ANASAYFA
28 Kasım 2021 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Gönül UYANIKTIR / Günce
Hangisi daha eski
Yayın Tarihi: 24 Eylül 2019 Salı, 06:17
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Edirne'nin tatsız gündemlerinden biri de Kırkpınarla ilgili (bazı) konular. Hem de yeni değil, hayli zamandır süregeliyor. Her yıl bir başka boyutuyla karşımıza çıkarılıp adeta kamu oyunun tepkisi test ediliyor.
Geçtiğimiz günlerde tekrar su yüzüne çıkan bu tatsızlık, sporla ve yağlı güreşle ilgili üst düzey, milletin sevip değer verdiği isimlerin 'Elmalı Yağlı Güreşleri'ne ilişkin Kırkpınar'ı önemsizleştiren türden paylaşımlarıydı. Demek ki, Kırkpınar'ı anlamak için sadece bu alandaki büyük başarılar, sportif ve teknik bilgiler yeterli değil. Kırkpınar yağlı güreşlerinin tarihçesinin yanında, taşıdığı anlamı, ruhunu da bilmek gerek. Birini yüceltirken dünya markası olmuş otantik, kültürel, efsanevi bir sportif geleneğin önemini azaltıcı davranış ve bu yöndeki söylemler kaba bir bölgecilik anlayışından daha fazlası gibi geliyor bana… 
Kırkpınar Osmanlı'nın Avrupa kıtasına ayak bastığı yıllardan bu yana, olağanüstü durumlar dışında varlığını aralıksız sürdüren bir gelenek. Elbette ki sadece bu bölgede ve ilk kez o tarihte yağlı güreş yapıldığını iddia etmiyoruz. Elmalı'da halkın bu organizasyonu yaşatma çabalarına, desteğine şapka çıkarmak, ama bu, hangisi daha eski türünden iddialarda katı bir anlayışı dayatmamak gerekir. Çünkü Kırkpınar bir yönüyle de bir halk söylencesi, bir efsanedir. 
Misal; bu efsanelerden birine göre Edirne'yi Osmanlıdan 100 yıl önce Bulgarların elinden alan Sarı Saltuk, Kırkpınar'ın tarihçesini de bir asır daha geriye götürmektedir. Çünkü Sarı Saltuk ilk defa Kırkpınar panayırında bu güreşi yaptıran kişidir.
Efsanelerin en yaygın olanına göre, Kırkpınar yağlı güreşleri Türklerin 1361'de Rumeli'ye (Trakya) geçişi ile başlar. 1354'te Orhan Gazi, oğlu Süleyman Paşa'yı: -"Rum eli'ni alasın!..." diye karşı kıyılara yollar. Bir gece yarısı askerler ve atlar sallarla karşı kıyıya çıkarlar.
Rumeli'ye ilk çıkan akıncıların öncü birlikleri, "Kırklar" namıyla anılan seçkin erlerdir. Kırklar bu günkü Gelibolu yarımadasında karaya çıkıp Domuz-Hisarı kalesini Bizanslardan alır. Daha sonra burayı peşlerinden gelenlere devredip üç yöne dağılırlar. Görevleri Rum eli'nin içlerine ilerleyip gördüklerini Süleyman Paşa'ya bildirmektir.
Mola verdikleri sırada eğlenmek ve kaslarını gevşetmek için güreş tutan askerlerden, birkaç konaklamada yenişemeyen iki kardeş bir molada tekrar güreşe tutuşur. Yine yenişemeyecekleri anlaşılınca, arkadaşları onları ayırır. Ancak ayırdıklarında iki kardeş oldukları yerde can verir. 
Kırklar er meydanında can veren iki kardeşi bir söğüt ağacının dibine gömüp yollarına devam eder. Dönüşte bu mezarı ziyaret ettiklerinde söğüdün dibinden bir pınar fışkırmaktadır. Bu olay dilden dile dolaşıp destanlaşır.
'Kırklar'dan bu iki kardeş anısına her yıl orada güreşler düzenlenir ve "Kırkların Pınarı" olarak adlandırılan bu pınar zamanla dilden dile dolaşarak "Kırkpınar" halini alır…
…Bir başka kaynağa göre ise; olimpiyat oyunları Roma imparatoru 1.Theodosius'un emriyle (M.S 393'den sonra) iptal edilince, Yunan ve Rumların buluşu panayırlar eğlence ve spor gösterilerinin yapıldığı yerler oldu. Türk güreşi 10. y.y.'dan itibaren Tuna kıyılarındaki Peçenek Türklerinin Rumeli'ye yerleşmesiyle yayılmaya başladı.
Peçenek Türkleri ile başlayan bu yayılma, Türkmenler'in batıya gelişiyle Yunan-Rum panayırlarından farklı bir görünüm aldı ve tarihi Kırkpınar panayırının güreşleri ortaya çıktı…
…Kırkpınar'ın tarihini bir asra yakın geçmişe taşıyan da bir efsane vardır. Rumeli'de yapılan panayır güreşlerinde, Osmanlının açtığı Güreş Tekkeleri ve Enderun'da okunan güreş dualarında Sarı Saltuk'un adı anılır. Bir alperen olan Sarı Saltuk, kendine bağlı bazı Türkmenlerle, savaş nedeniyle Rumeli'ye göç etti. Sarı Saltuk Osmanlı'dan 100 yıl önce Edirne'yi Bulgarların elinden alıp 40 yıl Edirne'de yaşadı.
Rumeli Türkleri arasında güreşçi olarak da bilinen Sarı Saltuk'un Edirne'ye 17 km uzaktaki Kırkpınar panayırında ilk defa Türk güreşini yaptıran kişi olduğunu söylenir. Bu söylenceye göre Kırkpınar'ın tarihçesi de bir asra yakın geri gider…
…Bir başka söylencede ise; yağlı güreş, eski Yunanlılarda ve Etrüsklerde görülmektedir. Etrüskler, Orta Asyadan Ege yoluyla İtalya'ya göçmüş bir Türk kabilesidir. Asyadan gelme Yunanlılar ise Türklerle uzun yıllar komşuluk etmiş bir kavimdir. Dolayısıyla Etrüskler ve Yunanlılardan kalma eserlere bakıldığında bugünkü Türk güreşinin aynısını görürüz…
Bunlar basit  bir aramayla herkesin ulaşabileceği bilgiler. Belki biraz yorum ve senteze muhtaç olabilir. Ama büyük büyük laflar etmeden, bu kadar da zahmete girmezsek, yazıp söylediklerimizle komik duruma düşmez miyiz!?
Birisi dünya kültürel mirası olmuş, iki önemli organizasyonu sahiplenip yüceltme konumunda olanların bu iki kültürel zenginliği birbirine düşürüp birini değersizleştirme ve ayrıştırma çabalarını hissediyor ve bundan üzüntü duyuyoruz. 
Siyasetten, güce tapanlardan, şişkin egolarından arınmış; donanımlı, özgüvenli, verici, katılımcı, vizyoner insanlar biraraya gelip bir 'Kırkpınar Kültür Spor Sanat Vakfı' kurmazsa daha çok üzülürüz gibi geliyor. 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Engelli asansörü yaptırılacak
Belediye gayrimenkul kiralayacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke

Böcek İlaçlama