ANASAYFA
05 Haziran 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
BARIŞ PINARI
Yayın Tarihi: 26 Ekim 2019 Cumartesi, 06:12
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Çok söylendi, acaba olur mu  dendi - Bir  geçe ansızın gelebiliri - dedik  umursanmadı bir haftadır kuzey  Suriye'deyiz, demek ansızın gelebilirmişiz.
Türkiye bu operasyonu keyfinden yapmadı zorunlu olduğu için yaptı, bu gün Türkiye'de 3,5 milyon Suriyeli barınıyor, bunların Türkiye'ye maliyeti büyük yük. AB, bir miktar onlar için finans sağlasa da çok az oluyor, yeterli olmuyor, yükün çoğu yine bizim üzerimizde. Kendi açlarımızı doyuramazken Suriyelileri doyuruyoruz, tabi bu hal bütçede gedik açıyor. Ya Türkiye'ye dağılmış olan Suriyeliler, bir çok şehrimizde iş yerleri açtılar, kaba tabirle ekmeğimizi elimizden alıyorlar.
Bu güne kadar bir sürtüşme bir sorun olmadı ama bundan sonrası için bir garanti yok, bu sorunun  bir başka cephesi daha var. O da PKK bağlantılı teröristlerin Suriye hududundan Türkiye'ye sızıp bizlere zarar vermeleri. Bunun çözümü de bataklığı yerinde kurutmak. İşte bu sorunlar birleşince bir tek hal şekli ortaya çıkıyor o da, Suriye hududu boyunca 30 km derinliğinde bir güvenli bölge oluşturmak için Suriye'ye girmek ve orada hem güvenli bölge oluşturmak, hem de orasını anarşistlerden temizlemek. İşte bu gün yapılan barış operasyonu budur.
Bu gün konuşulan bu harekat meşru mudur, Türkiye'nin güvenliği söz konusu ise, yukarıda belirttiğim nedenlere dayanıyorsa bu harekat meşrudur. Buna itiraz eden varsa, niye Suriye olarak bu anarşistlerin icabına bakmadın, ülkende barındırdın, böyle bir soruyu sormak hakkımızdır. Bu günkü şartlarda Suriye'nin bir şey yapacağı yok gayret yine dayıya düşüyor yani Türkiye'ye, Türkiye'de bu gün onu yapıyor.
Bu harekat sürpriz değildir, haftalar, aylardır Suriye hududuna askeri yığınak yapıyoruz. 'Bir gece ansızın gelebiliriz dedik ve geldik. Bunun gizli kapaklı tarafı olmadı. Dış dünya, bilhassa ABD, şimdi kıyameti koparıyor, peki sizler anarşistler için ne yaptınız, onların arkasını sıvazlayıp tırlarla onlara malzeme göndermediniz mi, sormak gerekmez mi kim suçlu, kim güçlü? 
Bu harekat ne kadar sürer, bir savaşın ne zaman başlayacağı az çok bilinir, ne zaman biteceği bilinemez, bizim için önemli olan en az zaiyatla bitmesidir. 
 Türkiye ülkesinde 3,5 milyon mülteciyi barındırırken, rahatınız bozulmasın diye sizler Avrupa olarak kaç Suriyeliyi ülkenize aldınız, ucuz işçi olarak kullanmak için Almanya olarak bir kaç yüz bin Suriyeliyi kabul etti, biz haklı davamızda harekata başlayınca Türkiye'ye silah satışını durdurdunuz, sözde dost Almanya.
Harekattan önce bazı tedbirler alınmalı idi, sınır boyundaki köy ve kasabalar boşaltılmalıydı, basından öğreniyoruz bazı yerlere düşen havan topu mermileri sivil vatandaşlarımızın yaralanmasına, hatta ölümüne neden olmuş. 
Böyle bir olaya üzülüyoruz, tedbir olarak bahçeli evlerin bahçelerine sığınaklar yapılmalıydı. İkinci Dünya Savaşı sırasında Edirneliler evlerinin bahçelerine sığınak yapmışlardı.
Türkiye olarak bütün kuruluşları ile böyle bir uygulamaya topyekün destek veriyoruz, Fransa -- Türkiye futbol maçında bile oyuncularımız asker selamı vererek destek verdiler, Fransa bunu konu yapıyor. Zaten Fransa gibi ülkeden ne beklenir, Ermeni meselesinde de, yapılan işlem tehcir değildir, demeyi yasaklamadı mı, iki yüzlü dönek Avrupa. 
Yazıyı bitirmekte olduğum şu günde Amerika'dan iki diplomat gelip Sy Cumhurbaşkanımız ile görüşüp şöyle bir karara vardılar, beş günlüğüne savaşı durduralım, Amerikan askerleri savaş sahasından başka yere kaysınlar, PKK - YPG güvenli  bölgeden  beş gün içinde çekilecek, ağır silahlar  toplanacak, tüm  mevziler imha edilecek, plan iyi ama olacak mı?  Teröristler, onlarda yer değiştirirler, yeni taktikler planlarlar, Türkiye için pek avantajlı uygulama değil. Türkiye olarak bütün isteğimiz savaşın bizim açımızdan bir an önce en az zaiyatla sonlanmasıdır...

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kredi Kullanırken Hayat Sigortası Yaptırmak Zorunlu Mu?
Zevke Uygun Kol Saatleri
Forexi Öğrenmek Ücretli mi?
T.C. EDİRNE 1. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN
54 MKNZ.P.TUG MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI
T.C. EDİRNE 2. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN
Aramızdan ayrılanlar
Çilek Trakya'da da zam şampiyonu
Süper Amatör Lig Temmuz'da
Bunun adı: vicdansızlık!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE