ANASAYFA
07 Haziran 2020 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
E…
Yayın Tarihi: 19 Eylül 2019 Perşembe, 06:46
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Topraklarımızda eğitim; ‘eğit’ emri ile başladı sanırım. Ki ‘oku’ emrinden özenti olabilir. Sonra ‘eğ’meye niyet ettik ve ‘ağaç yaş iken eğilir’ sözü kılavuzumuz oldu. ‘Eğitim’i savunanları da bu arada yok ettik. Sonrasında 1980 cunta liderleri çok kitaplı dünyamızda insanlarımıza uçaktan milyonlarca ‘tek kitap’ attı.    Ki tek kitapla büyüyenlerin isteği de tek’lik olduğundan bugün ucube gibi yaşamımıza giren tek adam rejimine engel olamadık. Sonrasını azıcık okuna, yaşayan, gören biliyor; tek kitap ile büyüyenler ülke yönetimini aldı. O günden beri eğitim; ‘E!’ diye hecelenmeye başladık ve tüm kazanımlar devrim diye diye yok edildi. Bu nedenle bu haftaki eğitim ile ilgili yazıma ‘E…’ diye başlık yazdım.

İnsanlık için en önemli konu nedir diye sorulsa sanırım eğitim denir. Elbette beslenme, elbette sağlık, elbette doğamız, elbette birçok konu söylenebilir. Ama tümünün devamı için eğitim vazgeçilmezdir. O nedenle de özellikle egemenlik mücadelesinin başladığı yıllardan sonra eğitime çok önem verilmekte. İnsanlaşma mücadelesi sürecinde eğitim, insanlığın kazandığı bir hak’tır;  barınma hakkı, sağlıklı yaşam hakkı gibi.

Eğitim hakkımız var, tamam da bu hakkın nasıl kullanıyoruz? Evrensel kazanımların getirdiği eğitim hakkı evrensel kuralları kapsıyor olsa da bu toplumlara göre değişebiliyor. Bu değişikliğin nedeni toplumun bilinci ile bağıntılıdır. Toplum evrensel hakları biliyor ise eğitim de bu çerçevededir, toplum dinsel bağlılığı önemsiyor ise din öğretimi olarak kalmaktadır. Toplumda sınıfsal bilinç yok ise eğitim bir ticari kazanç olarak karşımıza çıkmaktadır.

Eğitimin niteliğinin göstergesi laik olmasıdır. Laik eğitim; din etkisinden kurtulmuş olan, bireylerin dinsel inançlarına herhangi bir biçimde karışmayan ve öğretim kurumlarındaki çalışmalar ile din işlerini birbirinden ayrı tutan eğitime denir. Laik eğitim; dogmatik değil, akılcı ve bilimsel olan eğitimdir. Okullarda hiçbir dinin ya da mezhebin kurallarının zorunlu olarak okutulmadığı eğitimdir. Laik eğitim; bağnaz olmayan, özgür düşünceli insanlar yetiştirmeyi hedeflediğinden, demokratik düzenin olmazsa olmazıdır. Laik eğitim, yalnızca din eğitim ve öğretiminin yapılıp yapılmamasıyla sınırlandırılamayacağından, aynı zamanda eğitim programlarının ve ders içeriklerinin bilimsel ilkelere dayandığı yöneticilerin ve öğretmenlerin objektif davranışlar gösterdiği bir eğitimdir.

Modern eğitim sistemi; günümde gelişmiş ülkelerde uygulanan okul öncesi, ilköğretim, yükseköğretim ve sürekli eğitim üzerine kurulu eğitim sistemidir. Bu sistemde merkezi bir eğitim yönetimi kurulmuş, eğitim zorunlu hale getirilmiş, öğretmen yetiştirme-öğretmen maaşlarının verilmesi-diplomaların tanınması kurumsallaşmış, okullar devlet tarafından sıkı denetlenmiş ve devlet tarafından eğitime sıkı bir teftiş sistemi getirilmiştir. Bugün uygulanan bu sistemde; ilköğretim zorunludur ve kız ve erkek lisesi ayrımları ortadan kalkmıştır. Laik eğitim, bilimseldir ve kuşkucu olduğundan öğretmenler bulguları her zaman sınamak zorundadır.

Laikliğin egemen olduğu toplumlarda devlet yönetimi de laiktir. Modern eğitim sistemlerinde laik eğitim yasaları uygulanır, eğitim modern eğitim sistemlerine göre şekillendirilir. Laik eğitimden sapmaları engellemek adına denetim sistemi etkin olur. Laik eğitimde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersleri seçmelidir. Dersin ağırlığı dinleri incelemek ve onların getirmeye çalıştığı ahlak konusunda bilgiler vermektir.

Zamanımız insanlığın kazandığı hakları yitirme çağı gibi. Bu elbette geçici bir durumdur. Ama bizler haklarımızı savunamaz ve geliştiremez isek insanlığı tehlikenin beklediğini de unutmamalıyız. Bu nedenle çağdaş eğitim anlayışını savunmak ve aile, öğrenci, veli, yurttaş, bilim insanı olarak üzerimize düşen görevlerimizi yapmalıyız.

Bir bebeğin büyüyebilmek, yaşayabilmek ve varlığını sürdürebilmek için ilk gıdası sıcak bir ana kucağı ise insan olması için de asıl gıdası eğitimdir. Çünkü eğitim; çok kısaca insan olmaktır; insanca yaşama sürecidir. Bütün anayasalarda eğitim, insanın en doğal ve en kutsal haklarının başında yer alır. Her toplum için de varlığını sürdürebilme hakkıdır. Eğitimden asla ödün verilmez. Eğitimden, eğitimin temel kaynakları bilgi ve sevgiden yoksun olanlar köle olmaya, yok olmaya mahkûmdurlar. Dünya tarihi bunun sayısız örnekleriyle doludur.

Yukarıda yazılanları aslında hepimiz biliyoruz ve ben sadece bir kısmını hepimizin ulaşabileceği, yararlanabildiği kaynaklardan da yararlanarak toplamaya çalıştım. O halde soralım; ülkemizde çağdaş eğitim yani laikliğin egemen olduğu eğitim uygulanıyor mu?

En azından bu yazıyı okuyanların büyük çoğunluğu hayır diyecektir. Ki çağdaş eğitim adına eğitimi ticarileştiren uygulamaları da saymadım şimdilik.

Ülkemizde eğitimin hak olduğu bilinci içselleştirilmeli geçmişte ‘devletimize güven’ duyduğumuzdan müdahil olamayan tavrımızı değiştirerek ‘devlet yönetiminin ceo gibi olması gerekir’ diyen ve eğitimi diyanete terk eden devlet anlayışına müdahil olmalıyız. Olmalıyız ki eğitim dinci hurafelerden, yasaklardan, cehalet eğitiminden kurtulalım ve modern laik eğitime geçelim.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE