ANASAYFA
28 Kasım 2021 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Gönül UYANIKTIR / Günce
Toplansak mı acaba?
Yayın Tarihi: 04 Ekim 2019 Cuma, 06:05
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Tatsız konuları sevmiyorum! Öyle ki televizyonda şiddet görüntülerine, hatta bu tür öğeler içeren film ve dizilere bile tahammülüm yok. Çünkü; tatsızlık, şiddet, yalan-dolan, sevgisizlik-saygısızlık, seviyesizlik konusunda limitlerimi aşmış durumdayım. 
Ama en 'gerçek' gerçeğimiz de maalesef tatsız bir konu. Başımız dönse korkar hale geldik. Hepimiz hala 99 depremlerini hatırlıyoruz. Uzaktan da olsa o anları hissettik yaşadık. Yıllarca süren bir yıkım ve travma oldu. Ama sonra 'büyük İstanbul depremi' senaryolarıyla oyalanırken her şey geçip gitti.
Aslında geçip gitmediğini, yakın zamanda, 5.8'lik Silivri depremi birden bire hatırlattı. “Ben bir yere gitmedim, buralardayım” dercesine. Silivri çok yakınımızda olmayabilir, ama canlarımız orada, canlarımız her yerde. Tek bir canlı bile zarar görürse o can yanar…
Ardından açıklamalar, suçlamalar, deprem için toplanan paraların nereye gittiği, toplanma alanları ilan edilen yerlere yapılan binalar, bu alanların öyle milyonla binle değil de birkaç yüz'le ifade edildiği gerçeği…
Doğal olarak biz de Edirne'deki durumu merak ettik. 'Acil Toplanma Alanı Bilgisi Sorgulaması' yapmak isteyenlerin e-devlet'ten ikametlerine uygun toplanma alanları bilgilerini öğrenmeleri gerekiyormuş. Tabi kimin depreme nerede yakalanacağı belli olmadığından haliyle her alanı bilmemiz gerektiğini düşünüyorum. 
Yazması bile 4-5 satır sürdüğüne göre, halkımızın aktif internet kullanan, e-devlet sifresi olan ( ve bu şifreyi hatırlayan) kesimi bu bilgiye ulaşabilirken, bankamatikten emekli maaşını bile çekemeyen kesiminin durumunun ne olacağını varın siz tahmin edin.
Sevcan'a (Kalıpçinden Elmacı), “Bu konuyu araştır bakalım. Ben bile kendi mahallemdeki alanları bilmiyorum. Bu alanların hepsini adresleriyle yazalım, vatandaş bilgi sahibi olsun” diye görev verdim.     
Kız üç gün araştırdı, ama en hayati bu bilgiyi verebilecek bir babayiğit bulamadı. Herkes birbirinin üzerine pasladı. Sonuçta ancak Edirne merkezde 19, il genelinde topal 53 nokta belirlendiğini öğrenebildi.
Oysa böyle bir bilginin, (büyük deprem beklentisi içinde olsun olmasın) vatandaşa duyurulması en büyük görevlerden biri değil midir? Ve de gazetelerin bu konuyu araştırıp kamu oyunu aydınlatmasından daha önemli ne olabilir!?
Bu, yıllar önceden belirlenip, değişikliklerin peyderpey açıklanması, kamuoyunun aaydınlatılması, öğrencilere ders diye sunulması, okullarda ilk yardım alanlarında dövizlerle duyurulması gereken bir konu değil mi? Bu konu neden pas geçiliyor? Bilgi almak isteyen gazeteci neden hep yokuşa sürülüp oyalanıyor? Oysa gazeteci yorum, demeç değil, kamu oyu adına açık, net bir bilgi istiyor.
Toplanma alanları konusunda vatandaşa posta veya SMS yoluyla neden bilgi verilmiyor. Herkes kendi başının çaresine baksın diyen bir yönetim sistemi olur mu? İnsanlarımızın, geleceğimiz olan çocuklarımızın hayatı bu kadar ucuz mu? Çok çocuk doğurup onları sokağa kurban vermek yerine, mevcut olanları insanca yaşatıp ülkemiz için sağlam bir gelecek inşa etmemiz gerekmiyor mu?
Sizler de benim gibi yanıtı olmayan yüzlerce soru sorup, hiç bir karşılık alamayınca çökebilirsiniz. Ya da 'yok öyle bir şey, gazeteci yalan haber yapmış' yanıtı alabilirsiniz. Bunlar, klasik işin içinden sıyrılıp geçiştirme yanıtları. Bunlara çok alışığız zaten! Biz görevimizi yapmaya çalışıyoruz, takdir kamu oyunun…
Herkes biliyor ki, Edirne dediğin bir avuç kentte, 53 adet toplanma alanı ezbere bile sayılır. Bunu açıklamak (eğer önceden ciddiye alınıp üzerinde çalışılmışsa) ne kadar zor olabilir!? Öncelikle akıl edip bilgiyi isteyen gazeteciye, hatta tüm iletişim araçları kullanılarak kamuoyuna bunlar niye açıklanmaz? 
Çok safça soruyor olabilirim. Ama yine de soruyorum. Belki yanıt veren çıkar… Ya da, “herkes başının çaresine baksın. Ölen ölür kalan sağlar bizimdir” der yürür gideriz..

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Engelli asansörü yaptırılacak
Belediye gayrimenkul kiralayacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke

Böcek İlaçlama