ANASAYFA
05 Temmuz 2020 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Özdemir AKBAL / Dünyanın Penceresinden
Operasyona Doğru
Yayın Tarihi: 11 Ekim 2019 Cuma, 06:00
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

            Fırat’ın doğusu meselesi uzunca bir vakitten beri Türkiye Cumhuriyeti Devleti için büyük bir sorun halinde duruyor. Varlığını 2010 yılından beri hissettiren ancak ABD’nin IŞİD ile mücadele etme ifadesine dayalı olarak bölgede silahlandırdığı bölücü terör örgütünün Suriye uzantısı yine ABD’nin başta Brett McGurk olmak üzere ileri gelen personeli sayesinde kendince bir devlet olma hayali kurdu. Bir terör örgütü uzantısı olduğu belli olan aynı zamanda da ABD’nin terör örgütleri listesinde bulunan örgüte bağlı çalışan PYD/YPG yapılanmasının desteklenmesi bir stratejik bir yaklaşım olarak değerlendirildi. Ancak bu sözde stratejik yaklaşım Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bekası için ortaya çıkan önemli bir tehdit haline geldi.

 

            Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kararlı ve sabırlı tutumu Fırat’ın doğusunda bir operasyon yapılması durumunu ortaya çıkardı. Şimdi sabırla örülen bir dantel misali artık son düğümün atılma aşamasına gelinmiş oldu. Bu aşamada da Türkiye Cumhuriyeti aleyhine ortaya konmaya çalışılan bazı yaklaşım ve tavırlar söz konusu. Bu yaklaşım ve tavırlar hem iç politik ortam hem de dış politik ortamdan ortaya çıkıyor.

 

            Öncelikli olarak Türkiye Cumhuriyeti Devletinin operasyonu yapacağına dair ilk ifadeler ortaya çıktığı andan itibaren bölgeye dönmesi sağlanacak Suriyeli sığınmacıların planlanması aleyhinde görüşler ortaya atıldı. İlk tepkiler ABD’den geldi. Bu durumun uygun olmadığı ve sığınmacıların buraya döndürülmesinin olumlu sonuçlar doğurmayacağını beyan ettiler. Ardından PYD yapısı içindeki unsurlar bu fikri beyan etti. Bu beyanların iki ortaktan benzeri bir şekilde gelmesi beklenen bir durumdu zira orada SDG gibi süslü bir isimle sözde bir yapı oluşturma çalışması sürdürüyorlardı. Ancak benzeri itirazlar Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim de Suriye’nin kuzeyine sığınmacıların yerleştirilmesini bir etnik temizlik olarak değerlendirdi. Ardından da Türkiye’de yerli ve yabanca medya organlarına beyanat veren bazı akademisyenler Türkiye Cumhuriyeti’nin bu yaklaşımının “sorunlar” yaratacağını belirtti. Bu noktada Suriye ile görüşülmeli temelli ifadelerin de bizatihi Suriye Dışişleri Bakanı Muallimin söylemi çerçevesinde değerlendirilmesi gerekmektedir.

 

            Bunun dışında Türk Silahlı Kuvvetlerinin bölgede bir katliam gerçekleştireceği yönünde de uluslararası medyada geniş yer alan yayınlar yapılmaya başladı. Bu yayınlar 90’lı yıllardan beri Türkiye Cumhuriyeti Devletinin terörle mücadelesinde alışılagelen bir halde olduğu için sadece yeniden uygulanan eski bir taktik olarak ortaya çıktı. Ancak içeride de savaşa hayır sloganı ile terör örgütünü bilerek yahut bilmeyerek destekleyen bir kesim için hayli klasik bir örnek oldu. Ne derler bilirsiniz klasikler asla ölmez. Bu arada Türkiye Cumhuriyeti Devleti savaşta değil. Türkiye Cumhuriyeti Devleti başta BM şartı olmak üzere sınırlarını güvenlik altına almak üzere terör örgütleri ile mücadele için bir operasyon düzenliyor.

 

            ABD’nin güvenilir olmadığı, sözünü tutmadığı gibi ifadelerle operasyonun olmayacağı yapılamayacağı yönünde görüş bildiren de önemli bir kesim mevcut. Sanırım şu hatırlatmayı yapmakta fayda var uluslararası politikada ve dış politika uygulamalarında bu ifadeler hiçbir anlama sahip değildir. Bunun yerine geçerli olan şey ki o şey burada Türkiye Cumhuriyeti Devletinin operasyonudur, yapma kararlılığı ve kapasitesidir. Bu da herhangi bir söz ya da güvenilirlikle bağlı bir durum söz konusu değildir.

 

            Tabii özellikle uluslararası basında IŞİD ile mücadelede PYD yapısının yegâne seçenek olduğu ve onlardan başka kimsenin bunu başaramayacağı yönünde de tezvirat var. Bir devlet olma kapasitesine sahip olmayan, çarpışma yetkinliği hayli tartışmalı bir silahlı grubun bu konuda nasıl bir yeterliliği olduğu üzerinde konuşmaya bile değmeyecek bir konu. Ancak, yukarıda andığım Brett McGurk ve eski CENTCOM komutanı Org. James Votel gibi şahıslar yapılan işin sözde kıymetinin belirtilmesi için bu konu üzerine çok eğiliyor. Halbuki Türk Silahlı Kuvvetleri Fırat Kalkanı operasyon faaliyetleri çerçevesinde IŞİD ile mücadele hususunda hayli yetkin bir faaliyet yürüttüğü sanıyorum ki bu iki asker tarafından da kabul edilecektir. Ancak bunu ifade edebilme açık yürekliliği ve dürüstlüğü kendilerinde var mıdır onu bilmek mümkün değil.

 

            Şu notu da düşmek isterim, ABD’nin önemli gazetelerinden The Washington Post’un yazarlarından Max Boot bu yazı kaleme alınırken meşhur PYD destekçisi Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham’ı da hedefe alarak Trump’ın Amerikan Anayasasını satmasına nazaran Kürtleri satması neden daha çok dikkat çekiyor diye sorduğu bir yazı kaleme aldı. Yani Türkiye’den bakıldığında belki ABD’nin tek meselesinin Suriye’nin kuzeyi olduğu gibi bir kanaat edinilebilir ancak Trump’ın uğraşması gereken bir azil süreci olduğu da belirtilmeli.

 

            Sonuç olarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti sıkça belirttiğim gibi operasyon hususunda iç ve dış kaynaklardan gelen ve çoğunlukla da temelleri çok da sağlam olmayan görüşlerin bir yana bırakıldığı ve kararlılığın sürdürüldüğü bir politik ortamda faaliyetlerini sürdürmelidir. Bu aşamada da özellikle analist dostların devletin bekası meselesini nazarı dikkate alarak kanaat belirtmesinin faydalı olacağı görüşündeyim. Haftaya görüşmek dileğiyle memleketimin güzel insanları.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kot Şort Modelleri
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE