ANASAYFA
20 Eylül 2021 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
ORMAN YANGINLARI
Yayın Tarihi: 14 Eylül 2019 Cumartesi, 06:28
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Orman nedir büyük alanlı ağaç topluluğudur, daha küçüğüne koru denir, ağaç nedir bitkisel hareket edemeyen canlı bir varlıktır. Ağaçları ikiye ayıralım, meyve veren ağaçlar, meyve verirler biz insanlar meyveleri yeriz, meyve vermeyen ağaçlar örneğin çam, çınar, selvi vs. ağaçlar. Bunlar meyve vermez kereste olarak kullanılır, kurularından yakacak olarak istifade edilir, bu tür ağaçlar kendi kendine yetişir. 
 Orman demek o ülkenin doğal serveti demektir, nasıl evimizde paramızı, takılarımızı göz bebeğimiz gibi koruyorsak ülkemizdeki ormanlarımızı da öyle korumalıyız. Çünkü milli servetimizdir. Bir doğal değerdir, onları da canımızı koruduğumuz gibi korumalıyız, onlarsız olamayız. Meyvesiz ağaçlar ne işe yarar, bu ağaçlardan kereste yapılır, o keresteler inşaatlarda kullanılır, keresteler hünerli ellerde mobilya olur, bu gün plastik malzemeden de mobilya yapılıyor ama hiç bir zaman ağacın sıcaklığını veremiyor. 
 Ağaç yağmur getiren bir varlıktır, ağacın bol olduğu yere yağmur bol yağar, yağmurun bol olduğu yerde de bereket olur Onun için ağaç bu kadar önemli bir varlık ve değerdir, onları korumalıyız ve yaşatmalıyız.
 Bu yıllarda ormanlarımıza bela musallat oldu, o da orman yangınları. Bu ağaçlar yanarak ormanlarımızın bir kısmı kül olup gidiyor, bu olay yanız bizde değil diğer ülkelerde de bu böyle, yazık değil mi bu servetlere? 
Peki bu orman yangınları neden çıkar, birinci nedeni insan ihmalkarlığından, örneğin ormanda gezinen bir kimse sigarasını söndürmeden yere atarsa o sigara kuru otları tutuşturur onlarda yangın başlangıcı olur. Ormanın bir kısmı da yanar. Orman içinde gezinirken sigara içmemeliyiz ve yanan sigarayı yere atmamalıyız. Orman içinde yemek yapmak amacı ile yangın olur olmaz yerde ateş yakmak, sıçrayan kıvılcımlar kuru otları tutuşturur, onlarda ormanı yakar. 
 Orman içinde olur olmaz yerlere atılan çam parçaları güneş ışınlarının etkisi ile ormanda yangın başlangıcı yaratır, orman içinde öte beriye çam parçaları atmamalıyız.
 Yağmur yağarken orman içine yıldırım düşmesi sonucu ağaçlar tutuşur yangın çıkar ve orman yanar. Orman içinden geçen havai hat elektrik tellerini ark yapması sonucu yangın başlar ve ormanda yangın olur. Ormandan geçirilecek elektrik telleri havai hat değil yer altından geçirilmeli. Ormanlarda bir yangın nedeni de sabotaj. Bazı art düşünceli kimseler, menfi tutum amacı ile ormanda yangın çıkarır, eğer ayni anda bir kaç yerde yangın başlangıcı olmuşsa bilinki o sabotajdır. 
 Orman yangınları olunca ne yapılır ? Elbette söndürmek için çalışılır, söndürme işlemi itfaiye elemanları, arasözlerle, uçak, helikopter gibi hava araçları söndürme işlemi yapılır. Ssöndürme anında en aksi olay rüzgarın yön değiştirmesidir, bu olay çok zorluk yaratır.
 Havadan söndürme için orman yakınında deniz, göl gibi su birikimlerinin olması gerekir, bunlar yoksa buda bir şansızlıktır. Orman yangınlarını söndürme konusunda Türkiye çok iyi teşkilatlanmıştır, bu konuda uçaklarımız, helikopterlerimiz, arasözlerimiz var, bölge orman müdürlüklerimiz var, orman Bakanlığımız var, yanan alanların yerine hemen ağaç fidanlar dikiliyor ama Osmanlı zamanında % 40 olan orman alanı bu gün %25 e düşmüştür. Sebep, hep ihmalsizlik. Yangınsız ormanlı günler. . . 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Toplu ulaşım hattı kiralanacak
Otel satılacak
Kömür ve odun satın alınacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke