ANASAYFA
19 Mayıs 2022 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Nurhan IŞIKSEREN / Eleştirel Düşünce
İmamoğlu bir proje midir?-3
Yayın Tarihi: 09 Ekim 2019 Çarşamba, 06:18
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

10 Aralık Hareketi’nin analizi üzerinden devam edelim…

 

Aslında bu Hareket artık yok, CHP içinde bu isimle anılan etkili bir küme var.

 

İsmi yadigâr bu Teşekkül hakkında çokça saptama ortada dolaşıyor...

 

CHP’yi kuşattıkları, ele geçirdikleri, CHP’yi dönüştürdükleri, bir çete oldukları, Kılıçdaroğlu’nu dahi tasfiye edecekleri vb. iddialar, değerli okurun da dikkatini çekmiştir.

 

Bunlara değineceğiz; ama öncesinde şunu belirtelim: 10 Aralık Hareketi önde gidenlerinin CHP’de belirleyici konuma gelmeleri kendi güçleri ile olmadığına göre, perde arkasını aydınlatmak da bizi ilgilendirmelidir.

 

10 Aralık Hareketi’nin arkasındaki gücü çözmek, esası teşkil etmelidir.

 

CHP’ye girip siyaset yapmak isteyen, ülke siyasetine dair önemli fikirleri olan bir arkadaş grubunun ulvi nedenlerle, CHP’ye omuz vermek üzere siyasete atıldıklarını düşünmek yeterli midir?

 

“Kaset operasyonu” ile CHP’nin başına getirilen Kemal Bey’in bu kümeye yol vermesinin de bir sebebi olmalı ama değil mi?

 

Ortada bir görev birliği mi var acaba, yani Kemal Bey’in CHP’deki misyonu ile 10 Aralık Hareketi önde gidenlerini bir araya getiren tutkal nedir?

 

İsmi yadigâr bu 10 Aralık Hareketi, CHP içinde bir klik, bir teşkilat mıdır?

 

Bilindiği gibi, eskiden birbiri ile parti içi iktidar için mücadele eden hizipler/klikler vardı CHP’de.

 

Baş hizipçi elbette Deniz Baykal’dı. Yanı sıra, Murat Karayalçın, Ercan Karakaş, Fikri Sağlar,

Hasan Fehmi Güneş, Ertuğrul Günay…

 

1999 seçimlerine partisini 8,7 ile parlamento dışı bırakan Baykal, Altan Öymen ve Tarhan Erdem’e iktidarını emanet ederek evine çekilmişti.

 

Fazla sürmedi, 1,5 yıl sonra emanetini geri aldı ve ilk yaptığı iş, “Kavgalı eve kız verilmez” diyerek diğer hizip başlarını etkisiz kılmak, tasfiyeye itmek oldu.

 

2002 yılında Murat Karayalçın ile Fikri Sağlar, 1995’te CHP ile birleştirdikleri SHP’nin ikincisini kurdular. Şimdilerde ikisi de yine CHP’deler.  

 

Gençlik yıllarında “dahi çocuk” muamelesi gören köklü CHP’li Ertuğrul Günay’ın vizyonu ise hepsinden geniş çıktı; saz arkadaşları Haluk Özdalga, Ayşenur Bahçe kapılı, Erdal Kalkan’ı yanında taşıyarak AKP’ye geçti.

Zamanında pek CHP’li bilinen bu siyasi aktörlerin AKP’ye gösterdikleri teveccüh karşılıksız kalmadı, milletvekili yapıldılar.

 

Niye mi bunları hatırlattım?

 

CHP’deki hiziplerin siyaset yapma biçimini daha iyi kavramak,  zamanında partinin önde gidenleri sıfatıyla ilgi gören, takdir edilen bu aktörlerin CHP’ye kattıklarını(!) iyi anlamak için, bu bir.

 

İkincisi, CHP’ye bir küme şeklinde giren 10 Aralık Teşkilatı’nın siyaset anlayışı, işlevi hakkında mukayeseli bir değerlendirme yapmak için.

 

Öyle anlaşılıyor ki, parti içi iktidar odaklı siyaset bağlamında eski ile yeni aktörler arasında pek fark yok; ancak 10 Aralıkçıların parti dışı dinamikler ile ilişkili anılmasının sebebi, Y-CHP (Yeni CHP) tanımlamasındaki yeri üzerinde durmak gerekiyor. Konumuza açıklık getirecek hususlar barındıran bir alan bu.        

 

Nitekim Kemal Bey’in Umumi Başkanlığı’nda yol verilen 10 Aralık Teşkilatı’nın CHP’yi kuşattığı, dönüştürdüğü, başkalaştırdığı sıkça karşımıza çıkan değerlendirmeler arasında…

 

Bu Teşkilatı yakından tanımak için, Nurzen Amuran’ın Burhan Şenatalar ile yaptığı   

röportajdan yararlanalım. (Odatv,4.11.2018)

 

Şenatalar şöyle tanımlıyor Teşkilatı…

 

//10 Aralık Hareketi’nin başlangıcı 2005 yılının sonbaharıdır. CHP’nin performansından mutsuz olan bazı sendikacılar ile bazı aydınlar bir araya geldik. Bazı arkadaşlar yeni parti kurulmasını savunuyordu, ben ve bazı diğer arkadaşlar da Türkiye’de sosyal demokrat hareketin daha geniş ihtiyaçları olduğunu savunuyorduk. Sonuçta 10 Aralık Hareketi’nin bir düşünce hareketi olarak başlamasını ve öncelikle düşünce alanında uğraşta bulunmasını ve bakış açısını toplumla paylaşmasını kararlaştırdık, süreç içinde olanaklar ve koşullar uygun olduğu takdirde kitleselleşerek bir partiye dönüşmesini öngördük. (…)

10 Aralık Hareketi Türkiye’deki sosyal demokrat siyaset için üç alanda yenilenmeyi öngörmüştü. 1) Siyaset yapma tarzında yenilenme: Siyasetin daha katılımcı olması, gerilimden uzak durması, toplumsal barışı savunması, bilgiye ve liyakate dayalı olması, parti içi eğitime ve parti içi demokrasiye öncelikle önem verilmesi gibi konular. 2) Kadrolarda yenilenme: Bundan kasıt gençlerin, kadınların ve düşük gelirli insanların siyasette daha etkili olabilmesi. Üyelik hak ve sorumluluklarının açık ve net olması, bunların hayata geçirilmesi, sağlıklı bir üye yapısıyla parti içi seçimlerin demokratikleşmesi vb. 3) Programda yenilenme: Türkiye’nin sorunlarına parti üyeleri yanında parti sempatizanı olan bilim ve sanat insanları, emek ve iş dünyası temsilcileri ile ortak çözüm üretme çalışmaları yürüterek somut öneriler getirmek. Böyle bir anlayışla yola çıkarak Batı’dan Doğu’ya, Kuzey’den Güney’e birçok ilde toplantılar yaptık. Zaman içinde ekonomik kaynaklarımızın yetersizliği ve kadromuzun sınırlılığı dolayısıyla parti kurma girişimine yönelmedik. 2011 seçimlerinden önce DSP, SHP ve 10 Aralık olarak birlikte hareket etmek amacıyla görüşmeler yaptık. Belirli bir noktaya gelindiğinde, CHP’nin DSP’ye belirli sayıda milletvekilliği vermesiyle üçlü işbirliği de sona erdi.10 Aralık Hareketi 2011 seçimlerinde CHP’yi desteklediğini ilan etti.

(…)

2011 seçimlerinden sonra CHP’de başlayan değişimle birlikte 10 Aralık Hareketi içinde önemli sayıda arkadaşımız CHP içinde siyaset yapmanın daha gerçekçi olduğunu savundular ve 10 Aralık Hareketi’nin kapatılması kararını aldık. Bunu da kamuoyuna açıkladık. Bu kararı alırken siyasette açıklık ve tutarlılığın önemine ve iki şapkayla siyaset yapılmayacağına inanarak davrandık.

 

Amuran: Bugün 10 Aralık hareketinin temsilcileri olarak neler yapıyorsunuz, CHP bünyesinde nasıl bir sorumluluk üstlendiniz?

 

Şenatalar: Ben 2012’deki Kurultay’da Bilim Yönetim Kültür Platformu listesinden Parti Meclisi’ne seçildim. 2014-2015’te bir yıl kadar sosyal politikalardan sorumlu genel başkan yardımcısı olarak görev yaptım. Bir sonraki kurultayda aday olmadım. En son kurultayda tekrar aday oldum ve kurultay delegelerinin teveccühüyle dokuz yüze yakın oy alarak Parti Meclisi’ne seçildim. 2018 seçimlerinde milletvekilliğine aday olmayı düşünmediğim gibi, bundan sonra da aday olmayı düşünmüyorum. Onurlu bir mücadelenin sıra neferi olmaktan ve katkı vermekten öte bir amacım da yok.

 

10 Aralık içinde yer almış olan arkadaşların önemli bölümü bugün CHP’de sade üye konumundadır. Çok az sayıda arkadaşımız da belirli görevlere gelmiştir. Örneğin Sayın Çelebi bir dönem İstanbul milletvekilliği yaptı. 10 Aralık Yürütme Kurulu üyelerinden Sayın İbrahim Kaboğlu şu anda İstanbul milletvekili ve parti için önemli bir kazançtır. Sayın Oğuz Kaan Salıcı da İstanbul milletvekili ve örgütlerden sorumlu genel başkan yardımcısı. Genç kuşak siyasetçilerin çoğalması da memnuniyet vericidir. Türkiye çok zor günlerden geçiyor, daha da zor günlere de gebe. Böyle dönemlerde herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini düşünürüm. Aynı derecede zorunlu olan bir şey de, parti içinde ayrılıkları ve anlaşmazlıkları dondurmak ve ortak çalışmayı ve dayanışmayı güçlendirmek, ayrıca parti dışında da sorunlarımızın çoğunun kaynağını oluşturan tek adam rejimine karşı olabilecek en geniş işbirliklerini gerçekleştirmektir.//

 

Nasıl buldunuz Şenatalar’ın açıklamalarını?

 

10 Aralık Teşkilatı ülke siyasetinin gelişmesine, ülke sorunlarının çözümüne önemli katkılar sunuyor da kıymeti mi bilinmiyor yoksa?

 

Önümüzdeki hafta masaya yatıralım…

 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Varel ailesinin acı kaybı
6 asırlık hamam satışta!
‘Ustaya yakışır çalışma’
Kırkpınar Spor Lisesi'nde erken bayram
Ulu çınar 165 yaşında!
Ağırlığınca yağ teslim edildi
EDİRNE ve BİSİKLET -9-
CHP'den mitinge davet
EKK'den Mahalle Meclisleri
'Keşan ağlanacak durumda'
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke