ANASAYFA
06 Haziran 2020 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
ARABA KAZALARI
Yayın Tarihi: 28 Eylül 2019 Cumartesi, 06:26
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

 Karayollarında giden tekerlekli araçlara araba denir , bu araçların yolda gidiş gelişlerine (Seyriseferine) de trafik denir, Türkiye'mizde kaza oranında en fazla kazalar trafik kazalarıdır yani , araba kazaları . 
 Bu kazalar neden olur? Bu kazaların olmasını bir çok nedenleri vardır, bunları bir görelim , bu kazaları üçe ayırmak gerekir ; 
 Teknik nedenlerden meydana gelen kazalar ; 
Teknik kazalar araba aksamındaki hareket eden parçaların ayarsızlıklarından, uzun kullanılması ile parçalarda meydana gelen aşınmalardan, o parçaların görevini yapamaz hale gelmesi, hareket eden parçalar için zamanında gerekli ayarların yapılmamış olması, arabanın zamanında periyodik muayeneden geçirilmemesi kazalara sebep olur . 
Örneğin, fren ayarlarının kontrol edilmemesi istenilen anda frenleme yapılamaz ise, neticesi kaza olur, frenlerde balataların eskimesi arabada frenleme yapılamazsa araba duramazsa netice kaza olur. Motor bölümünde kayış, kasnak sistemlerinde gerekli gerilim ayarları yapılmamışsa aşırı sürtünmeden tutuşma olur ve yangına neden olur.
Motorda yakıt devrelerinde sızıntılar yangına neden olur, mümkünse hergün bunların kontrol edilmesi gerekir, yangın halinde kullanılacak söndürme tüpleri her gün doluluğu kontrol edilmeli. Arabanın elektrik devreleri, sinyalizasyon sistemi sefere çıkmazdan önce kontrol edilmeli, sonra ödenemeyecek facialara neden olur.  
 İnsan hatasından doğan kazalar; 
Araba kazalarının çoğu insan hatasından olur, yeteneksiz insanların direksiyon başına geçip sürüş dengesini sağlayamaması nedeni ile kazalar meydana gelir, bu kazaları yapanların çoğu sürücü ehliyeti olmayan kimselerdir. 
Bu insanlar ekseri genç yaşta olup gençliğin verdiği heyecanla hızlı hareket ederler, gidecekleri yere bir an varmak isterler, aşırı hız yaparlar, trafik kurallarına fazla uymazlar, hava atmaya meraklıdırlar aşırı heyecanda olunca netice kaza olur. 
Bazen de şımarık şoförlerin, direksiyon başında uyuklamaları, pikapta çalınan müziğe uyup, direksiyonu bırakıp kollarını kaldırıp oynamaları, direksiyonu yanındaki direksiyonu çocuğuna verip arabayı ona kullandırtmaları, en büyük nedende direksiyon başında bir eli direksiyonda, bir eli cep telefonunda konuşmaları kazalara neden olur.
Başka bir kaza nedeni de araba kullananların, içkili sarhoş olmalarıdır, sarhoşken araba kullananın hareket yetenekleri zayıflar karar vermekte zorlanır, arabaya hakim olamaz bunun sonucu da elbette kaza olur. 
Başka bir kaza nedeni de, bazı yayaların trafik kurallarını hiçe sararak kendilerini arabanın altına atar gibi arabanın önüne çıkmaları, şoför güçlü bir fren yapsa da kaza kaçınılmaz olur. Taşıma araçlarının aşırı yüklenmeleri bir kaza nedenidir.
Trafik kazaları ; Trafik kurallarına uymamaktan meydana gelen kazalar , en basiti kırmızı yanarken geçmek, bunları daha fazla yayalar yapar, bazen de ayni hatayı araçlarda yapar. Direksiyon başında bulunan şoför acelecilik edip kırmızı ışık yanarken arabayı kavşağa sürer karşıdan gelen arabanın geçiş hakkı olduğunu düşünemez, işte sana bir kaza. Tren yollarında hemzemin geçitlerde tren gelirken karşıya geçmeye kalkmak, beceremezsen bir kaza. Geceleri uzun hüzmeli far kullanmak, karşıdan gelen aracın şoförün rahat görmesini engeller netice kaza, daha bir çok kurallara uymamaktan meydana gelen kazalar. 
 Hava koşullarından meydana gelen kazalar; Örneğin, havanın yoğun şekilde sisli yağmurlu, karlı olması görüş mesafesini azaltır, sen istediğin kadar usta şoför ol kaza oluşur, yolun kaygan olması.  Araç kazalarını burada bitirelim, devam edersek yazı bir kitap olur.
KAZASIZ GÜNLERE . . 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE