ANASAYFA
21 Ocak 2021 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Fatih ALTUN / BAKIŞ AÇISI
DURDURULAN BARIŞ PINARI HAREKÂTINDA RİSKLER!
Yayın Tarihi: 22 Ekim 2019 Salı, 06:32
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

        Barış Pınarı Harekâtı, Amerika ile varılan bir anlaşma ile 120 saatliğine (5 gün) durduruldu. Bu süre zarfında YPG/PKK unsurları sınır boyunca 30 km.lik alandan çıkacaklar, ağır silahlarını teslim edecekler ve terk edilen alanda TSK kontrolünde bir güvenli bölge oluşturulacak. Bu anlaşma çerçevesinde ABD de, harekât sebebi ile Türkiye’ye karşı uygulamaya koyduğu yaptırımlara son verecek.

Biz adına ateşkes demesek de, uygulaması ile fiilen ateşkes olan anlaşmanın özeti böyle!

        Bu aşamada anlaşmanın ne derece geçerli olacağını kestirmek mümkün değil. Bu hali ile ne derce anlam ifade ettiğini görmek için ise, 120 saatlik anlaşmanın son gününe rastlayan 22 Ekim’de Soçi’de yapılacak Erdoğan-Putin görüşmesini beklemek gerekiyor. Ama bir gerçek var ki, bu süre zarfında, (en iyi olasılıkla ağır silahlarından arındırılmış) YPG/PKK silahlı unsuları varlıklarını emniyetle devam ettirecekleri bir alana çekilecek!

        Yine bu anlaşmanın ne şekilde yürüyeceği henüz belli olmasa da, biz bu anlaşmanın olumlu ve olumsuz yönleri ile risk ve belirsizliklerine şöyle bir bakalım.

        Eğer her şey anlaşma metinde belirtildiği şekilde gerçekleşirse olumlu yönleri:

- Türkiye 8 günlük bir harekât ile sınır boyunca 30 km.lik güvenli bölge oluşturma hedefine ulaşacak.

- YPG/PKK’nın elindeki ağır silahlar toplanmış olacak.

- ABD.nin yaptırımları kalkacak.

        Olumsuz yönü:

- YPG/PKK’nın (ağır silahları toplansa bile) tüm silahlı gücü ile Suriye topraklarında varlıklarını sürdürecek.

        Anlaşma ile ilgili belirsizlikler:

- Suriye ve elbette onun hamisi Rusya bu anlaşmaya ne diyecek?

- Daha önce Münbiç için verdiği sözü tutmayan ve Türkiye’nin tüm itirazlarına karşın YPG/PKK’ya binlerce tır dolusu silah veren ABD bu defa sözünde duracak mı? YPG/PKK’nın elindeki ağır silahları geri alacak mı? Aldığını söylerse bunu Türkiye’nin denetleme/kontrol imkânı olacak mı?

- Başta Rusya ve Suriye olmak üzere uluslararası sistem, güvenli bölgede yerleşim yerleri kurulmasına ve bölgenin Türkiye tarafından kontrolüne müsaade edecek mi?

- Müsaade edilirse, güvenli bölgeye kurmayı planladığımız yerleşim yerlerinin hayata geçirilme olanağı var mıdır? Mali kaynağını kim karşılayacak? Ülkemizdeki Suriyeliler bu bölgeye dönecek mi?

Riskler:

- İleride, YPG/PKK silahlı gücü bu bölgede veya mesela Kuzey Irak üzerinden Güneydoğu Bölgemize kaydırılarak Türkiye’ye karşı kullanılır mı?

- Özellikle Amerika’nın bölgeden çekilmesi ile artık her anlamda bölgenin tek patronu olacak Putin bir zaman sonra, bizim “Güvenli Bölge” dediğimiz alan için ne düşünecek? Putin bu düşüncesini Suriye resmi yönetimine söylettiğinde uluslararası hukuk açısından buna nasıl direneceğiz?

- Güvenli bölgenin kontrolü Türkiye’den alınır ve Suriye’nin de kontrolü dışında bırakılırsa, Körfez Savaşı sonunda Irak’ın Kuzeyinde oluşturulan ve sonrasında Özerk Kürt Bölgesine dönüşen 36. Paralel kuzeyi gibi bir bölge oluşur mu?

        Süleyman Şah Türbesi’nin bir gece ansızın kaçırılıp, vatan toprağının terk edilmesini büyük bir zafer olarak gösterenler/görenler bu anlaşmayı da çok büyük bir zafer olarak görmekte ve göstermekteler. Ancak yukarıda çok kısa olarak değindiğimiz gibi bu anlaşmanın iktidarın övündüğü kadar başarılı olma şansı asla görünmemektedir.

        Ve son söz olarak şunu da söylemeliyim ki, bu anlaşma bana çözüm süreci ile ilgili olarak televizyonlarda Erdoğan ve Arınç’ın söylediklerini hatırlatıyor. Ne demişlerdi?

- Erdoğan “Çözüm sürecinde valiler kendilerine verdiğimiz talimat gereği, operasyonlar yapmıyorlardı.”

- Arınç “Üzerinde silah olan bu PKK'lı teröristler karakolun önünden geçiyorlar, askerlere el sallıyorlardı, asker de onlara hiçbir şey yapmıyordu.

Ve maalesef, valilerin müdahale ettirmediği, askerlere el sallayan o teröristler şehirlerde hendekler kazmış ve o hendeklerin ortadan kaldırılması için 793 şehit vermiştik!

        Umarım şimdi de Amerika’nın gözetiminde askerlerin önünden güvenlik içinde çekilen YPG/PKK’lı teröristler ileride başımıza bela olmaz ve yeni şehitler vermeyiz!

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne’de elektrik kesintisi
İba bu kez seçimle geldi
Uzaktan anne yemeği
Sistemle yola devam
Ekmekte zam yolda
Oynadığı her takımda “Kral” oldu
Sahte döviz makineye takıldı
EDESOB'tan ‘şeker' gibi protokol
Müftülük ek binada
‘Esnaf da HES koduna geçsin’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama