ANASAYFA
28 Ocak 2021 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
YAPAY ZEKA
Yayın Tarihi: 21 Eylül 2019 Cumartesi, 06:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Dünya durduğu yerde durmuyor değişimler içinde dönüyor, bir çok şey değişiyor, değişmeyen tek konu oda değişim o değişmiyor hep var oluyor.  
 Bu günün dünyasında en önemli konu zamandır, her olayı en kısa zamanda bitirmek isteriz çünkü asrımız rekabet asrıdır, bir ürünü ne kadar ucuza yaparsak rekabette o kadar önde oluruz, maliyette en büyük faktör zamandır bunu en aza indirmeliyiz. Zaman ne kadar küçük olursa hızda o kadar artar, zamanı küçültmek içinde işlemleri azaltmak hızı arttırmak gerekir, öyle işlemler var ki ne kadar hızlı yaparsan yap zamanı daha fazla kısaltamazsınız başka arayışlara girmek gerekir. Hayatta her yapım insan emeğine dayanır, her yapımın altında insan unsuru olur, insan zekası bir yere kadar becerir, bir yerden sonra tökezler,bunu önlemek içinde başka arayışlara girilmiştir, bazı matematik hesap işlemlerini daha hızlı yapmak için -Abaküs- denilen elle kullanılan bir alet icat edilmiştir, bu çok basit bir alettir, insan zekası ürünüdür. Daha karmaşık işlemler için yeterli olmaz, onlar içinde mekanik dört işlem yapabilen hesap makineleri yapılmıştır, bir yerde bunlarda yeterli olmamıştır. Daha başka hesap makineleri yapılmış, başka arayışlara girilmiş, ikinci dünya savaşından sonra teknik dünyamız hidrolik, pinomatik ve elektronik çağıdır. 
Bu günün çağında iş görmede amaç mümkün olduğu kadar insan emeğini azaltmak, zamanı kısaltmaktır bunun içinde mümkün olduğu kadar otomasyona gitmektir, otomasyonu da pinnamatik, hidrolik, elektronik teknikler uygulayarak yaparız. En basit otomatikleşme, kapı otomatikleri, kapıyı açıyorsun kendi haline bırakıyorsun hiç dokunmadan kapanıyor,insan emeği yok. daha ileri gidişlerde eloktronik tekniği kullanılıyor otomat tezgahlar yapılıyor, sen yalnız malzemeyi veriyorsun, makine hiç el değmeden işi yapıyor,sen ara sıra kontrol ediyorsun,
İnsan emeği azaltılıyor. 1950’den önceki tarihlerde radyolar portakal sandığı büyüklüğünde idi, lambalar ile çalışırdı, sonradan silikon esaslı transtör denilen eloktronik cihaz icad edildi, ondan sonra radyolar cebe sığar oldu. Ellili yıllara kadar telsiz telefonlar askeri amaçlar için kullanılırdı, şimdi herkesin elinde cep tableti istediğin an istediğinle konuş, aynı zamanda fotoğraf çekebiliyorsun, konuşma kaydı yapabiliyorsun, hatta tercüme yapabiliyorsun, bunlar hep insan zekasının üstünde yapılabilecek uygulamalar, yaratılan insan zekasından da ileri insan tarafından da yapılan ileri derecede yapay bir zeka.  
 Bu gün hayatımıza girmiş olan bilgişayarlar ile yazı yazabiliyorsun, e-posta ile yazıyı başka bir yere gönderebiliyorsun, başka kimseler ile iletişim kurabiliyorsun, herhangi bir konuda spariş verebiliyorsun, logaritmik, trigonometrik hesaplar yapabiliyorsun, mimari projeler hazırlayabiliyorsun, hep bunları bilgisayarla s yapıyorsun. Bilgisayarlarda daha da ileri gidilebiliyor, satranç, dama gibi ve daha başka oyunlar oynana biliniyor, ekseriyetle bu oyunlarda bilgisayar kazanıyor. 
Uzaktan ve kendi kendine kumanda konusunda o kadar ileri gidilmiştir ki uçakları iniş, kalkışı bilgisayarlar ile yapıla biliniyor, usta pilotlar iniş,kalkışı bilgisayara bırakmıyor uçağa elle kumanda ediyor.
Buna benzer bir olayda, sürücüsüz metro tramvayları, sürücüsü yok kendi kendine gidiyor, yolcu indiriyor, yolcu bindiriyor, fren yapıyor, hız yapıyor.
Bu günün bilgisayar çalışmalarında şoförsüz otomobiller üzerinde çalışılıyor, şimdilik fazla bir ilerleme kaydedilmiş değil, yapılanlar protatif mahiyette, ama ilersi için bir yeşil işik görünüyor. 
Bu gün işlerimizi kime yaptırıyoruz ? Elbette insanlara makinelere, makinelere kumanda eden kim yine inan, bu günün dünyası insana benzer - makineler -onlara robot deniyor - yaparak insanların yaptığı bir çok işi robotlara yaptırıyorlar, hatta bu konuda daha ileri düşüncelerde var, savaşları robotlar yapsın. Peki bu konu nasıl yaratılıyor, mekanik, hidrolik, pinomatik, eloktronik tekniklerini kullanarak sunni bir zeka yaratılıyor, yani yapay bir zeka.
Bu durum nereye kadar gider, bir çok işi makineler yapacak insanlar boş oturacak, işsizlik olmaz mı? Ona da bir çare bulunur, mesala iş saatlerinin kısaltılması, o zaman insanların bol vakitleri olur, daha çok kitap okurlar, daha çok spor yaparlar, daha çok sanatla uğraşırlar, yani insanlar vücutça ve ruhça daha gelişirler. Peki biz Türkiye olarak bu konuların neresindeyiz? Türkiye’de de bu konularda uygulamalar, araştırmalar yapılıyor, üniversitelerimizde bu konularda eğitim veriliyor. Dünya ileri teknikle, daha,daha ileri teknikle nereye gidecek, yaratılan - Y Z - ile dünya nereye varır, bu konularda ileri olan, geri olanın üstüne çıkar, yani medeniyetler çatışması, ileri olan altakini yer. 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
ETUS'a haciz kıskacı!
Edirne’de bir Cumhurbaşkanı adayı
Esnaftan 'satılık' demirbaş!
'Fatih Köprüsü' risk altında
Edirne için yazmaya devam
‘Hedefimiz büyük’
Vali Canalp'ten 'kar' mesaisi
Ali Asım Balkaya: Edirne'yi özlüyorum
‘Yapılan yardım değil yardımcık’
Esnafa başvuru desteği
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama