Onlarsa; aynı kapıdan sağ - sol ayrımı gözetmeden girilen, kadınların üst katta ibadet ettiği camiler yapmayı yeterli görmüş. Büyük bir zarafet ve nezaket örneği; zarif sütunlu mahfillerle kadınlara caminin üst katında ibadet edecekleri özel bölümler inşa etmiş.   
Buradan şöyle bir sonuç çıkarmak da mümkün. Demek ki, biz yüzlerce yıl sonra giderek daha 'vandal' bir toplum olmuşuz. Devasa cami kapısından geçmeyi beceremeyip, birbirimizi itip kakıyoruz. Tanrının evine huşu içinde değil de 'mal bulmuş magribi' gibi giriyoruz… Bence kapıyı ayırmaktan çok önce (varsa böyle vandallıklar) okullarda bunun eğitimin verin. Çocukları ezberle değil yaşayarak, göstererek hayata hazırlayın. 
Müftü bey! Siz iyi niyetle (!)  hareket etmiş olabilirsiniz. Ancak bu kararların (sizden böyle bir talepte bulunmayan) büyük çoğunluk tarafından da nasıl algılanacağını hesap etmeniz gerekirdi. Ülkede zaten sulandırılmış yapay gündemlerden geçilmezken bir din adamı olarak bu konuda daha hassas ve empatik olmanız beklenirdi. Bari siz bunu yapmayın, Edirne halkının zekasını bu kadar da küçümsemeyin…! 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Engelli asansörü yaptırılacak
Belediye gayrimenkul kiralayacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke

Böcek İlaçlama